Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

agregat prądotwórczy Kraftschwung -brak napięcia

uho195 29 Sep 2015 08:21 5862 6
 • #1
  uho195
  Level 10  
  Witam Wszystkich i jednocześnie proszę o pomoc ,kilka dni temu pożyczyłem agregat prądotwórczy Kraftschwung 3 fazowy model hh2800,3500 wat, silnik spalinowy ładnie odpalił ale prądnica nie daje napięcia .Woltomierz zamontowany na przednim panelu ani drgnie ,sprawdziłem gniazda napięcia brak ,czy jest możliwe że coś się wypieło w transporcie czy jest jakiś zabezpieczenie dodatkowe np.termik nic nie śmierdzi nie czuć uzwojeń ,kolega przed wysłaniem go do mnie obciążył agregat wiertarką 500 watt i wszystko było w porządku .Dodam że po dłuższych oględzinach zauważyłem że przewód idący od wzbudzenia na kondensator ( mały element dokręcony do obudowy silnika dwa przewody nie jestem pewien czy aby na pewno to kondzior czy zalany stabilizator albo przekażnik )jest rozpięty i trzyma się tylko w gumowej koszulce ,zgasiłem silnik zpiąłem przewody ale bez zmian prądnica zero .Obdzwoniłem parę serwisów w Krakowie ale wszędzie słyszę Panie to chińczyk i wywal pan to na złom .nie w tym rzecz żebym wywalił szpeja na złom skoro działał ,wypadało by oddać sprawny a tu zonk , przeczytałem w postach że uszkadzają się reg napięcia , proszę o jakieś porady co jak posprawdzać ew. namiary na jakiś serwis w krk
  pozdrawiam uho195
  agregat prądotwórczy Kraftschwung -brak napięcia
 • #2
  Staszek49
  Level 35  
  Kolego sprawdź, czy agregat ma AVR (regulator) lub kondensator. Może jest to dla Ciebie oczywiste, ale na wszelki wypadek informuję, że aby to sprawdzić trzeba odkręcić pokrywę prądnicy. Po jej usunięciu zobaczysz uzwojenia i wirnik agregatu a także kondensator lub regulator AVR i szczotkotrzymacz, podobny do stosowanych w alternatorach samochodowych. Jeśli będzie AVR i szczotki, to sprawdź, czy nie są zużyte (zbyt krótkie) i do ewentualnej wymiany. W przypadku zastosowania kondensatora, najlepiej podmienić na inny, sprawdzony.
  Czy po uruchomieniu silnika na pewno przełączasz włącznik "prądu" z poz. "OF" na "ON", bo inaczej nie będzie napięcia w gniazdach. Dodaję, że silnik musi mieć ok. 3000 obr./min., aby prądnica się wzbudziła ( o ile uzwojenia nie są uszkodzone) a odbiorniki należy podłączać po chwili od uruchomienia silnika.
  Masę informacji na interesujący Cię temat znajdziesz na forach internetowych, m.in dot. sprawdzania AVR-ów i uzwojeń prądnicy.
 • #3
  uho195
  Level 10  
  Dzięki Stachu
  agregat ma avr -a ,szczotki raczej będą dobre z uwagi na minimalny przebieg prądnicy ,dokładniej przyglądne się w poniedziałek bo wreszcie mam wolny dzień.
  zastanawia mnie jedna rzecz co to za element który jest dokręcony do silnika zdj.poniżej
  agregat prądotwórczy Kraftschwung -brak napięcia

  tam przewody były rozpięte, być może przez to coś padło ,nie do końca wiem co to za ustrojstwo dławik ,kondensator ,stabilizator -szpej zalany żywicą w metalowej obudowie dokręcony do prądnicy
  w poniedziałek oglądne wszystko na spokoju i napiszę co i jak
 • #4
  Staszek49
  Level 35  
  To ustrojstwo współpracuje z czujnikiem oleju. W przypadku niskiego stanu oleju lub jego braku nie dopuści do pracy silnika (nie uruchomisz go).
 • #5
  uho195
  Level 10  
  Witaj Staszek49

  Staszku pomierzyłem miernikiem uzwojenia i jest duży rozrzut ,pomiar do wspólnego
  odczepu 0
  0-1 8,1 ohm
  0-2 2,4 ohm
  0-3 7,6 ohm
  przewody żółte (w oba kierunki ) 4,9 ohm
  przewody czarne ( w oba kierunki) 0,8 ohm
  wirnik bezpośrednio na pierścieniach 39,6 ohm ,przez szczotki 52,7 ohm
  coś mi się wydaje że stojan leży bo oporność uzwojeń się rozbiega a skoro jest to prądnica 3 fazowa to powinny być takie same a przynajmniej zbliżone
  miedzy fazowo i do korpusu przejścia nie ma ale sprawdzone tylko miernikiem
  Staszku jak dasz radę to rzuć okiem na te wyniki
 • #6
  Staszek49
  Level 35  
  Wg mnie, to uzwojenie generatora do przezwojenia. Kolego taki agregat (o mocy 3,5 KW trójfazowy) na niewiele się przyda , gdyż będzie problem, aby uruchomił np. silnik 1,5 KW. Musisz też pamiętać, aby w przypadku podłączenia odbiorników 1-fazowych o większej mocy równomiernie obciążyć poszczególne fazy, aby nie uszkodzić uzwojeń prądnicy.
  W zamian za ponoszenie kosztów przezwajania uszkodzonej prądnicy proponuję zakupić stator prądnicy 1-fazowej o większej mocy, ale pasującej do posiadanego już wirnika (jeśli jest sprawny) i będziesz miał kolego "mocniejszy" agregat 1-fazowy.
  Na ten temat sporo informacji znajduje się na forach internetowych.
 • #7
  uho195
  Level 10  
  dzięki Staszku
  też obstawiałem stojan ,zdaje sobie sprawę że " agregat "jest kiepskiej jakości i jego moc jest wielce zawyżona ,ale zanim coś zacznę działać muszę uzgodnić to z włascicielem tego szpeja ,przyznam że przez chwile myślałem czy aby nie da się zrobić z niego lepszej jednofazówki bo byłby miał o niebo lepszą sprawność i wydajność .Stachu gdybyś miał jakieś linki do artykułów , manuali byłbym wdzięczny
  i tak będę grzebał w necie za info w tym temacie .Z góry dzięki za pomoc
  Jacek ż