Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus X73TK - Nie działa matryca

28 Wrz 2015 23:06 960 5
  • Poziom 19  
    Witam.

Kolegi laptop spadł kiedyś z krzesła i w ten sposób nabawił się kontuzji jednego zawiasu. Dziś rozkręciliśmy sprzęt, żeby zobaczyć co dokładnie się stało. Okazało się, że miejsce do którego przykręcony jest zawias pękło i zawias nie jest do niczego przymocowany. Po złożeniu laptopa, prawdopodobnie zawias ten dotknął wtyczki zasilania i z laptopa ulotnił się dym. Skończyło się tak, że matryca nie wyświetla żadnego obrazu, jedynie zmienia odcienie szarości. Laptop podłączony do zewnętrznego monitora działa normalnie.
    Co mogło się uszkodzić?
  • Spec od komputerów
    byczynho napisał:

Co mogło się uszkodzić?

Bez pomiarów, diagnostyki nie powróży.
  • Poziom 19  
    A co można sprawdzić w warunkach domowych?
  • Spec od monitorów
    Napisy na MB! Potem podac je.
    Nazwa matrycy17,3"

A co można sprawdzić w warunkach domowych?

Zależy od wiedzy i posiadanego sprzętu.
  • Poziom 12  
    Cześć.
    Podepnę się pod temat bo wymieniałem w laptopie ASUS X73TK matrycę oznaczenie: LG LP173ED1(TL)(N2) - ewidentne przepalenie 8 pinowego układziku tuż przy gnieździe LVDS(?) 40 pin Zapontowałem opisywaną jako zamiennik matrycę N173FGE L23 http://allegro.pl/show_item.php?item=5655790749 ale nadal nie działa. Po podłączeniu monitora na D-SUB obraz jest ale na matrycy nic. Klawisz F9 którego wciskanie odpowiada za wejscie do UEFI nie działa. Jedyna treść jaka wyświetla sie na monitorze jest związana z bootowaniem windows(lub brakiem jeśli wyjmę dysk). Myślałem że może coś się przestawiło. Wymiana i kupno poszła błyskawicznie, wszystko pasuje ale nie działą. Gdyby nie przepalenie to bym podejrzewał taśmę lub płytę.
    Zonk - nie wiem co dalej. Czy to wina matrycy czy mogła ulec uszkodzeniu płyta(co zaskutkowało uszkodzeniem matrycy i vice versa) czy da się podpiąć inną - mniejszą tak wyłącznie dla testu? Czy to złącze jest standardowym?

Czy orginalna miała podświetlenie LED czy LCD? Nie widzę invertera więc chyba była LED, Złącze ma identyczne 40 pinowe, niestety poszukiwania na google nie dały rezultatów. Czy mogło mieć znaczenie wybranie matrycy opisywanej jako LED albo np. czy matryce mogą być niezgodne, tak jak np. karty wifi są blokowane w bios. Były inne aukcje nieco droższe wybrałem ze względu na opisywaną zamienność i cenę, identyczne złącze itd. Czy to jakieś w miare standardowe złącze - czy po podłączeniu jej do innego laptopa jest szansa by zadziałała, aby ją sprawdzic. Nie wiem co zrobić - zwrócić ją do sklepu, sprzedać... ?

Laptop był w oficjalnym serwisie w ramach usługi pogwarancyjnej wrócił ze stwierdzeniem "brak części". To rodziło podejrzenie że moze chodzić o płytę. Nie jest to mój sprzęt - ja jestem naprawiaczem przypadków beznadziejnych bo się przy okazji uczę. Uprzedzałem właściciela że na jego miejscu sprzedał bym złom bo ma części warte ok 500zł(duży dysk, dużo ram) wykorzystał okazje do zmiany modelu. Niepokoił mnie ów opis serwisu pogwarancyjnego. Ale on nie chciał słuchać "alleluja i do przodu, kupuj nie p*(@*#@" Oczywiście że ponosi ryzyko gdyby coś poszło nie tak, wolałbym wiedzieć jeśli popełniłem błąd przy wyborze matrycy i np. kupno innej spowoduje że zadziałą. Sugerowałem że najtaniej byłoby kupic monitor LCD, odepnę klapę przełożę anteny widi i zrobi sie stacjonarka(bo bateria i tak jest padnieta i używa go wyłącznie na biurku) niestety chciał koniecznie wymiany...

Kupić kolejną, iść do serwisu podpiąć tą którą mam do podobnego laptopa - zadziała z każdym wyposażonym w złącze? Gdyby miała 17.1 zmiast 17.3" kosztowałaby raptem 150zł ale prawie 300zł to sporo kapusty i nie wiem co robic dalej.
    Z tego co kojarze złącze identyczne złącze 40 pin widziałem w laptopie ASUS K50 (15.4") w którym pomyślnie wymieniałem zbitą matrycę. Czy podłączenie większej do mniejszego(na sztukę) jest możliwe? Zadziała dla postawienia diagnozy?

Pewnie lepiej bym nie podejmował się wymiany :)