Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr do regulacji głośności w sygnalizatorze brań

krzok666 29 Wrz 2015 21:16 891 4
  • #1 29 Wrz 2015 21:16
    krzok666
    Poziom 8  

witam, mam elektroniczny wedkarski sygnalizator brań który w momencie brania ryby piszczy jednostajnie i zapala sie dioda sygnalizacyjna jednoczesnie, działa on na takiej zasadzie ze przez niego przechodzi żyłka i kiedy nastepuje pociągniecie żyłki on sygnalizuje branie. Jest w nim głośnik który tylko piszczy podczas brania jednak pisk jest bardzo głosny i chciałbym założyc w nim potencjometr. Chciałbym aby ktoś mi powiedział czy można załozyc do niego potencjometr i jeżeli jest taka możliwośc jak to zrobic i jaki potencjometr by to musiał byc. Posiadam multimetr i moge wykonac pomiary jeżeli bedą potrzebne Potencjometr do regulacji głośności w sygnalizatorze brań

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Wrz 2015 21:30
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Daj takie zdjęcie, żeby można było powiększyć płytkę i się jej przyjrzeć.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 01 Paź 2015 02:41
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Sam generator jest zrobiony na CD4093 a potem sterowany poprzez jeden/lub dwa tranzystory na blaszkę piezo, w układzie rezonansowym; ten pomarańczowy kubek to zapewne dławik.

Regulacje można zrobić od strony zasilania tranzystorów lub zdusić rezonans dobranym rezystorem/potencjometrem; równolegle do blaszki piezo.

Tak trzeba dobrać rezystor aby nie uszkodzić tego tranzystora czyli potencjometr + szeregowo z potencjometrem rezystor jako zabezpieczenie

0
  • #5 01 Paź 2015 08:00
    krzok666
    Poziom 8  

Dzieki za porade ale chyba to przerasta troche moje mozliwosci i czasem moge wiecej poryc niz by bylo z tego pozytku...ale mimo wszystko dzieki za pomoc

0