Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Standardy automatyki - wytyczne automatyki dla danego przedsiębiorstwa

ksiazkiewiczmarcin 27 Sep 2015 22:04 1329 4
SterControl
 • #1
  ksiazkiewiczmarcin
  Level 10  
  Witam,

  Panowie, czy podczas pracy spotkaliście się z wytycznymi automatyki dla danego przedsiębiorstwa? Macie może jakieś ciekawe przykłady odnośnie standaryzacji układów automatyki w całej fabryce? Może ma ktoś spis wytycznych itp. ?


  Pozdrawiam
  Marcin
 • SterControl
 • #2
  and_rog
  Level 23  
  Z mojego dotychczasowego doświadczenia:
  Każde przedsiębiorstwo ma automatykę, a także zamawia wykonanie różnych prac przez firmy zewnętrzne. Nie ma co liczyć na to, że firmy zewnętrzne, bez wyraźnych wymogów w zamówieniu, będą wykonywać pracę na określonym poziomie/standardzie. Po prostu - jak nie pisze w zamówieniu, to praca zostanie wykonana byle szybciej/prościej/taniej, byle tylko zakończyć temat i skasować pieniądze. Życie.
  Kierownictwo nie jest świadome tego, że praca może być zrobiona lepiej lub gorzej (zwłaszcza prace programowe - modyfikacje algorytmów sterowania, itp), dla nich fakt że działa oznacza że jest dobrze. A tak nie jest, ale to może wyjść dopiero podczas awarii.
  W poprzedniej firmie udało się przekonać kierownictwo, że musimy stworzyć swój własny standard (obejmujący wszystko - od oznaczania przewodów po pisanie programu, tworzenie dokumentacji, użycie sprzętu) i bez względu jaka firma otrzymała daną pracę, egzekwować go od wszystkich. Ale to trochę trwało, ostatecznie było przydatne i chroniło nas przed partactwem podwykonawców, stosowaniem jakiś dziwnych wynalazków (bo my zawsze to używamy i działa), rozwiązań w programie, itp.
  Zdecydowanie uważam, że każda firma powinna stworzyć swój standard, i jego się trzymać.
 • SterControl
 • #3
  adamac2
  Automation specialist
  Jeden z koncernów ma fajną apkę w której odpowiednio deklarujemy wszystkie urządzenia wykonawcze, czujniki, liczniki i tak dalej.
  A ta apka generuje nam cały szkielet programu (dla AB): obsługę urządzeń, awarie, tryby i tak dalej. Więc podwykonawca dopisuje tylko w odpowiednich miejscach algorytmy (logikę programu) plus ewentualne komunikacje z innymi urządzeniami.
  Więc podwykonawcy uczą się standardu a później nie ma problemu co do jego egzekwowania i realizacji. Ponadto odrazu generowaną mamy Scadę :).

  W kilku poważnych miejscach udało nam się wprowadzić nasz wewnętrzny standard i to też jest super (szczególnie dla nas:)).

  Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest standaryzacja sprzętu czy to Siemens, AB, Omron czy coś innego nieważne, najważniejsze żeby była jednorodność na zakładzie. Jak widzę miejsca, gdzie każdy robi co chce jak chce to normalnie krew zalewa.
 • #4
  jestam
  Automation specialist
  and_rog wrote:
  Kierownictwo nie jest świadome tego, że praca może być zrobiona lepiej lub gorzej (zwłaszcza prace programowe - modyfikacje algorytmów sterowania, itp), dla nich fakt że działa oznacza że jest dobrze.

  Zgadzam się całkowicie.

  and_rog wrote:
  Zdecydowanie uważam, że każda firma powinna stworzyć swój standard, i jego się trzymać.

  To kosztuje, a do tego jest ryzyko, że pracownikowi kazano stworzyć standard więc zrobił jak umiał. Byłoby fajnie, gdyby takie standardy dało się kupić jako know-how za sensowne pieniądze, a jeszcze lepiej, gdyby powstały w formule otwartych dobrych praktyk czy wzorców projektowych, tak jak istnieją dla zwykłego oprogramowania.

  adamac2 wrote:
  najważniejsze żeby była jednorodność na zakładzie

  Widuję czasami taką jednorodność: S7-200, S7-300, S7-1200, różne wersje firmware, do tego jeszcze parę S5, połowa aplikacji bez źródeł, UR ma stertę laptopów każdy z inną wersją Stepa/TIA, ale "jest standard że wszystko ma być od Siemensa" i tego się dostawcy mają trzymać.

  Z drugiej strony, jak zapewnić jednorodność sprzętu w perspektywie dwudziestu lub więcej lat?
 • #5
  gervee
  Automation specialist
  Czasem jest tak, że firmy opracowują własne standardy, które przewidują typy urządzeń jakie mogą być brane pod uwagę przy realizacji zadań (typy i producenci urządzeń, rodzaj oprogramowania, typy urządzeń AKPiA itd).
  O ile w przypadku firm prywatnych nie ma problemu z określeniem co i jak (bo kto zabroni właścicielowi) to w przypadku podmiotów publicznych (różnego rodzaju spółki miejskie itp.) musi być już to bardziej ogólnikowo. Przykładowy opis -> http://www.mpwik.com.pl/download/HK/Dla%20pro...powniach%20kan%20w%20zakresie%20AKPiA-za6.pdf

  Tu masz inne (patrz np. na AKPiA)
  https://synthosgroup.com/uploads/media/SIWZ_Czesc_B_specyfikacja_DESOX_DENOX_14_11_2013.pdf

  Przeglądaj specyfikacje przetargowe, co prawda często są one powieleniem tego do dostawcy sprzętu dają firmom przygotowującym dokumentację przetargową, jednak możesz znaleźć czasem sensowne przykłady "standardów".