Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica step-up/step-down z płynną regulacją napięcia wyjściowego

Pawel_1985 27 Wrz 2015 11:44 1296 4
  • #1 27 Wrz 2015 11:44
    Pawel_1985
    Poziom 6  

Witam!

Zależy mi na zrobieniu układu zasilanego napięciem 5V i otrzymaniu napięcia wyjściowego z zakresu od 3 do 10V.

W tym celu chciałbym wykonać układ według pomysłu na schemacie blokowym poniżej. Prosta zasada, w zależności od tego jakie napięcie ma być na wyjściu układ z uP decyduję, która przetwornica ma działać, a która nie.

Pytanie czy można to zrobić prościej, czy są układy scalone, które robią to prościej i można wykonać to tylko za pomocą jednej przetwornicy.

Kwestia wydajności prądowej jest osobną kwestią, tutaj chodzi mi o sprawdzenie idei.

Pozdrawiam i dziękuje za każdą opinie.

0 4
  • #3 27 Wrz 2015 12:00
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Pytanie czy można to zrobić prościej, czy są układy scalone, które robią to prościej i można wykonać to tylko za pomocą jednej przetwornicy.
    Tak, układy które mogą podwyższać i obnizać napiecie, to konwertery pracujace w topologii SEPIC, albo odwracającej (prostsza konstrukcja jeśli nie przeszkadza ci to ze wyjście jest ujemne wzgledem masy).

Wybór układu będzie zależał od prądu wyjściowego, najlepiej zajrzeć na stronę producenta (TI,LT...) i skorzystać z wyszukiwarki.

0
  • #4 27 Wrz 2015 12:07
    Pawel_1985
    Poziom 6  

Niestety, ale poprzeczka jest dość wysoko postawiona, bo liczę na otrzymanie jakieś 50W, czyli przy 10V prąd maksymalny wyniesie 5A.

Jarek_lnx ->

Właśnie o coś takiego mi chodzi, o naprowadzenie, bo czasami coś istnieje, ale człowiek nie wie jak to się nazywa i jak tego szukać;)

Tak na szybko sobie kuknąłem do pewnej internetowej hurtowni elektronicznej i znajdują się tam układy, które w nazwie mają SEPIC i step-up o parametrach jakby żywcem wyjętych z mojego pytania.

Na przykład taki układ: LINEAR TECHNOLOGY LTC3872 ;)

0
  • #5 27 Wrz 2015 22:33
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Na przykład taki układ: LINEAR TECHNOLOGY LTC3872 ;)
    Ma to co trzeba, jak dołączysz układ wyjsciowy od SEPIC'a (dwie cewki dwa kondensatory) to bedzie to co byś chciał tylko elementy musiał bys policzyć, ze względu na wysoką częstotliwość pracy układ może być trudny w uruchamianiu jeśli płytka nie będzie porządnie zaprojektowana.

0
  Szukaj w 5mln produktów