Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczna prowadnica liniowa lub siłownik do mebli - poszukiwany

30 Wrz 2015 12:00 1608 6
  • Poziom 7  
    Witam

Problem:
    Mam małe mieszkanie i potrzebuję zaoszczędzić troszkę miejsca.

Opis tego co chciałbym uzyskać:
    Jestem programistą i do pracy potrzebuję 2 monitorów. Monitor główny 25" chciałbym zeby był cały czas widoczny. Dziwnie to brzmi ale już wyjaśniam. Planuje kupić monitor 25", bardzo płaski. Taki już znalazłem i jest to: http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/vega/2015/maj/aoc_257_2.jpg. Do niego planuje zrobić coś w rodzaju skrzyniki na mniejszy monitor/matryce. Mniejszy wyświetlacz jeszcze nie został wybrany. Chciałbym zeby mniejszy wyjeżdzał ze skrzynki na prowadnicy elektrycznej.

Szukałem w necie ale znalzłem tylko "wielkie" i drogie zestawy o bardzo duzym udzwigu. Ja potrzebuję coś co się będzie wysuwało na jakies 40-50cm o udzwigu do max 5kg oraz jak najmniejszych rozmiarów.

Spotkał się ktoś z takimi prowadnicami? Może ktoś coś polecić?
  • Poziom 27  
    Rozumiem, że szukasz gotowych rozwiązań?
    Jeśli nie, wykonanie we własnym zakresie jest stosunkowo proste, i na pewno dużo tańsze. Wystarczy jedna lub dwie prowadnice, np. meblowe szufladkowe napędzane małym silnikiem elektrycznym i wyposażone w wyłączniki krańcowe (mogą to być tanie mikroswitche).
  • Poziom 7  
    Nie musi to być gotowe rozwiązanie.

Myślałem o prowadnicach meblowych (do szuflad). Tylko nie wiem jak to spiąć z silniczkiem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ale to ma wyjeżdżać do góry, z góry, z boku? I jaka to oszczędność miejsca, jak musisz i tak gdzieś zamontować tą skrzynkę, a niej monitor i dodatkową mechanikę?
    I faktycznie, możne to zrobić niewielkim nakładem kosztów.
  • Poziom 7  
    Skrzynka będzie przymocowana do ściany do niej monitor główny. Zwalniam miejsce na biurku i nie mam całej ściany w monitorach. Całość chciałbym, żeby była max 10cm od ściany. W tej skrzynce będzie mniejsza matryca wyjeżdżająca w lewo.

W sumie powód dla którego ma to wyjeżdżać jest mało istotny.

Pytanie jak silniczek podłączyć do prowadnic i jaki silnik dobrać?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zobacz, jak jest realizowany mechanizm wysuwania tacki w cd.
    Możesz to zrobić na przykład tak:
    czarny - obudowa/skrzynka
    niebieski - wyjeżdżająca podstawa
    czerwony - prowadnice od szuflad, te lepsze kulkowe
    zielony - listwa zębata*
    szary - silniczek napędowy
    * - wcale nie musi to być listwa zębata, może być np linka zamocowana tak

prostokąt po lewej to sprężyna napinająca, a linka jest nawinięta jednym - dwoma zwojami na bębnie na ośce silnika, by zwiększyć jej tarcie.

Koniec pracy ustalisz sobie wyłącznikami krańcowymi, ale to banał jest.

Silniczek nieduży. Im precyzyjniej wykonasz mechanizm, tym mniejsza siła będzie potrzebna do jego obsługi. Przede wszystkim z ilu wolt chcesz to zasilać? A tak w ogóle, to nie możesz tego obsługiwać ręką? Jak często ma to być wysuwane i wsuwane? Bo ta elektryka, to w sumie bajer jest, nie wiem, czy aż niezbędnie konieczny.