Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fractal Define R4 - Dodanie wentylatorów i coolera CPU

Merliso 28 Wrz 2015 19:12 1710 13
  • #1 28 Wrz 2015 19:12
    Merliso
    Poziom 6  

Specyfikacja:

- Asus MAXIMUS VII HERO, Z97
    - i7-4790K Devil's Canyon
    - Chłodzenie procesora - Be Quiet! Dark Rock 3 BK018
    - G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10 F3-2400C10D-16GTX
    - Zotac GeForce GTX 980 AMP! Edition 4GB GDDR5 (256 Bit)
    - SSD Samsung 256GB PCIe M2 Bulk (dysk systemowy)
    - SSD Samsung 850 PRO ASAP 512GB 2,5'
    - XFX 650W Semi-modular 80+ Bronze
    - Fractal Design Define R4 Black Pearl

Aktualnie posiadam 2 wentylatory (frontowy wpychający zimne i tylni wypychający ciepłe), które były w zestawie z budą. Myślę nad dorzuceniem kolejnych dwóch/trzech wentków z racji tego iż mam ciutke za duże temperatury jak na mój gust (dodatkowy przedni; dolny bądź z boku obudowy wpychający zimne; górny wypychający ciepłe).

Nie za bardzo się orientuję w sprawie wentylatorów. Jakie są najwydajniejsze? Mowa o 140mm. Głośność mi raczej nie przeszkadza (ale też bez przesady :P)

Co do coolera CPU - aktualnie Dark Pro 3 firmy Be Quiet!. Będę go wrzucał na inną maszynę. Kupić ten sam czy są może jakieś bardziej optymalne do mojej konfiguracji? Jak w przypadku wentków, nie musi być mega cichy.

Aktualnie wygląda to tak:
    Fractal Define R4 - Dodanie wentylatorów i coolera CPU

0 13
  • Pomocny post
    #2 07 Paź 2015 17:46
    gregorianin
    Poziom 27  

Jedne z najbardziej wydajnych wentylatorów jakie miałem to 120mm Black Jet od aab http://www.komputronik.pl/product/139990/Sprz.../Podzespoly/AAB_Cooling_Black_Jet_Fan_12.html
    Na front potrzebujesz 120mm właśnie oraz do tyłu, wyjątkiem są górne miejsca w obudowie, boczne na pokrywie oraz na samym dole obok zasilacza gdzie masz uniwersalny rozstaw dla 120 i 140mm. Ale w przypadku AAB i tak 120 Black Jet są najwydajniejsze.

0
  • #3 22 Paź 2015 17:53
    jurek.adam
    Poziom 43  

gregorianin napisał:
    Jedne z najbardziej wydajnych wentylatorów jakie miałem to 120mm Black Jet od aab http://www.komputronik.pl/prod...... Cooling Black Jet Fan 12.html

Kłamliwy marketing stosują. Producent podaje dane z kosmosu, bo 170 m³/h przy hałasie 20,9 dB jest nie do uzyskania nawet przy wentylatorach wielokrotnie droższych.
    Dodano po 2 [minuty]:

Scythe, Noctua to są marki warte polecenia. Jak ma być wydajnie i nie wyć to musi nieco więcej kosztować.

Dodano po 10 [minuty]:

Poza tym określ, czy wentylatory będą podpięte do złącza z PWM na płycie, bo to zmienia postać rzeczy w doborze.

0
  • #4 22 Paź 2015 23:24
    bolekis
    Poziom 34  

Gdzie masz za wysokie temperatury? Ten cooler do procesora jest na 190W TDP. Da się go obrócić i zmienić zasadniczy kierunek przepływu powietrza z przód-tył na bardziej naturalny dół-góra? Odpowiednio do tego zamontować też wentylatory.

0
  • #5 23 Paź 2015 15:35
    AnyKey
    Poziom 25  

Może mnie kolega bolekis rozjedzie za to, ale pozostał bym przy tej konfiguracji, którą obecnie masz i dorzucił bym 1 120 lub 140 mm na spód obudowy, musisz tylko zmierzyć, czy 140mm Ci się zmieści przy z tymi kablami.

Wentylator Arctic Cooling F12 lub F14 (w zależności od ilości miejsca), dobra relacja jakość/cena

0
  • #6 29 Paź 2015 13:01
    gregorianin
    Poziom 27  

jurek.adam napisał:
    Kłamliwy marketing stosują. Producent podaje dane z kosmosu, bo 170 m³/h przy hałasie 20,9 dB jest nie do uzyskania nawet przy wentylatorach wielokrotnie droższych.

Marketing marketingiem a jakie Ty masz podstawy sądzić że wentylator nie uzyskuje 20.9dB? Co powiesz na hałas podany przez producenta polecanej przez Ciebie firmy 10dB? http://www.komputronik.pl/product/49272/Sprze.../Scythe_Slip_Stream_120_mm_800_obr_-min_.html ??? Oczywiście że są to bzdury na kwadratowych kółkach ale szkoda sobie zawracać głowy takimi dywagacjami bo nie ma podanych podstawowych danych jak odległości pomiaru od wentylatora, szumu tła itd. równie dobrze mogli napisać że generuje 0dB przy pomiarze z odległości 1Km. Zresztą pytającemu nie zależy na specjalnie cichym wentylatorze tylko wydajnym a ja w tych pieniądzach nie widziałem nic lepszego pod tym względem. No i jeszcze na koniec, miałeś to chociaż w ręku?

0
  • #7 29 Paź 2015 13:43
    jurek.adam
    Poziom 43  

gregorianin napisał:
    Zresztą pytającemu nie zależy na specjalnie cichym wentylatorze tylko wydajnym a ja w tych pieniądzach nie widziałem nic lepszego pod tym względem. No i jeszcze na koniec, miałeś to chociaż w ręku?
    Znam dobrze produkty firm tu omawianych i wiem z doświadczenia jak "wieją" i "buczą". Dlatego np. Scythe uważam za ciche i wydajne, a np. Arctic Cooling nie i biorę pod uwagę zwłaszcza to jak się rozpędzą, bo na pełnych obrotach te ostatnie są po prostu głośne i to w nieprzyjemny sposób (nie każdy hałas drażni). Be Quiet!, który ma autor jest wydajny i cichy, więc polecam mu raczej odpowiedniki.

gregorianin napisał:
    Marketing marketingiem a jakie Ty masz podstawy sądzić że wentylator nie uzyskuje 20.9dB?
    ~100 CFM przy ~20 dB dla wentylatora o rozmiarach 12x12 to ewidentnie marketingowe brednie. Przy przemieszczaniu takiej masy powietrza sam jego szum będzie już sporym hałasem. Są urządzenia do pomiarów takich parametrów, a nawet bez nich w warunkach domowych można sprawdzić pic na wodę (marketing) tylko najpierw trzeba mieć do porównania wentylator dający realne ~100 CFM , żeby wiedzieć o jak mocny podmuch chodzi. Nie wszyscy kłamią, np. Scythe 14x14, model GlideStream 140 PWM, przepływ prawie ~97 CMF i uwaga poziom głośności ~30 dB (to jest niezły hałas). To są prawdziwe dane. Noctua (podobnie jak marki AVC, Sunon i wiele innych) również podaje rzeczywiste dane. To nie są najtańsze wentylatory, a z moich obserwacji wynika, że właśnie wśród najtańszych jest najwięcej kreatywnego marketingu.

gregorianin napisał:
    Co powiesz na hałas podany przez producenta polecanej przez Ciebie firmy 10dB?
    Że nie słychać tego wentylatora, chyba, że przyłożysz do niego ucho bardzo blisko wtedy tylko lekki szum powietrza, a podmuch jest przyzwoity. Natomiast modele 1200 rmp wieją mocno i poziom szumu z odległości 1m jest akceptowalny. Również na pełnych obrotach.

0
  • #8 29 Paź 2015 15:15
    gregorianin
    Poziom 27  

jurek.adam napisał:
    ~100 CFM przy ~20 dB dla wentylatora o rozmiarach 12x12 to ewidentnie marketingowe brednie.

Taki pomiar jest jak najbardziej realny - wystarczy odpowiednia odległość od mierzonego obiektu, tym sposobem nawet startujący odrzutowiec może wskazać na decybelomierzu np. 40dB!!!

jurek.adam napisał:
    Dlatego np. Scythe uważam za ciche i wydajne

Taa.. bo mają 10dB i to nie jest marketingowy bełkot? :)
    jurek.adam napisał:
    Przepływ powierza łatwo da się zmierzyć. Poziom głośności to już inna bajka, ale przy założeniu, że komp. jest w tym samym pomieszczeniu i jesteśmy w jego odległości od niego najwyżej kilka metrów łatwo własnym uchem stwierdzić, czy dany wentylator słyszymy i czy nam on przeszkadza.

Tylko że poziom głośności źródła stacjonarnego spada o 3dB z każdym metrem (3dB dla człowieka to 2x głośniej/ciszej, przyrost energii w fali dźwiękowej musi być logarytmiczny aby ucho dawało wrażenie liniowego przyrostu głośności), zatem stwierdzenie "kilka metrów" jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjne zwłaszcza jeżeli ktoś mierzy głośność wentylatora i pisze 10dB ale co, jak skąd???

jurek.adam napisał:
    Że nie słychać tego wentylatora, chyba, że przyłożysz do niego ucho bardzo blisko wtedy tylko lekki szum powietrza, a podmuch jest przyzwoity. Natomiast modele 1200 rmp wieją mocno i poziom szumu z odległości 1m jest akceptowalny. Również na pełnych obrotach.

Ja się pytam KONKRETNIE a nie co słyszysz gdy przyłożysz ucho, a co jak przykładający ucho będzie przygłuchy? Co to jest te 10dB i skąd to wzięli? Dla ułatwienia dodam (bo być może nie wiesz) że szum tła w cichym pokoju (w takim gdzie nic nie pracuje) to zwykle 30-35dB.

0
  • #9 29 Paź 2015 15:39
    jurek.adam
    Poziom 43  

Wentylatora 10 dB nie usłyszysz z odległości 1m chyba, że jesteś nietoperzem. Tyle praktycznie, a producenci testy wykonują w warunkach laboratoryjnych, bez "szumu tła".

~20 dB będzie słychać już dobrze, ale to nie największy problem, a bzdura jakoby wentylator, który poleciłeś mógł "przerobić" ~100 CFM i nie być suszarką jeśli chodzi o poziom hałasu.

0
  • #10 29 Paź 2015 16:43
    gregorianin
    Poziom 27  

jurek.adam napisał:
    Wentylatora 10 dB nie usłyszysz z odległości 1m chyba, że jesteś nietoperzem. Tyle praktycznie, a producenci testy wykonują w warunkach laboratoryjnych, bez "szumu tła".

Tak, z całą pewnością mierzą wentylatorki w komorach wartych miliony zł i nie podają wartości szumu tła ani odległości od badanego obiektu :)

jurek.adam napisał:
    ~20 dB będzie słychać już dobrze, ale to nie największy problem

~20dB masz nocą w dobrze izolowanej sypialni, przy takich wartościach zaczyna być słychać bicie własnego serca. Masz rację, huk jak diabli!

jurek.adam napisał:
    a bzdura jakoby wentylator, który poleciłeś mógł "przerobić" ~100 CFM i nie być suszarką jeśli chodzi o poziom hałasu.

A kto powiedział że polecany przeze mnie wentylator jest cichy? Ba... nawet pytający prosił o wydajny a nie cichy.

0
  • #11 29 Paź 2015 17:23
    jurek.adam
    Poziom 43  

Ironizowanie nie zmieni faktów - AAB Cooling Black Jet Fan 12 nie jest ani szczególnie cichy, ani wydajny tak jak deklarują. Nie ma szans na godny odpowiednik wentylatora z Dark Pro 3 firmy Be Quiet! w tym segmencie cenowym. Oryginalne wentylatory w obudowie autora też nie są byle jakie, tylko właśnie dość trwałe, ciche i wydajne, koszt szt. ~60 zł i są warte swojej ceny.

0
  • #12 29 Paź 2015 18:07
    gregorianin
    Poziom 27  

jurek.adam napisał:
    AAB Cooling Black Jet Fan 12 nie jest ani szczególnie cichy, ani wydajny tak jak deklarują.

Dobrze, to wiesz skąd? Z kształtu łopatek na zdjęciu czy...?

jurek.adam napisał:
    Oryginalne wentylatory w obudowie autora też nie są byle jakie, tylko właśnie dość trwałe, ciche i wydajne, koszt szt. ~60 zł i są warte swojej ceny.

Tak się składa że mam tą samą skrzynkę, firmowe wentylatory fractal-a montowane w tej obudowie, przy AAB Black Jet dmuchają tak, jak by były zepsute, to że są ciche to ich JEDYNY atut.

0
  • #13 29 Paź 2015 19:02
    Merliso
    Poziom 6  

Dziękuję Wam wszystkim za tak wyczerpujące wyjaśnienia. Wybaczcie, że dopiero teraz odpisuję. Ze względu na to, że nie było żadnych odpowiedzi przez długi czas od utworzenia tematu to kupiłem takie same wentylatory jak na chłodzeniu (Silent Wings 140mm). 2 na front, 1 na tył i 1 na górę.

Temperatury w sumie mam ok teraz. Grafika nie przekracza 60 stopni pod obciążeniem, procesor maksymalnie 66. Reszta podzespołów to maksymalne 25-30.

0
  • Pomocny post
    #14 29 Paź 2015 19:07
    jurek.adam
    Poziom 43  

Merliso napisał:
    kupiłem takie same wentylatory jak na chłodzeniu (Silent Wings 140mm)
    Dobry wybór. Wyszło nie tylko wydajnie, ale i cicho choć cisza nie była głównym priorytetem.

0
  Szukaj w 5mln produktów