Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston AL88x Nie ma siły obrócić bębna na praniu wirowanie ok

zbyszekdymny 27 Wrz 2015 22:16 2493 7
  • #1 27 Wrz 2015 22:16
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Witam
    Posiadam pralkę Ariston AL88X Margherita 2000 Usterka polega na tym, że pralka nie może poradzić obrócić bębna. Podczas prania niby próbuje, ale tak jak by silnik miał za mało mocy. Jeżeli chodzi o wirowanie jest jak najbardziej ok nawet podczas wirowania da się ustawiać obroty pokrętłem. Wszystkie funkcje działają poprawnie za koleją czyli pobiera wodę grzałka grzeje pompka oddaje wodę wiruje poprawnie, tylko ciężko ma z tym obracaniem w lewo i prawo. Sprawdziłem wszystkie połączenia między silnikiem i modułem Wydają się być ok czyste nie zaśniedziałe nie nadpalone.
    Na pierwszą linie ognia poszedł do sprawdzenia silnik. Szczotki długie nie rozwarstwione dobrze dociskane komutator został wyczyszczony z osadu ze szczotek. Wydmuchany kompresorem z pyłu węglowego Rezystancja uzwojenia wirnika na każdym styku komutatora prawie identyczna, brak przebicia do masy Stojan też nie ma przebicia do masy. Silnik został podłączony do autotransformatora i regulowałem napięcie od 0 do 230V i pracuje poprawnie, nie iskrzy na szczotkach. Testowałem go z 15 minut na napięciu 230V był letni może ze 30 st C Więc wydaje się być ok. Zdziwiło mnie jedno że tak do napięcia 100V wydaje się słabawy da się zatrzymać ręką, ale po przekroczeniu 100V już nabiera mocy. Prądnica tachometryczna daje ma max. obrotach silnika 27.6V więc chyba też jest sprawna, zaznaczam ze silnik nie był zalany nie ma śladów zalania pod pralką sucho. Potem sprawdziłem moduł brak wypaleń i zimnych lutów Przekaźniki każdy z osobna są sprawne i podstawiłem drugiego triaka, ale niestety objawy są te same
    Proszę o ewentualną pomoc co by można jeszcze sprawdzić

0 7
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 29 Wrz 2015 16:57
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Triak był podstawiany i nic nie pomogło objawy te same. A może być coś w obwodzie tego triaka ? Jakiś rezystor kondensator ?
    Szczerze to tych elementów nie sprawdzałem. Byłem dziś w zakładzie naprawy pralek i po omówieniu objawów, miły pan mi powiedział że wie co jest i że nie jest to wina silnika. Kazał pralkę przywieść do zakładu i że naprawa będzie kosztowała 100 zł. Niestety nie chciał zdradzić co jest przyczyną. Jednak do zakładu jest spory kawałek więc transport to kolejne koszty.

Dodano po 4 [minuty]:

Ale co może być z silnikiem nie tak skoro nie iskrzy na szczotkach i nie ma przebicia na masę. Poza tym nie nagrzewa się podczas dłuższej pracy na max obrotach.

0
  • #4 29 Wrz 2015 17:21
    skryn
    Admin grupy AGD

zbyszekdymny napisał:
    Byłem dziś w zakładzie naprawy pralek i po omówieniu objawów, miły pan mi powiedział że wie co jest i że nie jest to wina silnika. Kazał pralkę przywieść do zakładu i że naprawa będzie kosztowała 100 zł.

Ten pan naprawia chyba tylko stare klamoty, bo ja, ni w ząb nie mam pojęcia, co może być popsute poza silnikiem i w dodatku kosztować 100 zeta za naprawę. Serio.
    Stawiam, jak poprzednik, na uszkodzony silnik.
    Wirowanie w silniku szeregowym pójdzie bez problemu, ale na praniu siły mieć nie będzie i stawał będzie okoniem.
    Żadnych "myków" w tym sprzęcie nie pamiętam, elektronika w miarę prosta, a to przecież bardzo stary klamot...
    :cry:

0
  • #5 29 Wrz 2015 17:40
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Silnik zamówiony Jak dojdzie dam znać co z praleczką
    Pozdrawiam

0
  • #6 29 Wrz 2015 17:52
    skryn
    Admin grupy AGD

zbyszekdymny napisał:
    Silnik zamówiony

Rozumiem, że używany, ale ze sprawnej pralki?
    Bo o nowym silniku można zapomnieć (cena)...

0
  • #7 29 Wrz 2015 20:23
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Tak jak najbardziej używany. O nowym nie ma mowy Koleś daje gwarancje jak by co będę reklamował Poza tym jak nówka kosztuje 350 zł to też można by się jeszcze zastanowić. Biorąc pod uwagę dzisiejsze nowoczesne pralki, żywotności dużej to one nie mają, a moja Margheritka ma już prawie 15 lat i nie miała żadnej poważniejszej awarii, poza wymianą wirnika w pompce. Ośka się zerżneła o plastikowe tulejki i zrobiła się ogryzka przez co pompka się zacinała

0
  • #8 05 Paź 2015 17:50
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Witam
    Dziś dotarł silniczek do mojej pralki. Po zamontowaniu Praleczka ożyła wszystko śmiga jak należy. Nie przypuszczałem że to może być wina silnika, silnik nie dawał na pierwszy rzut oka żadnych objawów uszkodzenia. Dopiero jak miałem dwie sztuki na stole, sprawny i uszkodzony, mogłem je porównać i pomierzyć. Okazało się że mój silnik ma rozwarcie na jednym z uzwojeń wirnika, przez co przy większym obciążeniu Przerywał i zaczynał podiskrzać na komutatorze. Dziękuje kolegom PBK i skryn za pomoc w zdiagnozowaniu usterki
    Pozdrawiam

0