Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer włącza się z opóźnieniem.

zamisek 29 Wrz 2015 12:32 951 3
  • #1 29 Wrz 2015 12:32
    zamisek
    Poziom 2  

Dane techniczne:

Asrock B75M R2.0
    Intel G2020
    GOODRAM 4GB @1333
    Asus GTX 550 Ti Direct CU
    GoodRam 120GB SSD i 500GB HDD
    GlacialPower 550W
    Windows 10 64bit

Zarys historyczny i opis problemu:

Zacznę od tego, że ten komputer nigdy nie działał tak jak tego oczekiwałem. Zawsze miałem z nim jakieś drobne problemy. Jak to ze składakami. Ostatnio jednak małe problemy stały się większe. Podczas uruchamiania gry "spaliła się" moja stara karta graficzna Radeon HD5770. Miał 7 lat więc uznałem, że to chyba nic dziwnego, że po tylu latach ciągłego katowania w grach, renderingu wideo etc. karta wysiadła. Niedawno kupiłem używanego GTX550 Ti jako tani zamiennik o lepszych parametrach. Wszystko działało bardzo ładnie (jak na ten komputer oczywiście). Po trzech dniach korzystania z piecyka dotknął mnie pewien problem. Komputer pod odstaniu nocy (około 8 godzin) ma problemy z włączaniem się. Dokładniej: po wciśnięciu przycisku POWER wentylator z podświetleniem led zapala się na ułamek sekundy, tak samo inne tylko że ich ruch jest ledwie widoczny. Dalej cisza, wszystko zamiera. Miną może 3-4 sekundy i komputer odpala. Normalnie bez problemu po 7 sekundach system jest gotowy do pracy. Po 20 Wiedźmin działa. To jest jednak dobry scenariusz, bo często 4 sekundy nic nie dają. Wtedy JEŚLI ODŁĄCZE ZASILANIE 6PIN OD KARTY GRAFICZNEJ PC URUCHAMIA SIĘ OD RAZU. Karta jednak nie jest wadliwa (aż na tyle), ponieważ działa normlanie jak się już komputer rozkręci. Gdy już się raz odpali to nie ma z nim problemu. Po odstaniu tych 8 godzin problem wraca. Czytałem już wiele na forach i sprawdziłem różnymi programami dyski i ram. Obejrzałem kondensatory na płycie głównej, które wyglądają tak samo jak zawsze. Docisnąłem wszystkie kable uprzednio je odłączając i delikatnie przedmuchując. Wszystkie radiatory, wiatraczki i inne pierdoły stykają dobrze i są czyste :) Także pasty termoprzewodzące mają zaledwie rok więc komputer w górnych granicach ma na procku 45 stopni, a na grafice 60. Sprawdziłem także napięcia na poszczególnych kablach w zasilaczu. Wszystko jest w normie chociaż zasilanie 6 pin PCIE waha się w dolnych granicach 11,60V. Wgrałem najnowszy BIOS (okazało się że miałem przestarzały o 2 lata). Podsumowując: po wymianie grafiki i upływie 3 dni komputer "na zimno" reaguje na przycisk power z opóźnieniem kilku sekundowym. Z rzeczy, które jeszcze zrobię to wezmę lepszy zasilacz od znajomego 650 watowy i sprawdzę jak to będzie działać. Moje pytanie do Was jest oczywiste :) O co chodzi i czy jest to groźne. Jeśli to znak umierajacej płyty głównej, zasilacza, grafiki to trzeba to naprawić póki koszt nie będzie się równał kupna nowego komponentu...

Ps wiem, że to wszystko zamotane, ale chciałem przekazać jak najwięcej informacji, żeby uniknąć niepotrzebnych pytań/ rad, które wykonałem czytając inne tematy.

Ciekawostka:
    Na tym kompie działa Wiedźmin 3 w płynnych 30 klatkach (tak wiem, zabawne). Czasami jednak pojawiają się kilku sekundowe freezy obrazu. Obciążenie procesora skacze do 100%, a grafiki do 0%. Ktoś mówił, że to może być wina zasilacza więc to zawsze jakiś trop. Chociaż i tak wydaje mi się, że poprostu ten procesor nie powinien nigdy męczyć się z tak wymagającą grą jak Wiedźmin 3...

0 3
  • #3 30 Wrz 2015 14:25
    zamisek
    Poziom 2  

Sprawdziłem pracę komputera na sprawnym zasilaczu znajomego Tracer Be Cool 620W. Nie jest on najlepszy, ale na nim wszystko działa poprawnie. Rano komputer uruchomił się bez problemu. Wszystko więc wskazuje na uszkodzenie poprzedniej jednostki zasilającej. Zamierzam kupić sobie nowy zasilacz i przykuła mnie bardzo atrakcyjna oferta tj. CoolerMaster G550M. Modularny z certyfikatem Bronze80+ i dobrych recenzjach. Wydajnościowo nie powinien mieć problemów z obencymi podzespołami. Co o nim sądzicie? W przyszłości chce wymienić procesor na jakąś mocną i5 na socekt 1155, ale ich pobór mocy nie jest dużo większy od G2020 :)

0