Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Remapping - Instalacja niestandardowego WSADU

Kubik26 28 Sep 2015 19:22 4182 28
    Kubik26
    Level 14  
    Witam!

Od dłuższego czasu zajmuję się hobbystycznie diagnostyką elektryki w samochodach moich znajomych i rodziny, mam 3 interfejsy w tym ELM327, ten "niby" Tech2 oraz samoróbkę z tranzystorów na RS232. Chciałem poszerzyć swoją wiedzę i na początek spróbować zmienić WSAD EPROM w ECU w sterowniku Seata Alhambra 2000r mojego szwagra na jakiś niestandardowy ze zmienioną mapą i podwyższonym momentem, oczywiście zakupię inny taki sam ECU i na nim będę testował :) Z wykształcenia jestem informatykiem, programowałem kilka razy kości PLCC Biosu na programatorze Willem, ale nie mam zbytnio w tym doświadczenia. Na początek chciałbym zacząć od wgrania gotowych zmodyfikowanych wsadów podnoszących moc np. z 90KM na 115, z czasem chciałbym analizować i modyfikować te mapy. Chciałbym zapytać doświadczonych osób i kilka istotnych rzeczy:

1) Czy zmiana WSAD-u pociągnie za sobą konieczność konfiguracji innych rzeczy jak np immo?

2) Czy do programowania sterowników popularnych silników VW 1,9 TDI wystarczy programator Willem czy jakiś inny? i jakie kości znajdują się w popularnych sterownikach?

3) Posiadam stację Hot-Air PT-852 i lutownice grotową - czy taki zestaw wystarczy do przelutowania w/w układów?

4) Skąd najlepiej brać zmodyfikowane WSAD-y? Czy nieumiejętne ich wgranie może spowodować uszkodzenie elementów silnika?

5) Czy WSAD da się wrzucić za pomocą jakiekoś interfejsu OBD2?

6) .... za wszelkie wskazówki krok po kroku na co zwrócić uwagę będę bardzo wdzięczny. Nie chcę na tym zarabiać, po prostu chciałbym rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności. Jeśli posiada ktoś poradniki i literaturę po polsku będę bardzo wdzięczny.

Z góry dziękuję!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    pako150
    Level 17  
    Cześć

1. To zależy co na modzisz
    2.Willem to minimum ale do poczciwych 18 wystarczy
    3.Tak
    4............ oraz może.
    5.Zależy od sterownika.
    6. Posiedź trochę na necie poczytaj zagraniczne fora czy chodź by samą elektrodę.

+ do Grupy V.A.G przyda się coś więcej niż ELM....

Pozdrawiam
    daras41
    Level 25  
    Ta Alhambra powinna pójść po OBD bo już chyba w tym roczniku w sterowniku silnika siedzi flash 29f400. Zrobisz to np. MPPSm, majątku nie kosztuje. Jak chcesz podstawić drugiego stera to musisz na wstępie opanować immo. Najlepiej zrobić klona , programowanie pamięci 24c02 lub 04 jeśli dobrze pamiętam. Willem powinien dać radę, choć przy tym sprzęcie to istna loteria. Jeśli chodzi o edycję map to jest jakiś darmowy program do VW ,nazwy nie pamiętam , znajdziesz w necie. Powodzenia!
    Kubik26
    Level 14  
    Dziękuję Wam za cenne wskazówki! :)
    Generalnie temat ten mnie zaczął zastanawiać, ponieważ dziś byłem ze Szwagrem u jakiegoś "Tunera" celem podniesienia mocy w sterowniku 038906019ab z 90 na 115. NA początku majster podpiął się jakimś interfejsem po OBD, po czym powiedział: "trzeba to zrobić inaczej..." i zabrał ECU na zaplecze. Dlatego zastanowiło mnie, aby samemu spróbować wykonać taką operację. Co dokładnie należy zrobić aby sklonować ten IMMo? Bo nie sądzę, aby w tak krótkim czasie temu gościowi udało się przepisać mapę na nowo...

Odnośnie MPPS-a, znalazłem takie coś:

Moderated By T5:

http://xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Jakoś nie wierzę, że da się tym wgrać WSAD do tych modeli o których mowa w aukcji... Próbowaliście tego używać u siebie? Bo nie chcę spierdzielić przez to sterownika...
  • Helpful post
    daras41
    Level 25  
    Jasne, że nie zrobi wszystkiego z listy , ale edc 15 ogarnie spokojnie. To są chińskie klony musisz mieć tego świadomość, są wersje bardziej i mniej stabilne. Ja czasem używam i mój działa . Starsze stery miały eepromy w podstawkach , więc jak majster miał gotowca to mogła być chwila ;)
    Kubik26
    Level 14  
    daras41 wrote:
    Jasne, że nie zrobi wszystkiego z listy , ale edc 15 ogarnie spokojnie. To są chińskie klony musisz mieć tego świadomość, są wersje bardziej i mniej stabilne. Ja czasem używam i mój działa . Starsze stery miały eepromy w podstawkach , więc jak majster miał gotowca to mogła być chwila ;)

A EDC 15 to seria wszystkich 1,9 TDI na pompowtryskach?
    Możesz jeszcze powiedzieć jak z tym immo jeśli zdecyduję się wgrać inny wsad przez MPPS?
    Jak mówisz, że gość mógł podmienić kość to co zrobił z immobiliserem? :)
    Gdzie mogę znaleźć jakiś darmowy program do edycji map bo z tego co widzę to są same płatne...
    Ireneo
    Level 42  
    Lepiej zapytaj co się stanie jak zrobisz to z taką wiedzą jak teraz.Poczytaj jeszcze trochę,jest na tym forum tego trochę.
    daras41
    Level 25  
    Nie wgrywaj gotowych wsadów zassanych z internetu. Zgraj swój sterownik i daj wsad komuś doświadczonemu do obróbki. Jak kolega wyżej radzi poczytaj jeszcze trochę. Opanowanie programu do edycji wsadów też nie jest takie łatwe. Trzeba czasu.
    Kubik26
    Level 14  
    Dzięki Panowie. Ciężko w internecie znaleźć konkretne informacje.

A czy możecie powiedzieć czy WinOls się nadaje do takich rzeczy? On jest chyba na licencji? Ma ktoś z was jakieś dokumentacje/poradniki odnośnie edycji map?
    Kubik26
    Level 14  
    Mam jeszcze takie pytanie - czy istnieje taka zależność, że jeśli MPPS poprawnie odczyta WSAD to powinien go również zapisać?

I najważniejsze pytanie - czy jeśli wgrywam WSAD tym MPPS i nie ma w ciągu tych kilku minut awarii sprzętu albo wyjęcia wtyczki, to może coś się uszkodzić?

I jeszcze odnośnie immo - w jakiej pamięci on siedzi? Mowa oczywiście cały czas o EDC 15
    Ireneo
    Level 42  
    Immo i mapy to dwa tematy,mpps czyta mapy.
    Zawsze jest ryzyko błędu przy wgrywaniu-sprzętu,systemu,zasilania,okablowania.
    Ale jak już pisałem,jest to wszystko opisane,lektura długa a " poradnika młodego tunera" i tak nie znajdziesz...
    Kubik26
    Level 14  
    Wiem, że to temat rzeka, powoli zbieram informacje tu i tam i dlatego chcę zacząć od zakupu gotowych map i próbować je wgrywać.

Czyli przy samym remapie MPPS-em lub wlutowaniu zaprogramowanej kości immo nie ma wpływu?

A gdzie w takim razie jest zapisana pamięć immo?
    Ireneo
    Level 42  
    Nie kupuj gotowych map,masz to już napisane.
    Po odczycie zleć obróbkę.
    Immo jest w pamięci eeprom,mała kość 8 nóżek.
    pako150
    Level 17  
    Immo, przy remapie starszych sterowników odgrywa istotną rolę tylko w momencie gdy wgrywanie stanie na 50%, bądź gdy podczas wgrywania kuna przegryzie Ci kabel USB lub wybuchnie Ci bateria w laptopie a Ty nie fartownie nie będziesz miał przy Sobie ładowarki :)

Podczas modyfikacji załóżmy EDC15 immo zostaw w spokoju, zajmij się odczytem.
    Kubik26
    Level 14  
    Zakład niedaleko mnie zajmuje sie wrzucaniem do VAG-ów gotowych wsadów i póki co nie mają złych opinii, biora za to 500 zł i robia to kablem lub wlutowują kości gotowe.

Ja chciałbym zczytywać i wgrywać mapy za pomoca MPPS-a i w razie oporów z czasem kupic sobie Willema do wlutowywania kości bo sprzęt do lutowania posiadam.

Chciałbym kupić sobie drugi sterownik i na nim sie bawić, tylko jak skopiowac najlepiej immo? Bo chyba na innym kompie nie odpali?
    daras41
    Level 25  
    Nie odpali na innym. Musisz skopiować eeprom z Twojego sterownika.
    Kubik26
    Level 14  
    Ta kosc immo jeest zapisywalna czy musze kupic druga i dopiero skopiowac wsad? Bo przez obd chyba nie wyciagne i nie zaprogramuje wsadu immo?
    daras41
    Level 25  
    Wylut i programator. Nie trzeba nowej.
    Ireneo
    Level 42  
    500 za gotowy wsad?
    Przecież w tej cenie można mieć po złączu do swojego auta nie mając żadnego MPPSa.
    Jesteś pewien że tak robią?
    Może się powtórzę ale naprawdę poczytaj jeszcze dużo...
    Kubik26
    Level 14  
    Ireneo wrote:
    500 za gotowy wsad?
    Przecież w tej cenie można mieć po złączu do swojego auta nie mając żadnego MPPSa.
    Jesteś pewien że tak robią?

Wiem co mówię bo byłem już raz u nich niestety nie ze swoim autem. Wg ciebie 500 zł za remap to dużo?? To chyba ty musisz poczytać ile kosztuje remapowanie, albo nie zrozumiałeś co napisałem. Oni biorą 500 zł ale nieraz zdarza się że muszą wyjąć sterownik i wlutować bo kablem nie da rady
    , wiem, że nektóre EDC15 muszą lutować z tego co się dowiedziałem

Ireneo wrote:

...Cały czas czytam :)
    daras41
    Level 25  
    Jak ja krzyknę 400zł za zgranie wsadu obróbkę i wgranie z jazdą próbną , logami, czasami z poprawką, aż będę zadowolony to właściciele aut TDI na EDC 15 robią oczy jak przy silnym zatwardzeniu. Za EDC 16 już lepiej płacą ale szału nie ma . Kokosów to już ztego nie ma w dzisiejszuch czasach.
    Kubik26
    Level 14  
    No nie wiem, ja znam 2 zakłady w jednym do EDC15 robią za 400 w drugim za 500. Takie są ceny i ludzie nadal płaca wiem co mówię. Na klientów chyba też nie narzekają ale ta firma co bierze 500 za EDC15 do EDC16 robi chyba za 800 albo więcej...
    daras41
    Level 25  
    To gdzie to jest? Biorę sprzęt i jade na robotę w terenie :D
    Kubik26
    Level 14  
    Nie śmiej się ;) nie jest to w żadnej metropolii mogę ci dać namiary na pw jeśli chcesz nie ma w tym żadnej tajemnicy. Wiem, że na tym forum jest tendencja do niedowierzania ale mało mnie obchodzi, czy ktoś wierzy czy nie bo nie o to chodzi w tym temacie :)

Przy okazji - czy usunięcie immo czyt. obejście, w edc15 i 16 to jakiś większy problem, czy są jakieś wsady z wirusem który się programuje programatorem na tej kości 8p?

Moderated By T5:

Omijanie immo nie na tym forum.
    Zasady działu

Ireneo
    Level 42  
    500 za zrobienie to ok ale nie gotowca jak wcześniej pisałeś.
    Kubik26
    Level 14  
    No właśnie apropo gotowców - na allegro chcą po 150 zł do EDC15 za WSAD, to normalna cena czy mozna wyhaczyc taniej?
    daras41
    Level 25  
    Z gotowcem musisz trafić w numer sterownika i numer softu ,żeby było dobrze a to nie łatwa sztuka. Ściągnij jakieś dwa wsady do edc15 z netu i wrzuć na hex edytor i porównaj, zobaczysz jak mocno się różnią. Tu się nie rozmawia o immo ,poszperaj na chomiku.
    darek2505
    Level 20  
    Myślę, że nie ma co tego rozwijać.
    Wszystko koledzy Ci już napisali odnośnie wątku.
    A do tego możesz poczytać,cała masa na elektrodzie odnośnie tego co pytasz!