Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie ogrzewanie do lokalu 20mkw.

28 Wrz 2015 14:38 903 3
  • Poziom 15  
    Witam. Pomieszczenie 20m² wysokość 3,2metra, planuje tam ogrzewanie elektryczne, jeszcze nie wiem jakie grzejniki zastosuje, chyba zwykłe naścienne lub podłogówka.
    Pytanie moje dotyczy jakiej mocy ma być grzejnik lub mata podłogowa do takiego małego pomieszczenia?
    Jest to pomieszczenie w ocieplonej kamienicy, parter, jedna ściana jest zewnętrzna(witryna) reszta to ściany sąsiadujące z mieszkaniami. Nad sufitem też jest mieszkanie.
    Doradźcie jaką moc i jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego wybrać?
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Aby dokładnie podać moc trzeba znać zapotrzebowanie na ciepło 1 m2. Dane jakie podałes pozwola co najwyżej na oszacowanie mocy na podstawie doświadczeń innych osób. Ja mam podłogówkę 200W w łazience o powierzchni 10m2 i daje sobie radę na taryfie nocnej (12h/dobę). Dom dobrze ocieplony i tylko jedna ściana i sufit zewnętrzne. Jeżeli możesz włożyć w wylewkę matę grzejną i planujesz ogrzewanie na II-giej taryfie to 500W powinno wystarczyć (u mnie tyle by styknęło). A jak nie to zawsze można dodać jakiś grzejnik. Ponieważ maty grzewcze sa bardzo tanie moim zdaniem nie ma co na nich oszczędzać i włożyć w podłoge ile się da (pamiętając, że nie mogą na nich stać meble itp.). Osobiście jestem zwolennikiem tych o mniejszej mocy na m2. Jak zastosuje się 100W/m2 to jak łatwo obliczyć na 20m2 zmieści się max 2 kW. W praktyce pewnie ułoży się 1 kW i w taką wielkość celuj. Bo jak napisałem w razie czego można dogrzać z innego źródła (olejak, farelka itp). Problem w tym, że nie wiem jak ocieplona jest podloga i czy można na niej położyć grubą warstwę styropianu. Bez dobrej izolacji na podlodze ten system odpada i zostają inne.
  • Poziom 32  
    Podaj jeszcze jaki jest charakter lokalu. Dobrze sprawdza się system mieszany: podłoga + grzejniki. Podłoga ma dużą bezwładność (długo się nagrzewa, ale długo oddaje ciepło), grzejniki mają małą bezwładność (oczywiście nie akumulacyjne).

Był niedawno podobny wątek: Link
  • Poziom 15  
    Nie udało się kupić lokalu, temat zamykam.