Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka BEKO bęben się nie obraca

jarekzjezioran 28 Wrz 2015 12:56 1800 5
  • #1 28 Wrz 2015 12:56
    jarekzjezioran
    Poziom 2  

Witam
    Od kilku dni nie obraca się u mnie bęben w pralce BEKO WML 15106 P. Normalnie zasysa wodę,bierze proszek itp. ale bęben nie chce się kręcić. Z Tatą próbujemy jakoś go wyciągnąć, ale nie bardzo wiemy jak się do niego dobrać
    Z góry dziękuje za pomoc

0 5
  • #2 28 Wrz 2015 13:00
    Piotr2608

Poziom 37  

A czy silnik się kręci, obraca w czasie prania? Czy bęben obraca się lekko i czy nie ma luzów wzdłużnych oraz poprzecznych?

0
  • #3 28 Wrz 2015 13:23
    jarekzjezioran
    Poziom 2  

Tak, silnik pracuje w porządku, tylko ten bęben nieszczęsny

0
  • #4 28 Wrz 2015 14:03
    Piotr2608

Poziom 37  

A może po prostu trzeba wymienić pasek.

0
  • #5 06 Lut 2016 20:54
    Jeż_B
    Poziom 10  

Witam...

Pewnie już sobie poradziłeś.

Jednak powiem jak sobie poradziłem z tym problemem u siebie. Może przyda się to innym nieszczęśnikom.

Objawy: takie jak u Ciebie - wszystko działa poza silnikiem.
    Sprawdziłem: pasek - naciagniety, nie sparciały; silnik - szczotki OK, nie czuć swądu spalenizny, wiązki przewodów nienadpalone.

Zdjąłem panel sterowania. W środku na płytce elektroniki widać było czarne miejsca - jakby nadpalone. Jednak po sprawdzeniu, elementy w tych miejscach były sprawne.

Co zrobiłem? Poprawiłem większość lutów spoiwem ołowiowym (płytka była RoHS) oraz spryskałem wszystkie złącza spray-em KONTAKT GOLD.

Pralka śmiga jak nowa.

0
  • #6 20 Lut 2016 14:12
    Jeż_B
    Poziom 10  

Niestety "naprawa" którą wykonałem w poście powyżej wystarczyła na tydzień czasu.

Faktyczną przyczyną nie obracania się bębna było to że, skończyły się szczotki w silniku.

Widocznie, tydzień temu musiałem je poruszyć, przez co lepiej zaczęły stykać do komutatora.

0