Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BG - format plików *BG czym to odpalic?

babciagd 28 Wrz 2015 22:11 519 5
  • #1 28 Wrz 2015 22:11
    babciagd
    Poziom 7  

Witam, mam taki problem, przyszedł do mnie klient z "zepsutymi" zdjęciami nie można ich odpalić, a ich format nigdy mi dotąd niespotykany (BG) niczym nie daje się odpalić... Macie coś czym można to naprawić?

0 5
  • #2 28 Wrz 2015 22:54
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

babciagd napisał:
    przyszedł do mnie klient z "zepsutymi" zdjęciami
    Zdjęcia z jakiego źródła, na jakim nośniku?
    babciagd napisał:
    ich format nigdy mi dotąd niespotykany (BG)
    Możesz dać jedno w załączniku?

0
  • #5 28 Wrz 2015 23:07
    babciagd
    Poziom 7  

Raczej? Czyli jest możliwość, ale jaka? Oto jest pytanie.

0
  • #6 29 Wrz 2015 03:17
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Możliwość jest - wystarczy odszyfrować pliki używając klucza potrzebnego do ich odszyfrowania. Posiadaczem takiego klucza może być autor wirusa, a być może klucz został wygenerowany losowo. Pliki w obecnych wersjach są szyfrowane za pomocą AES CBC 256bit, więc mamy do odgadnięcia 2^256 (2 do potęgi 256) kombinacji kluczy (po wygenerowaniu klucza trzeba odszyfrować plik i sprawdzić, czy jest poprawny). Nie jestem specem od kryptografii, ale pewne źródła podają, że wystarczy policzyć tylko połowę możliwości, czyli 2^255 kombinacji. To już spore uproszczenie. Jeśli zaczniesz liczyć już dzisiaj - wygląda to następująco:

Procesory komputerowe sprawdzają się kiepsko w takich "nudnych" obliczeniach, znacznie lepiej idzie takie liczenie na GPU. Nie wnikając w szczegóły i nie będąc okrutnie precyzyjnym możemy założyć, że na już dość porządnej klasy GPU możesz zrobić 2 miliardy obliczeń na sekundę (2GFlops), to trochę uprości dalsze liczenie. Załóżmy dla uproszczenia, że uda Ci się uzyskać dostęp do klastra, który będzie miał... miliard takich kart liczących tylko ten jeden klucz. To da coś około 2*10^18 (2 kwintyliony) kluczy na sekundę. To już całkiem ambitny wynik. Średnio w roku mamy 31 556 952 sekund, co mnożąc przez miliard kart o wydajności 2GFlops każda da już dość astronomiczny wynik: około 6.3113904*10^25 kluczy w ciągu roku.

Teraz podzielimy liczbę kombinacji potrzebną do obliczenia klucza przez nasz astronomiczny wynik: 2^255 / 6.3113904*10^25 i uzyskamy liczbę lat trwania tej operacji: około 9.17*10^50 (tak, na końcu jest 10 do potęgi 50tej). Nasz wszechświat istnieje tylko około 14 miliardów lat (1.4*10^10).

Czyli przy pesymistycznym scenariuszu mając klaster złożony z miliarda 2TFlopowych kart graficznych klucz taki możesz liczyć około 6.7*10^40 razy dłużej niż czas istnienia wszechświata.

Więc jakąś tam możliwość masz, ale nie obiecywałbym sobie zbyt wiele na Twoim miejscu, szczególnie jeśli chodzi o rozwiązanie brute-force :)

1