Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini zeus, zwrotnica i gdwk.

28 Wrz 2015 07:23 1200 16
  • Poziom 6  
    Witam, od razu mowie ze jestem laikiem w tych sprawach poki co ,wiec prosze o pomoc. Chce zbudowac kolumny na glosnikach 30/120/1 [ te od zeusow:p ]. Moje pytanie, robie kontrukcje 2d i jaki litraz potrzebuje skrzyni do tego glosnika, jaki bedzie najlepszy glosnik wysokotonowy do takiej kolumny 2 droznej i jak lub skad zalatwic zwrotnice do takiego projektu. Bylbym bardzo wdzieczny za pomoc. Ewentualnie jeszcze jedno pytanie, jaka zwrotnica do diy tonsil zeus [ juz ten normalny 3d ], pytam na w razie czego bo mam pokoj ok 20m2 i chyba te normalne beda za mocne do takiego pokoju ale gdyby bylo latwiej zbudowac po przez dostepnosc zwrotnicy to zrobie większe.
  • Admin grupy audio
    Schemat zwrotnicy da się bez większych problemów znaleźć w sieci. Wymiary obudowy (a co za tym idzie litraż) również.

Nawiasem mówiąc te kolumny nie są zbyt szczęśliwe. Głośnik niskotonowy według katalogu gra do 3kHz, zaś wysokotonowy od 4kHz. Mamy więc dziurę w paśmie o szerokości 1kHz (a w praktyce znacznie szerszą).
  • Poziom 6  
    A da sie taką zwrotnice gdzies kupic gotowa ? Bo sam na pewno jej nie zrobie z prostego względu, nie umiem. I czy ewentualnie moglbys poleciec inny projekt tylko taki z mocnym bassem bo zrobilem 2x monitory na stx i troszke brakuje w nich basu.. Wiec nie wiem jaki projekt teraz zrobic zeby bylo wszystko fajnie..
  • Admin grupy audio
    Nie wiem czy da się kupić gotową zwrotnicę, pewnie na jakimś Allegro czy innym tego typu portalu ktoś sprzedaje.
    Nie rozumiem w czym jest problem żeby zrobić zwrotnicę mając gotowy schemat. Lutować nie umiesz? To jak zrobiłeś kolumny? Na ślinę kable połączyłeś? ;)

Co do basu - zrób (albo kup) subwoofer i po sprawie.
  • Poziom 43  
    mariuszstr3 napisał:
    jak lub skad zalatwic zwrotnice do takiego projektu.
    Dla JEDNEGO GDN 30/120? Połowa tego co jest w oryginalnej kolumnie na dwóch GDN'ach.
    mariuszstr3 napisał:
    zwrotnica do diy tonsil zeus [ juz ten normalny 3d ]
    ZEUS'y były i są kolumnami dwudrożnymi. Jedna gałąź to dwa GDN'y, a druga GDWT.
    A tak w ogóle - pomysł... niezbyt. Chcesz zrobić kopię kolumn które z założenia nie grają najlepiej (Kolega wyżej wyjaśnił) i do domowego słuchania się niezbyt nadają.
    Poszukaj w DiY Akustyka jakiegoś gotowego, sprawdzonego projektu i go skopiuj. Będzie i lepiej i milej (posłuchać).
  • Admin grupy audio
    398216 Usunięty napisał:
    Dla JEDNEGO GDN 30/120? Połowa tego co jest w oryginalnej kolumnie na dwóch GDN'ach.

Nie ma to znaczenia, bo w Zeusach GDN-y są połączone "na żywca". Odcięcie jest tylko dla GDWT 12-15. Kondensator 1.5uF i cewka 0.22mH do masy. Jest jeszcze żarówka szeregowo przed filtrem. Ot cała zwrotnica.
    Dziura w paśmie jak diabli... I nic dziwnego, gdyby ten GDWT grał niżej, to po prostu by się spalił, a tak mamy 400W, a że z ogromną dziurą w paśmie - kogo to obchodzi. To są kolumny do klubu/pubu, tam i tak liczy się tylko um i cyk.
    Ot nasze genialne krajowe podejście do sprawy. Ma być głośno, dużo basu i dużo watów. ;)
  • Poziom 43  
    Artur k. napisał:
    Nie ma to znaczenia
    Z postu zrozumiałem (może źle) że Autor ma zamiar zrobić mniejsze kolumny - na jednym GDN'ie -
    mariuszstr3 napisał:
    Mini zeus...
    - napisałem więc o pojemności, nie o zwrotnicy (której dla gałęzi niskotonowej w nich akurat faktycznie nie ma).
    Artur k. napisał:
    To są kolumny do klubu/pubu
    Tu się akurat zgadzamy...
    398216 Usunięty napisał:
    A tak w ogóle - pomysł... niezbyt. Chcesz zrobić kopię kolumn które z założenia nie grają najlepiej (Kolega wyżej wyjaśnił) i do domowego słuchania się niezbyt nadają.
  • Admin grupy audio
    398216 Usunięty napisał:
    napisałem więc o pojemności, nie o zwrotnicy (której dla gałęzi niskotonowej w nich akurat faktycznie nie ma).

Ale zacytowałeś i odniosłeś się do pytania o zwrotnicy...
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    A tak w ogóle - pomysł... niezbyt.

Raczej do pomysłu jako takiego...
    Nie mniej jednak - Po raz kolejny (bo już kiedyś chyba widziałem podobny ) temat z gatunku ... szalonych ;)
    Jak by nie było na czym opierać swoich projektach, tylko na (moim zdaniem) najmniej udanych kolumnach, jakimi są Zeusy.
  • Poziom 6  
    Tzn powiem tak, bede robic te zeusy bo po prostu brakuje mi basu i chce krok po kroku robic kolejne projekty, na pewno na drugim sie nie skonczy. Te akurat mnie zaciekawily i tak postanowiłem:) tylko pomozcie mi rozwiac wątpliwości, dwie kolumny po 1 gdn i 1 gdwt będą ok ? Czy odrazu robic kopie oryginalu ?
  • Admin grupy audio
    Dla jednego głośnika musiałbyś od nowa policzyć obudowę, chyba że znajdziesz gdzieś gotowca.
    Jednak jak pisałem - to są marne kolumny, ja bym na Twoim miejscu zbudował subwoofer jeśli masz za mało basu. Opracowań jest mnóstwo.
  • Poziom 6  
    No dobra powiedzmy ze chce zrobic suba, jaki glosnik i skad wziac zwrotnice do 1 glosnika ? Czy brac aktywny ? Chodzi mi o fajne i niskie zejscie basu wtedy kiedy trzeba.
  • Admin grupy audio
    Przejrzyj dział DIY, tam jest mnóstwo projektów subwooferów, masz wszystko co potrzeba - wymiary skrzyni, typ głośnika, schemat, rysunki płytek (jeśli aktywny) itp.

Wygląda to Kolego tak, że Ty chcesz coś zrobić, ale inni mają za Ciebie odwalić robotę. Ciągle masz ten sam problem - nie wiesz skąd wziąć zwrotnicę albo głośnik, mimo że już Ci napisałem zwrotnicę należy zrobić Kolego, a głośnik kupić w sklepie. Zbudowanie zwrotnicy zgodnie ze schematem to chyba nie jest problem?
  • Poziom 6  
    Dla Ciebie to moze nie jest problem, dla innych w tym dla mnie jest to problem i nie ma tutaj wgl nad czym dyskutowac i nikt nie ma za mnie odwalac calej roboty bo wszystko zrobie sam tylko czekam na jakies sugestie i gdybym wszystko umial sam to nie pisalbym na forum tego tematu. Tak wiec jezeli nie masz zadnych ciekawych pomyslow to nie wypowiadaj sie wcale bo jest to zbedne. Zapytalem wprost czego oczekuje i czekam az ktos napisze cos mądrego a nie bedzie tutaj sie wymadrzal..

Mod. ROBSON33 Regulamin 3.1.13. Dbaj o poprawność językową, nie wysyłaj wiadomości, które ciężko jest przeczytać i zrozumieć, co druga strona miała tak naprawdę na myśli. Proszę poprawić posty.
    A dodatkowo 3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    Następną taką wypowiedź nagrodzę Ostrzeżeniem :|
  • Poziom 43  
    Nie bardzo rozumiem na czym dokładnie miała by polegać pomoc, jakiej oczekujesz. Na pewno nikt nie będzie Ci tłumaczył jak nawinąć cewkę; jak trzymać karkas, i jak nawijać w prawo, a może w lewo.
    I nie jest to żadne wymądrzanie:
    Kolega Artur k.Odesłał Cię do DiY - tam jest wystarczająca ilość dokładnie opisanych projektów, byś mógł sobie coś wybrać i jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi narzędziami - nie ma problemu, żeby skopiować.
    Odnoszę wrażenie, że nawet tam nie zajrzałeś od razu uznając że to dla Ciebie za trudne, ale w takim razie po co ten temat?
    Aha - może trochę grzeczniej wobec innych? Tym bardziej że Kolega Artur k. naprawdę Ci pomaga...
  • Poziom 6  
    Tak ale napisałem na samym początku że jestem laikiem jeszcze, jedynie czego mi nie brakuje to zapału do robienia projektu. Głośniki i wszystko inne prócz zwrotnicy wiem gdzie kupić tylko nie wiem jaki głośnik dobrać ewentualnie prócz gdn 30/120.. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z jakimkolwiek dobrym audio.. Więc proszę o odrobinę wyrozumiałości że jestem tu nowy, ale nie jest to tak że chce wszystko ma gotowe.. Tyle godzin ile spędziłem na szukaniu tego wszystkiego to tylko ja wiem.. Ale jezeli ktoś mi pisze " zwrotnicy nie umiesz zrobić?" w sposób nie jasny to coś jest nie tak.
  • Admin grupy audio
    No właśnie, coś jest nie tak, jeśli ktoś nie umie połączyć ze sobą dwóch elementów zgodnie ze schematem a bierze się za budowę kolumn. Może w takim razie warto się najpierw nauczyć, a potem brać za robotę?