Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Medion Akoya czarny ekran.

marcinkp 27 Sep 2015 14:59 2163 11
    marcinkp
    Level 8  
    Witam serdecznie.

Po raz pierwszy dodaję zapytanie, więc proszę o wyrozumiałość.
    Mój problem polega na tym, iż komputer tzw. all in one z ekranem dotykowym przestał działać poprawnie.
    Zaczęło się od tego, że od kilku dni zasilacz się grzał i komputer się wyłączał po kilkunastu minutach. Jest to komputer dzieci, więc prośba o nie włączanie do czsau zakupu nowego zasilacza nie poskutkowała.
    Otatecznie komputer wyłączył się i teraz zachowuje się tak, że po wyjęciu baterii trzeba go włączyć normalnie przyciskiem power i wtedy słychać wiatrak pracujący ze zwiększoną mocą i trochę HDD się odzywa wraz z CD.

Nie wyświetla się nic na ekranie i nie ma możliwości wyłączenia komputera poza odłączeniem zasilania.

Gdy odłączę zasilanie i połączę ponownie komputer włącza się w ten sam tryb co poprzednio, ale samoczynnie bez używania przycisku power.

To robiłem:
    1. Wyjmowanie baterii
    2. Podłączanie innego zasilacza
    3. Wyjmowanie RAM - brak głośniczka, który by mógł dać sygnał
    4. Sprawdzanie kondensatorów - znalazłem elektrolityczny jeden

Medion Akoya czarny ekran. Medion Akoya czarny ekran.

Porposzę o pomoc co robić dalej.
    bocq
    Level 13  
    Podaj model i typ tego sprzętu all in one.
    Co to znaczy, że zasilacz się grzał? był bardziej ciepły niż zazwyczaj? Zasilacze, które pracują także wydzielają swoje ciepło.
    marcinkp
    Level 8  
    Przerpaszam zapomniałem podać model.
    Jest to Medion Akoya P4010D
    Model AIO3

Zasilacz grzeje się podan przeciętnie. Jest po prostu gorący. Zakupiłem sprzęt w zeszłym roku i działał sprawnie. Dopiero teraz zwróciłem uwagę, że zasilacz to jakaś Chińska podróba.

Dodano po 5 [minuty]:

Znalazłem kolejne kondensatory, ale nie wyglądają źle.

Dodam, że dzieci przyznały się, że komputer wyłączał się za każdym razem jak zasilacz mocno się nagrzał.
    bocq
    Level 13  
    Jeśli sprzęt zakupiony w zeszłym roku to polecam oddać na gwarancji.
    marcinkp
    Level 8  
    Zakupiony w zeszłym roku, ale z rąk prywatnych. Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Odkupiłem go po prostu, a gwarancji sądzę, że już dawno nie ma.
    bocq
    Level 13  
    Czy przy włączeniu świecą się jakieś kontrolki?
    marcinkp
    Level 8  
    EKran jest podświetlany od dołu wraz z przyciskiem power. Oba podświetlenia są włączone po wciśnięciu przycisku power, a w drugim opisanym przypadku po włożeniu wtyczki zasilacza rownież się świecą od razu i uruchamia się wentylator wraz z dyskami.
    bocq
    Level 13  
    Czy odtwarzany jest jakikolwiek dźwięk podczas uruchamiania? wygląda na uszkodzenie zintegrowanej karty graf. ale 100 % pewności nie mam
    marcinkp
    Level 8  
    Nigdy dźwięk nie był odtwarzany i nadal nie jest.

Dodano po 2 [godziny] 26 [minuty]:

A w jaki sposób można zdiagnozować uszkodzenie zintegrowanej karty graficznej?
    Multimeter mam ;)
    marcinkp
    Level 8  
    Odświeżam temat.
    Czy ma ktoś może jakieś sugestie lub link jak sprawdzić zasugerowaną zintegrowaną kartę graficzną?
    Z góry dziękuję.
    marcinkp
    Level 8  
    Odświeżam temat.
    Czy ma ktoś może jakieś sugestie lub link jak sprawdzić zasugerowaną zintegrowaną kartę graficzną?
    Z góry dziękuję.
    marcinkp
    Level 8  
    Witam ponownie.

Cały czas szukałem przyczyny i w końcu zupełnie przez przypadek udało mi się na chwilę włączyć komputer.
    Powtarzałem czynność kilkurkotnie, żeby sprawdzić, gdzie leży przyczyna tzn. ruszałem wtyczkami itp.

Działał bez problemu. Zacząłem składać komputer nie znalazłszy przyczyny, ale po każdym etapie sprawdzałem, czy działa. Okazało się, że gdy umieściłem z powrotem kartę MS-4224 micro-star, to znowu przestał działać i zachowywał się jak na początku. Po wyjęciu znowu działa. Powtórzyłem czynność kilkukrotnie i okazuje się to być przyczyną.

Wziąłem swój mikroskop i oto co znalazłem na płytce.

Mam pytanie. Jak wymienić te kondensatorki? Jakich narzędzi urzyć oprócz tych oczywistych. Może jakiś tutorial z youtube?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Marcin

Dodano po 40 [sekundy]:

Medion Akoya czarny ekran. Medion Akoya czarny ekran. Medion Akoya czarny ekran.