Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat regulatora napięcia

kuwerty1 27 Wrz 2015 13:33 1818 10
  • #1 27 Wrz 2015 13:33
    kuwerty1
    Poziom 7  

Witam,

mam problem z działaniem poniższego układu:

jest to układ regulatora napięcia do Skody Felici. Na etapie tworzenia tego układu natknąłem się na kilka problemów, które mam nadzieje pomożecie mi rozwiązać. Mianowicie:

1. Czy widoczny na schemacie kondensator 4.7nF może być bipolarny? Zauważyłem, że oznaczona jest biegunowość, tymczasem w sklepie dostałem taki oto kondensator (jest to chyba kondensator poliestrowy, a więc bipolarny, nie ma oznaczenia biegunowości, tylko napis 472 czyli pojemność).

2. Druga kwestia związana jest potencjometrem. Z tego co rozumiem ze schematu, powinien on być podłączony tak, że jedna nóżka idzie do rezystora 510 Ohm a pozostałe dwie (środkowa i druga skrajna) do masy, tak? (potencjometr jak na zdjęciu wyżej).

3. Kwestia trzecia jest taka, że po zlutowaniu wszystkiego układ chyba nie działa tak jak powinien. Tzn. przed montażem należy go wstępnie wyregulować, wstawiam fragment z instrukcji:

"Przed zamontowaniem w samochodzie trzeba ustalić próg działania. W tym celu do zacisków uzwojenia wzbudzenia (szczotek) można podłączyć żarówkę 10 W i zasilić układ z regulowanego zasilacza 1 - 16 V. Żarówka powinna zapalić się przy ok. 1,5 V i zgasnąć w chwili przekroczenia progu 14 V. Ostatecznej regulacji można już dokonać po podłączeniu do alternatora."

I tu pojawia się pytanie, gdzie podłączam zasilanie, a gdzie ową żarówkę? Masę to wiem gdzie, ale +? Chyba do katody diody 1N5408, która jest jednocześnie wyjściem jednej ze szczotek.

Do drugiej szczotki idzie anoda diody LED więc tam też jest + z tego wniosek. To jak mam podłączyć żarówkę do szczotek jak tam są 2 plusy?

0 10
  • #2 27 Wrz 2015 13:57
    Freddy
    Poziom 43  

kuwerty1 napisał:
    ...1. Czy widoczny na schemacie rezystor 4.7nF może być bipolarny?
    Jeśli 4.7nF to nie rezystor, ale kondensator. Poza tym jego wartość to 4.7µF i ma to być elektrolit.
    Cytat:
    Zauważyłem, że oznaczona jest biegunowość, tymczasem w sklepie dostałem taki oto kondensator (jest to chyba kondensator poliestrowy, a więc bipolarny, nie ma oznaczenia biegunowości, tylko napis 472 czyli pojemność).
    Bo prosiłeś o 4.7nF zamiast 4.7µF.
    Cytat:
    ...

2. Druga kwestia związana jest potencjometrem. Z tego co rozumiem ze schematu, powinien on być podłączony tak, że jedna nóżka idzie do rezystora 510 Ohm a pozostałe dwie (środkowa i druga skrajna) do masy, tak? (potencjometr jak na zdjęciu wyżej).
    Tak.
    Cytat:
    3. Kwestia trzecia jest taka, że po zlutowaniu wszystkiego układ chyba nie działa tak jak powinien. Tzn. przed montażem należy go wstępnie wyregulować, wstawiam fragment z instrukcji:

"Przed zamontowaniem w samochodzie trzeba ustalić próg działania. W tym celu do zacisków uzwojenia wzbudzenia (szczotek) można podłączyć żarówkę 10 W i zasilić układ z regulowanego zasilacza 1 - 16 V. Żarówka powinna zapalić się przy ok. 1,5 V i zgasnąć w chwili przekroczenia progu 14 V. Ostatecznej regulacji można już dokonać po podłączeniu do alternatora."

I tu pojawia się pytanie, gdzie podłączam zasilanie, a gdzie ową żarówkę? Masę to wiem gdzie, ale +? Chyba do katody diody 1N5408, która jest jednocześnie wyjściem jednej ze szczotek.

Do drugiej szczotki idzie anoda diody LED więc tam też jest + z tego wniosek. To jak mam podłączyć żarówkę do szczotek jak tam są 2 plusy?

Przecież napisano wyraźnie - "do zacisków uzwojenia wzbudzenia (szczotek)".

0
  • #3 27 Wrz 2015 14:13
    kuwerty1
    Poziom 7  

Tak jest to kondensator, mój błąd przy pisaniu posta. Faktycznie, powinien to być kondensator elektrolityczny. Czy podpięcie tego kondensatora 472 nic nie popsuło?

A jak powinna być wartość napięcia tego kondensatora? Mam jakiś 4,7 na 50V.

Czyli podpięcie w celu regulacji powinno wyglądać tak?

0
  • #4 27 Wrz 2015 15:12
    DVDM14
    Poziom 35  

kuwerty1 napisał:
    Tak jest to kondensator, mój błąd przy pisaniu posta. Faktycznie, powinien to być kondensator elektrolityczny. Czy podpięcie tego kondensatora 472 nic nie popsuło?

Nie powinno.

kuwerty1 napisał:
    A jak powinna być wartość napięcia tego kondensatora? Mam jakiś 4,7 na 50V.

Będzie jak najbardziej OK.

kuwerty1 napisał:

Czyli podpięcie w celu regulacji powinno wyglądać tak?

Tak.

0
  • #5 27 Wrz 2015 15:23
    kuwerty1
    Poziom 7  

Nie wiem jednak czy czegoś nie popsułem, bo wcześniej próbowałem nieco innych wariantów zasilania (w sumie to chyba jak się tylko dało).

Po wlutowaniu kondensatora 4,7µF i podłączeniu wszystkiego objawy są takie. Na jednej szczotce (tej ze środkowej nóżki TIP142) jest masa na drugiej oczywiście +, który idzie z zasilania.

Problem polega na tym, że w instrukcji napisano, iż należy wyregulować tak, żeby żarówka gasła i zapalała się przy danym napięciu. U mnie żarówka świeci cały czas tak samo. Obracanie potencjometrem nic nie zmienia? W ogóle co ma zmieniać ten potencjometr, jak wynika ze schematu?

0
  • #6 27 Wrz 2015 17:04
    Wini 230
    Poziom 23  

kuwerty1 napisał:
    W ogóle co ma zmieniać ten potencjometr, jak wynika ze schematu?

Potencjometr reguluje napięcie na diodzie zenera ustalając tym samym próg zadziałania układu. Ciągłe świecenie żarówki może być spowodowane np. odwrotnym wlutowaniem diody zenera, lub przebiciem jednego z tranzystorów.

0
  • #7 28 Wrz 2015 02:04
    kuwerty1
    Poziom 7  

Co do poprawności kierunku diody to jest ok. W międzyczasie wylutowałem też obydwa tranzystory. TPI142 był ok ale BC547 musiał się uszkodzić więc go podmieniłem. Efekt w sumie dalej ten sam.

Może nie do końca rozumiem ideę tej regulacji. Napisane jest, że przy podaniu napięcia 1,5V żarówka ma się zapalać i przy 14 gasnąć. Pytanie moje brzmi czy jak podam np. 6V to powinno się dać tak ustawić potencjometr, żeby żarówka zgasła czy na tych 6V może jest to nie możliwe? Nie mam zasilacza regulowanego więc na razie próbowałem na tych 6V ale może w tym tkwi problem?

0
  • #9 28 Wrz 2015 17:20
    Wini 230
    Poziom 23  

Aby żarówka zgasła musi popłynąć prąd wsteczny przez diodę Zenera. Napięcie jej przebicia wynosi 7V, a więc niemożliwe jest zadziałanie układu przy mniejszym napięciu zasilania. Dioda połączona jest z dzielnikiem napięcia, który dodatkowo je obniża, w związku z czym wspomniane 7V, pojawi się dopiero przy około 14V napięcia zasilania.

0
  • #11 29 Wrz 2015 23:54
    kuwerty1
    Poziom 7  

Podszkoliłem się trochę w diodach Zenera i doszedłem do wniosku, że moje nierozważne zasilanie układu mogło doprowadzić do uszkodzenia tej diody. Zaopatrzę się w nowe elementy i może zrobię jakiś zasilacz regulowany, żeby było prościej.

Co do sugestii zakupu nowego regulatora, to właśnie tak zrobiłem. Jego elementy posłużą do utworzenia powyższej konstrukcji. Czemu? Myślę, że odpowiedź jest zbędna. Autor tego urządzenia nie bez powodu zdecydował się na jego zrobienie.

Układ ten pozwala na regulację napięcia, co jest jego niewątpliwą zaletą i dlatego chciałem sprawdzić jego działanie.

0