Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwariowany mechaniczny żuczek

kmmepl 29 Wrz 2015 19:59 6546 6
 • Zwariowany mechaniczny żuczek Niektóre projekty publikowane w internecie są tak wyrafinowane, że nadawałyby się na prace inżynierskie czy magisterskie. Często też ich twórcy podczas budowy swoich wynalazków zdobywają bezcenne doświadczenie, cenione przez pracodawców. Poniższa konstrukcja... nie posiada żadnych z wyżej wymienionych cech, lecz za to oferuje wiele godzin zabawy podczas budowy i ewentualnego ulepszania robaka.  Opisywany żuczek potrafi się poruszać z zadowalającą prędkością, może także omijać przeszkody za pomocą jego czułek. Został przetestowany na płaskim oraz kamienistym podłożu i na obu sprawuje się świetnie.  Materiały

  Do budowy owada użyto:
  • 4 małych silniczków z przekładniami
  • uchwytu na baterię 9V + baterie 9V
  • miedzianego drutu (3mm)
  • 2 wyłączników krańcowych
  • 2 dużych spinaczy
  • mocnej taśmy dwustronnej
  • małego przełącznika

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek  Źródło zasilania

  Na początku planowano użyć 2 baterii CR 2032, lecz okazało się, że uzyskane napięcie jest niewystarczające dla żuka. Prawdopodobnie użycie 4 baterii tego typu byłoby wystarczające, lecz autor zdecydował się na prostsze i bardziej kompaktowe baterie 9V, które niestety nie słyną z dużej wydajności prądowej.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek


  Silniki

  Silniczki są prawdopodobnie najtrudniejszym etapem budowy tego mini robota. Są bardzo małe oraz jego styki nietrwałe. Podczas lutowania kluczowe jest spokojne działanie i upewnienie się, że wszystkie punkty lutownicze są idealne. Jak widać na zamieszonym obrazku silniki są połączone w taki sposób, że 2 przewody zasilają dwa silniki będące po jednej stronie.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek

  Uchwyt

  Do poprawnego działania wymagane było zabezpieczenie kabelków z pozytywnego i negatywnego terminala w taki sposób, aby nie zaplątały się do nóżek robota. W tym celu wywiercono dziury w plastiku i przełożono przez nie przewody. Następnie zabezpieczono kable taśmą izolacyjną.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek


  Czułki

  Aby nadać jakiekolwiek sterowanie do żuczka dodano system, który wymusza skręt robota, gdy napotka przeszkodę. Do tego celu użyto dwóch wyłączników krańcowych. Jest to popularne rozwiązanie w tego typu robotach. Gdy owad zbliży się do jakieś przeszkody i tym samym zewrze którąś krańcówkę, wtedy tylko jedna strona owada pracuje i omija przeszkodę.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek


  Okablowanie

  Podczas składania konstrukcji tego typu, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób rozmieszczania kabli. Wszelkie druty należy zabezpieczyć, gdyż mogą się zaplątać w ruchomych częściach robota, a przez co mogą być wyrwane. Trzymanie wszystkich przewodów blisko siebie sprawia, że żuk wygląda bardziej kompaktowo.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek


  Odnóża

  Kształt nóg jest bardzo ważny. Do prawidłowego chodu przednie odnóża powinny być znacznie węższe niż tylne. Jeśli wszystkie będą jednakowego wymiaru, spowoduje to obijanie się nóg o siebie. Także, aby nadać przyczepności trzeba było dodać gumowe „buciki”. Mogą one być zrobione z rurki termokurczliwej bądź z końcówek wieszaka na ubrania.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek


  Ogon

  Na początku autor nie montował kółka z tyłu, nie wiedząc, że jest ono potrzebne. Jak się później okazało, żuk cały czas przewracał się na plecy. Aby temu zapobiec, spróbował zmieniać kąt zgięcia nóżek oraz starał się je wydłużać bądź skracać, lecz nie miało to większego wpływu na stabilność. Konstrukcja się przewracała ponieważ jej środek ciężkości był w nieodpowiednim miejscu. Rozwiązaniem tego problemu było dodanie małego kółka na tyle. Sprawiło to, że robot porusza się bezproblemowo.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek


  Finalny produkt
  Autor jest zadowolony ze swojego robota. Podobają mu się jego zadziorne ruchy oraz ich zwinność. Za pomocą prób i błędów uzyskano zadziwiająco dobre efekty. Żuczek radzi sobie z przeróżnymi kamieniami i patykami na swojej drodze.

  Zmiany jakie konstruktor wprowadziłby, gdyby miał budować następnego:
  - użycie bardziej wytrzymałych krańcówek (wykorzystane w tym projekcie dźwignie odpadły po jakimś czasie)
  - zabawa z długością i kątem nachylenia ogona (w celach doświadczalnych)
  - wyrównanie środka ciężkości, aby żuczek nie potrzebował już tylnego kółka
  - zastąpienie baterii 9V na 4 baterie CR 2032 (głównym problemem jest znalezienie odpowiedniego uchwytu)
  - przebudowa konstrukcji, by w przypadku wylądowania żuka na plecy, możliwa byłaby dalsza podróż, dzięki temu robot zyskałby jeszcze większą zdolność do pokonywania przeszkód.

  Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek Zwariowany mechaniczny żuczek


  źródło: http://www.instructables.com/id/Robot-Mechanical-Beetle-V1/?ALLSTEPS

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  kmmepl
  Poziom 12  
  Offline 
  kmmepl napisał 73 postów o ocenie 307, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2013 roku.
 • #2
  Jamie
  Poziom 20  
  Co prawda autor podał, że zastosował "3. Copper wire (size 3mm)" - ale, sądząc po obrazkach, drut na nóżki jest mosiężny, nie miedziany...
 • #4
  REVISOR
  Poziom 25  
  Chodzi jak robak którego się przydeptało, nieźle się uśmiałem, ja zamiast kółka dałbym dodatkową parę nóg jak to prawdziwe żuczki posiadają i zmienił bym baterie na akumulatorek litowy z mp4 lub telefonu.
 • #5
  timo66
  Poziom 23  
  A wystarczyła by albo jeszcze jedna para nóg, albo synchronizacja obu napędów i biegał by jak karaluch :P