Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Clas Evo 24 FF - ustawienie temperatury zasilania C.O. na kotle

30 Wrz 2015 20:04 3585 2
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie,

zaczynając od początku, zamieszkuje górę domu o pow 112 m2, w łazience posiadam zamontowany kocioł 2F Ariston Clas Evo 24ff, ogrzewanie grzejniki stalowe Purmo + zamontowany w najchłodniejszym pomieszczeniu termostat Euroster 2000, który załącza/odcina pracę kotła (ustawione 19*C przez cała dobę, histereza 2*C - kocioł zaczyna pracę gdy termostat wskaże 18*C, odcina gdy wskaże temperaturę 20*C).
    Chciałem zapytać fachowców co jest lepsze dla mojej kieszeni i pracy kotła: ustawienie temperatury C.O. na 40*C (przy takim ustawieniu uzyskuję zadowalający komfort cieplny w domu), czy też temperatura zasilania C.O. na 50*C. Chodzi mi o to, czy po prostu lepiej jak kocioł pracuje z niższą temp. zasilania (40*C) przez co grzejniki są przez większość czasu ciepłe, czy ustawienie 50*C, termostat szybciej osiągnie pożądaną temperaturę, kocioł się odcina, po pewnym czasie grzejniki są wyziębione całkowicie.
    Czy z ekonomicznego punktu widzenia lepiej mi grzać na 40*C, ponieważ zużyję np mniej gazu ale zastanawia mnie czy wtedy kocioł nie "zużywa" się szybciej (palnik i pompa dłużej pracują). Mam też możliwość zmiany histerezy na termostacie do 1*C (18,5*C załącza, 19,5*C odcina) - czyli w sumie albo dłuższa praca i korzystanie z rozgrzanych kaloryferów, lub krótsza - chyba, że się mylę - proszę o wyrozumiałość - jestem totalnym laikiem w temacie.
    Niestety ciężko mi przeprowadzić testy ponieważ licznik gazu, znajduję się na terenie sąsiada i mam tam utrudniony dostęp, więc nie mogę sobie pozwolić na różne nastawy i spisywanie codziennie licznika.
    Liczę na Waszą pomoc, z góry dzięki.
  • Poziom 25  
    Ariston Clas Evo 24 FF posiada modulację palnika w zakresie 1:4. Moim zdaniem bardziej ekonomiczne będzie, jeżeli kocioł będzie pracować dłużej na minimalnej mocy =, aniżeli krótkie załączenia na mocy maksymalnej. Czyli ustawienie temperatury na c.o. - 40 *C i histereza na 1*C.
  • Poziom 6  
    Dzwoniłem do różnych serwisantów Aristona z zapytaniem co lepsze 40* czy 50* i w sumie ku mojemu zdziwieniu od każdego usłyszałem, że powinienem dać na 50* bo to nie kondensat i takie kotły wolą pracę na wyższych temperaturach (ponoć palnik się mniej zużywa i pompa nie musi się tyle napracować). A ile w tym prawdy to kto wie;).
    A swoją drogą to żałuję teraz bardzo, że nie zainwestowałem w jakiś niewielki nawet wiszący zasobnik na wodę, bo jak mam gości to piec przeżywa masakrę załączając się dziennie kilkadziesiąt razy... no ale ponoć za 10 lat mój kocioł i tak będzie się nadawał na złom to wtedy trzeba będzie pomyśleć nad 1F + zasobnik, przynajmniej będę miał dobraną odpowiednią moc kotła do domu. A koledzy na forum dobrze podpowiadali, że lepiej 1F + zasobnik... no ale nie chciało mi się przerabiać łazienki pod zasobnik to teraz mam za swoje w rachunkach za gaz;p.