Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika do napędu tokarki stołowej

bresio 28 Wrz 2015 09:26 918 10
  • #1 28 Wrz 2015 09:26
    bresio
    Poziom 19  

Cześć

Jakiś czas temu kupiłem małą tokarkę stołową. Maszyna swoje lata ma, ale działa i spełnia swoje funkcje. Pozwala na toczenie elementów o średnicy do 20cm.

Jedyny problem to napęd. Zamontowany jest tam silnik trójfazowy, o mocy 200W. Innych parametrów nie pamiętam.

Silnik przekazuje napęd na pośrednie koło pasowe, które przekazuje napęd na właściwe koło napędzające uchwyt. Zmieniając ułożenie dwóch pasków klinowych na kołach pasowych zmienia się obroty uchwytu. Cały układ napędowy zajmuje około 80cm i wystaje do tyłu urządzenia.

Chciałbym zrezygnować z koła pośredniego i podłączyć silnik jednym paskiem z kołem napędzającym uchwyt, co pozwoli mi zmniejszyć głębokość urządzenia.
    Chciałbym też zamienić silnik na inny, który nie będzie wymagał zasilania 3f i będzie miał możliwość regulacji obrotów zachowując moment potrzebny przy obróbce skrawaniem.

Pomyślałem, że zastosowanie silnika krokowego z odpowiednim sterownikiem spełni moje wymagania.
    Jakie parametry powinien mieć taki silnik, głównie chodzi mi o moment potrzebny do napędu takiej maszyny?

Drugim pomysłem jest silnik zasilany prądem stałym.

Co będzie lepsze?

0 10
  • #2 28 Wrz 2015 09:31
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Tylko silnik prądu stałego. Łatwa i tania regulacja.

0
  • #4 28 Wrz 2015 09:48
    bresio
    Poziom 19  

Głównym problemem jest głębokość maszyny. Nie mam miejsca i muszę tą głębokość zredukować rezygnując z pośredniego koła pasowego.
    Silnik, który jest w urządzeniu był dobrany do napędu z kołem pośrednim, więc zakładam, że będzie za słaby kiedy połączę go jednym paskiem do koła napędzającego uchwyt.

Muszę zatem kupić nowy silnik i jeszcze falownik, którego cena zaczyna się od 1000zł.

Coś bardziej ekonomicznego?

0
  • #6 28 Wrz 2015 10:05
    bresio
    Poziom 19  

Zatem silnik prądu stałego i regulator.
    Jakie parametry silnika?

0
  • #7 28 Wrz 2015 10:15
    kot mirmur
    Poziom 31  

A może tak-silnik AC +wariator.

0
  • #8 30 Wrz 2015 07:58
    bresio
    Poziom 19  

W piwnicy znalazłem silnik DC, 90V, 0,3KM, 2500 obrotów. Leżał i się kurzył.

Z elektroniką sobie radzę, więc poskładam sobie we własnym zakresie. Pytanie tylko, jakiego sterownika użyć (końcówki mocy)?

0
  • #9 30 Wrz 2015 19:46
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Sterowanie pwm, najprostsze na 555.

0
  • #10 01 Paź 2015 11:24
    bresio
    Poziom 19  

To wiem, tylko jaki układ mocy do tego?
    Najlepiej, ze zmianą kierunku.

Wszystkie scalone drivery, które znalazłem, mają zasilanie nie większe niż 50-52V.

0
  • #11 01 Paź 2015 16:48
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Wystarczy tranzystor mocy i przekażnik zmiany kierunku obrotów.

0