Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza - czy warto, która lepsza?

MartinTcV 29 Sep 2015 15:42 2829 18
Altium Designer Computer Controls
    MartinTcV
    Level 9  
    Witam,
    Planuję zakup stacji lutowniczej, która przydałaby mi się m.in. do polutowania elementów przy realizacji projektu płytki drukowanej. Płytka będzie wykonywana w technologii SMT oraz PTH. Chciałbym też, aby przy użyciu lutownicy można było odlutować jakieś komponenty.

Znalazłem dwie stacje, które spełniają moje warunki finansowe:
    - Quick 936A 50W/24V
    - Xytronic LF389D

Czy któraś z nich jest warta uwagi? Czy lepiej poczekać i dołożyć troszkę więcej na coś lepszego?
  • Altium Designer Computer Controls
    LightOfWinter
    Level 33  
    Witaj

Z tych dwóch które przedstawiłeś wybrał bym Quick-a.
    Moim zdaniem Quick robi lepsze stacje. Co ważne stacja Quick-a ma kolbę zasilaną 24V a to znacząco poprawia Twoje bezpieczeństwo podczas pracy. Po obudowie widać jednak że jest to klon HAKKO, których jest dużo na rynku - podobne branduje swoim logo WEP, Zhaxion i inni :).

Możesz też zastanowić się nad Zhaoxin 936D - nie jest to żadna rewelacja, ale jest tania, na dużo dostępnych grotów i części. Przy zastosowaniu odpowiedniego grota da się nią lutować. Recenzja Zhaoxin 936D
    Tu masz jedną z wielu aukcji za podobną firmy WEP ale bez wyświetlacza - 65PLN + przesyłka.
    wep-936-60w

Jeśli mam coś polecić proponuję Elwik-a.
    np takiego: rt-24-80w nie koniecznie z tego sklepu. Mam taką i używam ponad 10 lat, nie miałem z nią żadnych problemów. Grotów jest do niej mniej i są droższe.
  • Altium Designer Computer Controls
    MartinTcV
    Level 9  
    Jak długi jest okres gwarancji na stacje Elwika? Grot długo wytrzymuje? Łatwo go wymienić czy trzeba się pomęczyć?
    Freddy
    Level 43  
    MartinTcV wrote:
    Planuję zakup stacji lutowniczej, która przydałaby mi się m.in. do polutowania elementów przy realizacji projektu płytki drukowanej.
    Podaj proszę limit cenowy takiej stacji.
    Czy to ma być sama lutownica, czy też wraz z HotAir?
    MartinTcV
    Level 9  
    Chciałbym się maksymalnie w 350zł zamknąć z zakupem dodatkowego cienkiego grota i cyny w szpulce.
    Czy bez HotAir da się zdemontować elementy SMD? Wydaje mi się, że tak, a więc hot air nie jest konieczny. Wolałbym lutować normalnie niż z HotAir, a HotAir kosztuje pewnie dodatkowe i w dodatku niemałe pieniądze.
    Freddy
    Level 43  
    Myślałem o stacji lutownica+HotAir, można takie kupić już poniżej 300zł Osobiście mam LexTool 908, który kosztował około 250zł i jestem z niego zadowolony.
    MartinTcV
    Level 9  
    Długo już z tym LexTool'em pracujesz? Jak długo trwa okres gwarancyjny?
    Freddy
    Level 43  
    MartinTcV wrote:
    Długo już z tym LexTool'em pracujesz? Jak długo trwa okres gwarancyjny?
    Około 6-7 lat i nie miałem żadnej awarii, poza wymianami grotów. Gwarancję miałem 2 lata.
    MartinTcV
    Level 9  
    To wydaje się godny zainteresowania. Poszukam w okolicy i może znajdę coś na miejscu, w razie jakby oddanie na gwarancję było konieczne.
    LightOfWinter
    Level 33  
    MartinTcV wrote:
    Jak długi jest okres gwarancji na stacje Elwika? Grot długo wytrzymuje? Łatwo go wymienić czy trzeba się pomęczyć?

Witaj,

Okres gwarancji Elwik-a sądzę że standardowo 2 lata.

Grot-y mi wytrzymują bardzo długo, wciąż używam wszystkie które kupiłem na przestrzeni czasu - 5 sztuk. Zniszczyłem tylko jeden ponad 10 lat temu, przez własną głupotę bo będąc wtedy początkującym w temacie wpadłem na pomysł żeby wyczyścić końcówkę nie przeznaczoną do tego gąbka z wodą ale pilnikiem. W ten sposób zniszczyłem powłokę na końcu grotu i grot do wyrzucenia.

Grot łatwo się wymienia - jest trzymany taką sprężyną z haczykiem.

LexTool to marka marketu OBi i tam bym szukał tych produktów.

Ja jednak nie wybrał bym tej lutownicy LexTool ponieważ po skończeniu gwarancji nie masz do niej żadnych cześć. Mam na myśli grzałki, transformator czy płytkę kontroler-a. Zarówno to Elwik-a jak i do dużo tańszego Zhaoxin-a czy WEP-a takie cześć dokupisz np. na Allegro.

Możesz też rozglądnąć się za Weller-em, JBC.
    To dobre choć drogie marki.

Jeśli chcesz lutownicę + hot AIR kupić w podanym budżecie może warto wybrać
    osobno lutownice Zhaoxin-a czy WEP-a plus grot tzw"śrubokręt" i do tego chiński hot air.

Ten grot warto dokupić na samym początku ne ważne jaką lutownicę wybierzesz, bardzo się przydaje. Hot air nawet tani ułatwia lutowanie wielo-nóżkowych elementów SMD. Najtańszy hot air wystarczyć, wystarczy ale komfort pracy z tym HOT AIR-em będzie niski. Jeśli potrzebujesz dodatkowo gorące powietrze polecam Quick-a jak poniżej.

Np tutaj:
    Quick-706W
    To już najtańsza dobra lutownica + HOT-air. Niestety przekracza budżet.

Jeszcze jedno pytanie jak często będziesz ten sprzęt używał?
    Do czego on będzie służył- serwis, hobby, nauka?
    lukasrsv
    Level 20  
    Osobiście posiadam PT 803 od kilku lat i daje radę.
    doman18
    Level 17  
    Ja jednak wyznaję zasadę że lepiej jedno porządne niż 2w1 średnie. W tym budżecie wziąłbym albo tego Elwika (choć tutaj ludzie piszą że różnie z grotami jest) albo Xytronica LF1600 (80W, kolba 32V, groty nakładane, baardzo szeroki wybór).

Weller, JBC, Goot, OKI, Quick czy Pace to już zupełnie inna półka cenowa i grupa docelowa klientów.
    Freddy
    Level 43  
    LightOfWinter wrote:
    osobno lutownice Zhaoxin-a czy WEP-a plus grot tzw"śrubokręt" i do tego chiński hot air.
    Nie wiem dlaczego się tego czepiacie.
    Tutaj akurat właśnie Zhaoxin jest oraz HotAir. Zostały po prostu zamontowane w jednej obudowie. Ja wolę tak, bo mam jedno pudło mniej na stole.
    LightOfWinter
    Level 33  
    doman18 wrote:
    Ja jednak wyznaję zasadę że lepiej jedno porządne niż 2w1 średnie. W tym budżecie wziąłbym albo tego Elwika (choć tutaj ludzie piszą że różnie z grotami jest) albo Xytronica LF1600 (80W, kolba 32V, groty nakładane, baardzo szeroki wybór).

Weller, JBC, Goot, OKI, Quick czy Pace to już zupełnie inna półka cenowa i grupa docelowa klientów.

Witam

Xytronica - mimo że parametry ma nie najgorsze nie mogę polecić.
    Mamy stację tej firmy w laboratorium w zakładzie pracy i mocno widać na nim zużycie po stosunkowo krótkim czasie. Jest oczywiście intensywnie używany, ale po sprzęcie Weller-a takiego zużycia nie widać. Miałem też inny drobny sprzęt z tej firmy np. obcinaczki boczne i tępiły się szybko. Teraz używam już ponad rok obcinaczek Yato i nie ma tego problemu.

Weller-a bym nie skreślał na starcie bo czasem da się trafić na Allegro używanego w przyzwoitej cenie. Nie polecam tutaj takiego małego czerwonego Wellera bo ma za małą moc.

Freddy wrote:
    LightOfWinter wrote:
    Nie wiem dlaczego się tego czepiacie.
    Tutaj akurat właśnie Zhaoxin jest oraz HotAir. Zostały po prostu zamontowane w jednej obudowie. Ja wolę tak, bo mam jedno pudło mniej na stole.

np. tutaj kolega szuka pomocy przy wymianie grzałki w stacji LexTool-a
    Elektroda LexTool 908
    Więc przy zdobycie części zamiennych nie jest bezproblemowe.
    doman18
    Level 17  
    LightOfWinter wrote:
    Mamy stację tej firmy w laboratorium w zakładzie pracy

No właśnie "praca" jest słowem kluczem w tym zdaniu. Jeżeli ktoś potrzebuje lutownicy do pracy czy serwisu to zacząłbym od Solomonów - mniejsza moc ale większa wytrzymałość. Natomiast docelowo radziłbym jednak zwiększyć lekko budżet i polować na te które wymieniłem. Wellera bez wyświetlacza używanego można wyhaczyć po 400-450zł, czasem trafi się okazja za 100 mniej. Trzeba tylko przeglądać regularnie allegro i OLXa

Ale w tym przypadku chyba nie ma potrzeby kupowania Wellera. Dlatego taki Xytronic z 80W mocy to IMHO lepszy wybór niż np. Zhaoxin 35-40W z hotairem. Hotaira zawsze można później dokupić w razie potrzeb a jednak dobra kolba to podstawa.
    MartinTcV
    Level 9  
    Przeznaczeniem lutownicy będzie głównie nauka, a potem może i hobby. Zbyt często raczej jej używać, przynajmniej na początku, nie będę.
    Chciałbym kupić coś na teraz, a ewentualnie potem dokupić HotAir. Wolałbym, aby jednak części były wymienne i żeby cały sprzęt nie był chiński, bo z tym to różnie bywa.
    Do czego przydaje się grot "śrubokręt"?

Zostanę raczej przy zakupie zwykłej lutownicy i zobaczę może to będzie Elwik albo Xytronic, a HotAir dokupię jak będzie koniecznie potrzebny w późniejszym okresie.
    LightOfWinter
    Level 33  
    MartinTcV wrote:
    Do czego przydaje się grot "śrubokręt"?

Witam

Grot typu "śrubokręt płaski" umożliwia dobry transfer ciepła do punktu lutowniczego i ma większą pojemność cieplną. Dzięki temu nawet mając tanią chińską stację/ lutownicę lutujemy w miarę pewnie i wygodnie.

Grot typu "szpikulec" który standardowo dodają do lutownic szybko się wychładza zwłaszcza przy lutowaniu punków z których dobrze odprowadzane jest ciepło - np. punkty masy w płytkach wielowarstwowych, nogi tranzystorów na radiatorach ..itd.
    I w ten sposób luty nie chcą się topić lub są niedogrzane.

Generalnie warto mieć kilka grotów a nie jeden.
    MartinTcV
    Level 9  
    Jeszcze jedną sprawę mam.
    Czy groty do stacji Elwika trzeba pobielać? A jeśli tak to w jaki sposób i czy najlepiej kalafonią czy topnikiem?
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Nie, grot ma specjalną powłokę. Nic nie cynujesz ( jest gotowy do użycia ) ale jak odkładasz na dłuższą chwilę to trzeba go pokryć cyną by się nie utleniał. Bynajmniej ja tak robię.