Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GX Deweloper - zegar RTC sterowanie

usernowy 28 Sep 2015 09:49 1428 9
    usernowy
    Level 8  
    Witam szanownych kolegów,
    obecnie staram się ogarnąć temat programowania sterowników PLC i trafiło na Mitsubischi. Mam do dyspozycji do nauki sterowniki A2SHCPU oraz FX3G.

Mam problem i prosił bym o pomoc jak w GX Deweloperze napisać instrukcje w drabince na sterownik serii "A".

np każdego dnia o godzinie 13:30 załączyć mam wyjście y001 a np o 19:45 wyjście y003.
    A dokładniej chodzi mi o to, jak wykorzystać godzinę systemową sterownika jak ją pobrać i jak ją wstawić do programu. Prosił bym o podpowiedz lub o pokazanie kawałka kodu jak to powinno wyglądać z małym opisem.

z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    baklarzan1
    Level 10  
    Witam
    Sprawdź instrukcje DATERD.Nią pobierasz ze sterownika aktualna datę i godzinę.
    usernowy
    Level 8  
    Tak znalazłem tą instrukcję w rejestrach M9025 do M9028 zapisane są kolejno

M9025 rok, miesiąc
    M9026 dzień, godzina
    M9027 minuta, sekunda
    M9028 dzień tygodnia

I teraz jak z M9026 wyciągnąć tylko godzinę a z M9027 tylko np minutę. Chyba trzeba zrobić to wyciągając odpowiednie bity w BCD i przerobić na BIN
    i dopiero porównywać.
    Jeśli macie jakieś łatwiejsze sposoby bardzo proszę o podpowiedz bo trochę jest to dla mnie na początku nauki programowania skomplikowane.
    premiks
    Level 15  
    witam.
    Może użyj instrukcji TCMP
    usernowy
    Level 8  
    Niestety funkcja porównania TCMP nie występuje w GX Developerze tylko w GX Works.
    premiks
    Level 15  
    Jak najbardziej występuje. Ty kolego masz GX IEC DeVELOPER-a
    Lepiej na początek zacząć od GX-jest łatwiejszy..
    Jak już musisz to robić w tym środowisku to odczytaj czas instrukcją DATERD potem
    wpisz w kolejne rejestry swoje dane i je porównaj, wynik porównania będzie ustawiał dowolne wyjście.Nie mam tego softu akurat ale myślę że dziłają podobnie.
    usernowy
    Level 8  
    hmmm mam GX developera który doinstalował mi się razem z Gx Worksem 2
    przy wybieraniu serii " A" automatycznie zmienia program z GX Worksa na GX develpera

W GX Worksie nie mam z tym problemu zarówno gdy robię to przez bloczki w fbd, lub też nie ma problemu w simple projekt przy lader. Ale jak otwiera się developer już są problemy.
    Funkcja porównania czasu TCMP jest w gx Worksie faktycznie i wszystko działa.
    W developrze nie mogę jej wpisać, i nie mogę znaleźć w liście instrukcji lecz DATERD jest lecz wstawia mi się odrazu z LEDA DATERD

Wersja developera która mi się otwiera to

Programming and maintenance tool GX Developer 8.102g.
    Czy to jest właśnie ten IEC? i w nim nie mam tych kwadratowych networkówch.

wszustko mi się już pomieszało lubię sobie robić problemy
    Dużo jeszcze nauki przede mną ehhhh dajcie mi szansę :P
    baklarzan1
    Level 10  
    Instrukcja DATERD na pewno działa w GX developerze sprawdzałem ale na sterowniku w wersji Q.
    premiks
    Level 15  
    Ok.
    Jeśli masz możliwość zainstalowania w tym pakiecie GPPW-na to spróbuj tego środowiska . Tu też są sterowniki serii A
    Powinno zadziałać.
    pozdrawiam.