Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prasa mimośrodowa Len25c - Prasa nie wykonuje pełnego obrotu wałem.

30 Sep 2015 16:45 1626 14
 • Level 9  
  Witam.

  Posiadam prasę mimośrodową Len 25c wyposażoną w podajnik pneumatyczny oraz w szafie sterowniczej jest zamontowany sterownik który steruje czujnikiem zbliżeniowym do taśmy stalowej w narzędziu oraz podajnikiem pneumatycznym.
  Sterownik nie wykazuje błędów pracuje prawidłowo a prasa nie chce chodzić.
  Czasami wykona kilka obrotów wałem a czasami wcale. W prasie zostały wymionie styczniki na 110v bo stare już się sypały. Prasa chwile chodziła i teraz znowu nie chodzi. Szukam dobrego elektryka ,automatyka do takiej prasy ma ktoś wiedze na temat takich prasa?
 • MetalworkMetalwork
 • MetalworkMetalwork
 • Level 9  
  Na Pw wysłałem ci zdjęcia i schemat prasy.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Było wymieniane 5 styczników są w kolorze białym ,w oryginale były brązowe. W momencie kiedy czujnik widzi taśmę prasa ma zadziałać uderzyć ,później podajnik podaje taśmę do narzędzia w którym jest czujnik zbliżeniowy baluffa, gdy taśma dosunie się do czujnika na 2mm daje sygnał czujnik żeby prasa wykonała uderzenie. Czasami prasa ruszy chodzi 10 minut po czym staje i znowu nie che działać. Czyli czujnik jest podpięty tam gdzie jest pedał do prasy. Czujnik baluffa daje impuls do sterownika kiedy widzi taśmę i wtedy ma zadziałać prasa.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Sterownik był sprawdzany i wszystko ze sterownikiem jest ok. Gdzieś musi być coś nie tak może w stycznikach?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wymieniałem 2 czujniki zbliżeniowe na krzywkach które ustalają położenie pracy wału lecz nic to nie dało prasa dalej nie chodzi jak ma chodzić.

  Dodano po 3 [minuty]:

  W szafie są 3 brązowe oporniki które połączone są z kondensatorami kiedyś poruszałem tymi opornikami i prasa zaczęła pracować. Dziś próbowałem jeden opornik podlutować żeby się lepiej trzymał i niestety prasa już nie chodzi. Możliwe jest to żeby oporniki miały na to wpływ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Czy kondensatory działają na zasadzie potrzymania prądu w stycznikach?
 • Level 16  
  A czy elektrozawór powietrza jest sprawny lub jego zestyk przekaźnika sterującego tym elektrozaworem?

  Sterownik był sprawdzany? W jaki sposób? Czy czujniki indukcyjne po zadziałaniu, dają sygnał na wejście sterownika?

  Wymiana czuników może nic nie dać, jeśli np krzywki są źle ustawione.

  Rozbierz tą całą płytkę z tymi kondensatorami i rezystorami i sprawdz czy nie ma zimnych lutów. Popraw podejrzane luty jak masz możliwość to sprawdz czy rezystory i kondensatory sa sprawne.
 • Level 9  
  Na trybie ustawczym narzędzia prasa pracuje wał się obraca wygląda na to że elektrozawory działają ,jeżeli były by niesprawne to na tym trybie też by nie pracowały.

  Sterownik był wpinany pod komputer i nie było żadnych błędów w sterowniku.

  Krzywki są ustawione prawidłowo w momencie startu obydwa czujniki zbliżeniowe położenia wału są podświetlone diody się palą.

  Co do kondensatorów i rezystorów jest podejrzenie bo te luty wyglądają podejrzanie jest możliwość sprawdzenia kondensatorów?

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dziś podlutowałem jeden opornik i od tego momentu prasa nawet nie che ruszyć , wcześniej nim ruszałem i prasa sie odzywała ,być może źle zlutowałem ten opornik
 • Level 16  
  Jest możliwość sprawdzenia kondensatorów. Są mierniki z odpowiednią funkcją.
  No panie lutować to też trzeba troche umieć. Ale spróbuj bo to może być przyczyna.

  To że sterownik był wpięty pod komputer to nie znaczy że np sygnałowy z czujnika do niego dochodzi. Ale skoro czujki wymienione to raczej wszystko okej. Ale sprawdz tak:
  wykręc obydwie czujki i przyluż do metalu aby zadziałały i patrz czy na sterowniku zapalą się i gasną jakieś diody. Raczej to odpada i szykałbym w rezystorach w tej płytce ale sprawdzić zawsze można.
 • Level 9  
  Czujnik w narzędziu po wykryciu materiału świeci się na sterowniku, czujnik podajnika też sie świeci ,przekaźniki działają . Dziwne jest to że jak się zaczyna zatłaczać prasę i się ją rozrusza to po 15-20 minutach zaczyna pracować lepiej ale i tak kuleje. Np rano jest problem z rozruchem gdy poświecę godzinę czasu na jej rozruszanie wtedy zaczyna chodzić w miarę. Jak sie zatrzyma na 20 minut znowu nie ruszy .

  Dodano po 2 [minuty]:

  Możliwej jest to że oporniki lub kondensatory nie działają poprawie i wynikają z tego takie cuda na kiju?
 • Level 9  
  Luty poprawione na opornikach i kondensatorach. W dodatku był jeden kabel urwany od stycznika. Cała szafa jest na sztywnych kablach :((
  Zna ktoś dobrego automatyka żeby zrobić sterowanie na 24v?
 • Level 7  
  Witam kolego posiadasz moze dokumentacje dtr do tej ze prasy bo zakupilem uszkodzona kiedys i czas by ja uruchomic
 • Automation specialist
  Kolego na jakim sterowniku ta prasa pracuje?

  Moim zdaniem potrzebujesz automatyka który znajdzie przyczynę takigo zachowania.
  Jeżeli to sterowanie jak tak stare to może warto się zastanowić nad nowym?

 • Level 20  
  Witam
  Nie mam teraz dostępu do schematu prasy Len. Jak pamiętam tam bardzo ważne były te rezystory oraz kondensatory -było to coś w stylu układu RC mającego na celu wydłużenie czasu pracy styczników. Sterowanie bardzo dobre pod warunkiem zastosowania oryginalnych styczników. Jeżeli wymieniłeś styczniki na inne (o innym czasie zadziałania) to powinieneś dobrać do nich układy RC. Pamiętaj to nie są gasiki jak w nowoczesnych stycznikach.
  W firmach których spotykałem te prasy już są nowe sterowania - na PLC
  Pozdrawiam
  Marcin
  ar
 • Automation specialist
  Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać takie archaiczne sterowanie należy zmienić i dostosować do dzisiejszych norm bezpieczeństwa.