Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny maksymalna temp w zbiorniku.

jotko 27 Wrz 2015 10:53 435 5
  • #1 27 Wrz 2015 10:53
    jotko
    Poziom 19  

Witam kolegów z działu Systemy Grzewcze Serwis

Na co dzień zajmuję się automatyką przemysłową .
    Aktualnie pisze dla siebie program na kolektor słoneczny dla ciepłej wody.
    Mam pytanie do fachowców dotyczące wody w zasobniku.
    Jak jest maksymalna temperatura ciepłej wody w zasobniku którą jeszcze można bezpiecznie użytkować. Czyli po zmieszaniu jej z zimna jeszcze będzie ona bezpieczna ( komfortowa ) dla użytkownika.
    Jest na to norma , jakieś zasady??

Pytanie w związku z koniecznością odwrócenia kolektora słonecznego do cienia po przekroczeniu temperatury w zasobniku.
    Czyli jak kolektor jest przegrzany lub w zasobniku jest już temperatura przekroczona to kierujemy kolektor w lewo czyli do cienia.

Pozdrawiam

0 5
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #2 27 Wrz 2015 11:42
    marian_em
    Poziom 25  

Ja mam ucieczkę kolektora przy 65*C w 2/3 wysokości baniaka (300l pojemności), awaryjnie mam jeszcze elektrozawór zrzucający gorącą wodę w razie przekroczenia 85*C na samej górze zbiornika. Można by jeszcze zrobić kilka stopni zapasu ale jak jest bardzo gorąco to już nie ma czym chłodzić kolektora (nawet odwróconego).
    Temperaturę wyjściową obniża się za pomocą mieszacza, tak, żeby odpowiadała użytkownikom, w kranie musi być ok 40*C żeby nie była "letnia" ani "gorąca" ale to jest oczywiście kwestia subiektywnego odczucia kiedy woda jest już gorąca. Pompowanie większej temperatury w rury jest nieekonomiczne, gdyż są większe straty ciepła a użytkownik i tak na końcu w kranie "doleje" zimnej wody. Już nie mówię o podłączeniu tej wody bez mieszacza bo przy temperaturze 60 stopni już powoli zaczyna skóra z rąk spływać :)

0
  • Fibaro
  • #3 27 Wrz 2015 13:39
    jotko
    Poziom 19  

No dobrze załóżmy ,że mamy zbiornik dwu wężownicowy i w zimie piec dogrzeje do 65C na górnej wężownicy .
    Wówczas zabezpieczenie odwróci kolektor od słońca .
    Słońca w zimie jest mało ale jakąś wartość temperatury wnosi do zbiornika.

Czyli dla okresu letniego wartość dla temp ucieczki 65C , a na sezon grzewczy jesień do wiosny można podnieść nawet 75C.

Mieszacz termostatyczny to kolejny element ,którego wcześniej nie brałem pod uwagę.

0
  • Fibaro
  • #4 27 Wrz 2015 14:29
    BILGO
    Poziom 38  

jotko napisał:
    Mieszacz termostatyczny to kolejny element ,którego wcześniej nie brałem pod uwagę.

Szukaj zaworu trójdrożnego termostatycznego ;) Ja u siebie utrzymuje na zbiorniku 80st a na wyjściu CWU mam ustawione zaworem na 41st.

0
  • #5 27 Wrz 2015 14:30
    marian_em
    Poziom 25  

Obawiam się, że w takiej konfiguracji będziesz grzał kolektory piecem, ale to trzeba by sprawdzić empirycznie mierząc na nagrzanym zbiorniku temperatury we/wy kolektora gdy będzie zimno.

0
  • #6 28 Wrz 2015 11:07
    jotko
    Poziom 19  

Zbiornik ma dwa punkty na czujniki temperatury więc "ogarne' je programowo zatrzymując pracę pompki solarnej jeżeli w zbiorniku na wysokości wężownicy dolnej będzie cieplej niż w kolektorze.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo