Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie starego Audio z TV

Lacrimozo 28 Sep 2015 23:26 1308 12
    Lacrimozo
    Level 8  
    Posiadam TV - Panasonic CX630 (55cali rocznik 2014) oraz stary odtwarzacz DVD Panasonic (około 2004/5) z zestawem głośników połączonych z tymże odtwarzaczem osobliwym dla mnie kablem starego typu.

Chcę korzystać z głośników z zestawu zamiast ze standardowego głośnika w TV podczas oglądania telewizji czy grania na konsoli.

Przy używaniu DVD - tj. wyświetlaniu filmów z odtwarzacza nie ma z tym problemów - DVD działa dobrze i telewizor korzysta z zestawu głośników.

Czy jest możliwe, aby TV wydobywał dźwięk z głośników zewnętrznych, a nie z wewnętrznego przy oglądaniu telewizji?

zdj.3 - główny głośnik zestawu (połączony z DVD)
    zdj.2 - wejścia w TV
    zdj.1 - wejścia DVD
    User removed account
    User removed account  
    Lacrimozo
    Level 8  
    Jedyne wyjście audio to "digital audio" (widoczne na zdjęciu).
    User removed account
    User removed account  
    Lacrimozo
    Level 8  
    Pośród slotów na DVD nie ma takiegoż odpowiednika, stąd moje pytanie - czy jest możliwe wydobycie dźwięku przez zewnętrzne głośniki bez odtwarzania materiału przez DVD.

Nie jestem biegły w tym temacie, czy mógłbym prosić o zdanie wytłumaczenia?
    HD-VIDEO
    Level 42  
    A DVD masz połączone jak HDMI czy poprzez RGB /SCART/; raczej to drugie z uwagi na rok DVD.

Przy oglądaniu TV DVB-T, dźwięk powinien być na złączu RGB

Można też wykorzystać wyjście cyfrowe poprzez konwerter na sygnał analogowy; Toslink na 2xRCA (R/L)
    Lacrimozo
    Level 8  
    DVD nie ma slotu HDMI, korzystam z kabli RGB.

Konwerter Toslink Coaxial podłączam z jednej strony kablami dźwiękowymi R/L (sektor Output) prowadzonymi od DVD, a z drugiej strony kablem Digital Audio (sektor Input) do telewizora?

Czy dobrze rozumiem?
  • Helpful post
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Przy oglądaniu TV DVB-T, dźwięk powinien być na złączu RGB oraz na będzie na złączu Toslink

Do załącza Toslink telewizora podłączamy konwerter (Toslink na 2xRCA (R/L) a analogowy sygnał podłączany na wejście 'TV Audio Link' w DVD.

Ale trzeba sobie sprawdzić ta pierwsza wersje ze złączem RGB; np. są takie przejściówki z wyprowadzony sygnałem (L/P) audio.

Sygnału analogowego nie będzie jak korzystamy z USB w telewizorze jeżeli są.
    Lacrimozo
    Level 8  
    Skoro TV nie ma wyjścia dźwiękowego innego niż Digital Audio (czyli Toslink, oraz słuchawkowego), to chyba nic nie uradzę z kombinacjami kabli RGB powiązanymi na osi: TV----DVD, bez tegoż konwertera "Toslink/Coaxial na 2xRCA".

Wnioskuję, że muszę nabyć konwerter Toslink/Coaxial oraz kabel optyczny Audio typu Toslink.

Jeśli ta konkluzja jest błędna, proszę skorygowanie mojego rozumowania.

Jeśli zaś jest słuszna, to serdecznie dziękuję za udzielone wskazówki i pomoc.
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    Lacrimozo wrote:
    Wnioskuję, że muszę nabyć konwerter Toslink/Coaxial

To jest ciutuś nieprecyzyjne stwierdzenie.

Kolega potrzebuje konwertera Toslink/(i lub Coax) na 2xCINCH Analog.

Piszę o tym, bo jak by się uprzeć, można kupić konwertery Toslink na Coaxial lub odwrotnie. A cytowane zdanie kolegi taki miało wydźwięk :)
    Lacrimozo
    Level 8  
    Rzeczywiście winno być "Toslink na 2xRCA (Cinch)", ale napisałem pełną nazwę 2 wiersze wyżej, więc nie ma obaw już się zorientowałem w temacie.

Dziękuję za odpowiedź potwierdzającą koncepcję rozwiązania problemu.

Mam... względne opóźnienie w tematach okablowania i ogólnej technologii łączy, jako że ostatnio miałem z tym do czynienia przy uruchomianiu w/w osprzętowania jakieś bagatela 10/11 lat temu ;]

Temat zamknę jutro, być może ktoś jeszcze doda spostrzeżenia/wnioski co do problemu.
  • Helpful post
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Ze złączem SCART nic nie trzeba kombinować, przejściówkę wpina się w złącze TV; wyglądają jak na zdjęciu.

Wersja z przewodem powinna jeszcze mieć przełącznik AUDIO IN/OUT

Konwerter Toslink na 2xRCA - tak wygląda

Połączenie starego Audio z TV
    Lacrimozo
    Level 8  
    Ach, uświadomiłem sobie teraz, że ten konwerter SCART ma opcję zmiany - IN/OUT.

Skoro jednak slot typu Toslink jest predefiniowany na OUT (z telewizora) i jest to nowsza technologia, to zakupiłem w/w konwerter Toslink na 2x RCA (który mi poleciłeś).

Dziękuję za wyczerpujące objaśnienia!