Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty noktowizor zbudowany w oparciu o Raspberry Pi

mi_ma 30 Wrz 2015 19:33 11289 18
 • Prosty noktowizor zbudowany w oparciu o Raspberry Pi

  Kto by nie chciał mieć własnego noktowizora? Powiem szczerze, że osobiście nieraz miałem ochotę wypożyczyć noktowizor z pracy, aby sobie spokojnie wieczorem podłubać przy samochodzie. Ani latarka, ani lampka nigdy nie zdawały egzaminu, a niestety chwilę wolnego czasu zwykle mam dopiero wieczorem, kiedy robi się już ciemno.
  Oczywiście o typowo wojskowym noktowizorze większość z nas może sobie pomarzyć, jednak jak się okazuje możliwa jest budowa dużo prostszego noktowizora z użyciem gotowych modułów.
  Większość noktowizorów domowej roboty zbudowana jest z użyciem modułów kamery, które widzą światło w zakresie podczerwieni (dla amatorów polecam popatrzyć przez kamerę telefonu komórkowego na diodę dowolnego pilota do tv). Podobnie jest w przypadku poniższego projektu.

  Jego autor zbudował noktowizor wykorzystując do tego tylko i wyłącznie gotowe urządzenia i moduły. Bazą do budowy noktowizora był lubiany przez fanów modeli latających zestaw gogli Quanum FPV. Jest to zakładane na głowę urządzenie z wbudowanym monitorem mające w zamierzeniu odbierać sygnał z kamery zamontowanej w samolocie lub dronie. W tym wypadku autor wmontował do środka obudowy moduł Raspberry Pi, który przesyła obraz poprzez złącze video. Malina pełni tutaj rolę tylko i wyłącznie przetwornika obrazu pracującego w czasie rzeczywistym, który jest odbierany bezpośrednio z popularnego modułu rozszerzeń dla RPi - kamery VGA. Dzięki zamontowaniu modułu wokół diod podczerwonych możliwe jest oświetlanie obiektów w nocy i wyświetlanie wyraźnego obrazu na monitorze.

  Zresztą efekt jaki autor uzyskał budując swój noktowizor możecie podziwiać na załączonym poniżej filmie.

  https://www.youtube.com/watch?t=269&v=D_q1XS3yo8Y

  Jak wcześniej wspomniałem urządzenie powstało głównie z gotowych modułów. Autor nie wysilił się także jeśli chodzi o oprogramowanie. Urządzenie trzeba włączać poprzez wpisanie odpowiednich komend w konsoli. Generalnie jeśli przyjrzymy się zdjęciom "finalnej" konstrukcji, to większości pewnie bardziej się ona będzie kojarzyła z radosną kompozycją artystyczną na pograniczu techniki, stanowiącej hołd konstrukcjom widzianym niegdyś w serialu MacGyver. Oceniając wiek autora można by pomyśleć, że może i było to celowe działanie szalonego fana serialu, ale jednak, jak to w tego rodzaju projektach bywa mamy do czynienia jednak z pewnym niechlujstwem, które mnie osobiście razi. Ale być może będzie to stanowiło inspirację dla innych osób, które będą chciały jednak zbudować własny noktowizor.


  Prosty noktowizor zbudowany w oparciu o Raspberry Pi Prosty noktowizor zbudowany w oparciu o Raspberry Pi Prosty noktowizor zbudowany w oparciu o Raspberry Pi
  Prosty noktowizor zbudowany w oparciu o Raspberry Pi Prosty noktowizor zbudowany w oparciu o Raspberry Pi


  Źródło http://www.instructables.com/id/Raspberry-PI-night-vision-goggles/?ALLSTEPS

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 742, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  michalm
  Poziom 11  
  Ale przekombinowane...
  A wystarczyło podłączyć do monitora w goglach zwykłą kamerę płytkową z wyjściem w standardzie PAL/NTSC.
 • #3
  janszy3643
  Poziom 29  
  Jeżeli zsumujemy koszt komponentów, taniej wyjdzie noktowizor
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #5
  morozaw
  Poziom 15  
  Mam wrażenie, że coraz więcej projektów ma w nazwie Arduino / Raspberry tylko po to, by sztucznie zwiększyć popularność, tym bardziej, że są kompletnie zbędne.
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #7
  Qbas060
  Poziom 14  
  Mam takie same gogle do FPV Quanum. Do jednego wejście wideo( SLAVE) mam podpięty odbiornik 5.8GHz i obraz z modelu a do drugiego wejścia( MASTER) mam podpiętą kamerę monitoringu wyciągniętą z obudowy razem z promiennikiem podczerwieni. Przełączenie kamer odbywa się jedynie poprzez podanie napięcia do kamery( master). Więc nawet przełączanie kamer odbywa się w tych goglach bez żadnej elektroniki, jedynie włącznik :)
 • #8
  pawlik722
  Poziom 22  
  Można o wiele prościej to zrobić. Miałem robiony noktowizor na jedno oko z k750i albo innego z serii K, lata temu to było, zmniejszyłem napięcie podświetlenia, kamera była bez filtru i tyle.
  Teraz używam prawie na co dzień rosyjskiego noktowizora ręcznego kupionego za całe 2 E na flohmarku.
 • #9
  kolgreen
  Poziom 15  
  Kraniec_Internetów napisał:
  Nie, po prostu teraz jest moda na nie. Niedawno ktoś na Forum był niezadowolony, bo nawet mrugającą diodę robi się na mikrokontrolerach a nie na elementach dyskretnych. Że są zbędne to się zgodzę.


  Jest to dyskusja typu co było pierwsze; jajko czy kura (wiadomo - jajko :D ).
  Jednak mikrokontrolery są obecnie tak tanie i dają taką elastyczność, że nawet sensu nie ma porównywanie do układów na elementach dyskretnych.
  Zbędne to jest użycie Arduino do "takich celów" a nie mikrokontrolera jako takiego.
 • #10
  gemiel
  Poziom 22  
  To nie jest noktowizor, a jedynie kamera z podświetleniem IR. Różnica jest zasadnicza. Zasada działania również.
 • #11
  Freddy
  Poziom 43  
  gemiel napisał:
  To nie jest noktowizor, a jedynie kamera z podświetleniem IR. Różnica jest zasadnicza. Zasada działania również.
  Dokładnie tak i to na dodatek jeszcze nie każda kamera się do tego nadaje, a jeśli już, to trzeba z niej usunąć filtr IR.
 • #12
  atom1477
  Poziom 43  
  To jest noktowizor, tyle że aktywny.
  Kiedyś zrobiłem coś podobnego z kamery z telefonu (z wyjętym filtrem IR) oraz wyświetlacza z tego samego telefonu. I to wszystko na ATMega8 (odświeżanie było wystarczające bo z 15fps).
  Teraz mamy postęp wiec do tego samego trzeba dać Raspberry Pi.
 • #14
  cheval de bataille
  Poziom 10  
  @atom1477, noktowizor wzmacnia (stosując fotopowielacz) słabe światło, które do niego dochodzi (a którego sam w żaden sposób nie wysyła), tak by było ono dostrzegalne dla ludzkiego oka.

  Urządzenie tu opisane emituje podczerwień i wykorzystuje to, że matryca w kamerze jest na nią wrażliwa. To inna zasada działania. Minusem jest emitowana przez urządzenie podczerwień, która łatwo może zdradzić położenie osoby, która by takie urządzenie nosiła - to dyskwalifikuje takie rozwiązanie w zastosowaniach militarnych.

  PS. swoją drogą noktowizory dają zielony obraz, bo ludzkie oko potrafi rozróżnić najwięcej odcieni zieleni.
 • #15
  atom1477
  Poziom 43  
  cheval de bataille napisał:
  @atom1477, noktowizor wzmacnia (stosując fotopowielacz) słabe światło, które do niego dochodzi (a którego sam w żaden sposób nie wysyła), tak by było ono dostrzegalne dla ludzkiego oka.

  Urządzenie tu opisane emituje podczerwień i wykorzystuje to, że matryca w kamerze jest na nią wrażliwa. To inna zasada działania. Minusem jest emitowana przez urządzenie podczerwień, która łatwo może zdradzić położenie osoby, która by takie urządzenie nosiła - to dyskwalifikuje takie rozwiązanie w zastosowaniach militarnych.


  A przeczytałeś to co podał hobbyelektronik?

  Cytat:
  Ze względu na konieczność doświetlania, noktowizory dzieli się na:

  aktywne – wymagające doświetlenia; mają niewielki zasięg widzenia, a przede wszystkim są łatwo dostrzegalne przez przeciwnika za pomocą ich własnych noktowizorów
  pasywne – mogą pracować bez dodatkowych źródeł IR, korzystając jedynie ze wzmocnienia światła szczątkowego.


  cheval de bataille napisał:
  PS. swoją drogą noktowizory dają zielony obraz, bo ludzkie oko potrafi rozróżnić najwięcej odcieni zieleni.

  W noktowizorach jeżeli już to modulowana jest jasność światła a nie jego odcień.
  Ilość odcieni zieleni nie ma więc tutaj znaczenia.
  Stosowano zielone światło bo taki kolor mają najpopularniejsze i najbardziej efektywne luminofory. A dzisiaj gdy się już nie korzysta z luminoforów (w lampach elektronowych) to kolor zielony pozostał ze względu na to że na takie światło ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe (czyli wrażliwe na jego jasność, a nie na odcień).
 • #16
  tzok
  Moderator Samochody
  Za jakieś 40zł można kupić płytkową kamerę PAL, którą można podłączyć bezpośrednio do tych gogli FPV. Co więcej, tańsze kamerki mają matrycę bez filtra IR, ten jest naklejony na obiektyw i bardzo łatwo można go zdjąć, można też kupić obiektyw bez filtra za ok. 10zł. Całość będzie min 5x tańsza i będzie zużywała 10x mniej prądu. Do zasilania diody IR też nie potrzeba komputera.
 • #17
  Tommy82
  Poziom 40  
  Powiem tak zawsze chciałem mieć noktowizor no i sobie kiedyś zrobiłem prezent
  coś podobnego do tego
  http://astro-piotrkow.republika.pl/Mojnoktowizor.html

  Pobawiłem się i leży na półce
  Plus jest taki ze kilku kumpli co tez zawsze chciało noktowizor pożyczyło sobie pobawiło się i dalej leży u mnie na półce. Kumpli żony są chyba szczęśliwe bo tez mogły by mieć na półce noktowizor ;).
  Ja częściej jak z noktowizora korzystam z Zeisa Deltrintem 8x30.

  Jak ktoś chce się pobawić noktowizorem to coś na prostej kamerze. Jak ktoś ma jakiś cel w posiadaniu noktowizora inny niż zawsze chciał mieć tzn coś obserwuje etc to lepiej wysupłać na coś fabrycznego.
 • #18
  Tarnus
  Poziom 20  
  mi_ma napisał:
  aby sobie spokojnie wieczorem podłubać przy samochodzie


  Samo w sobie urządzenie mi się podoba i dałem plusa, ale do dłubania przy samochodzie wieczorem wystarczy zwykła lampa.