Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić, który element SMD/THT nie działa, używając miernika?

michau97 30 Sep 2015 20:21 5982 6
  • #1
    michau97
    Level 7  
    Mam naprawdę niską wiedzę o elektryce i elektronice, ale chciałbym się nauczyć, domyślam się że ktoś będzie chciał usunąć ten temat, ale może ktoś mi wcześniej pomoże.

    Zepsuł mi się jakiś pilot i radio. Chciałbym się dowiedzieć, jak sprawdzić który element SMD się spalił, żeby go wymienić. Mam miernik uniwersalny (są tam takie opcje: dioda, V, A, om, hFE). Czy to się sprawdza w ten sposób, że ustawia się na którąś opcję i po prostu przykłada na PCB do danego elementu? Byłoby świetnie jakby ktoś mógł mi napisać jak to się w ogóle robi, no i czy tranzystory się sprawdza inaczej niż oporniki, oporniki inaczej niż kondensatory itd., czy może wszystko sprawdza się tak samo.

    Domyślam się, że to wszystko o co pytam jest idiotycznie proste, ale przeszukałem już tyle tematów, a nic mi nie pomogło, bo większość osób które są na podstawowym poziomie, dla mnie są na "wysoko rozwiniętym".

    Proszę o wyrozumiałość. Uczę się, ale nie mam kogo pytać o takie duperele, a jak ktoś mi wyjaśni to od razu zamknę i nawet usunę temat, żeby nie zaśmiecać.
  • Helpful post
    #2
    Dydelmax
    Level 38  
    Witam.
    michau97 wrote:
    Byłoby świetnie jakby ktoś mógł mi napisać jak to się w ogóle robi, no i czy tranzystory sie sprawdza inaczej niz oporniki, oporniki inaczej niz kondensatory itd., czy moze wszystko sprawdza sie tak samo.

    Do poczytania: http://ea.elportal.pl/pomiary.html
    michau97 wrote:
    czy to sie sprawdza w ten sposob ze ustawia sie na ktorąś opcje i poprostu przyklada na pcb do danego elementu?

    Zazwyczaj tak, jednak bardziej wiarygodny wynik pomiaru elementu (np. tranzystor, dioda, układ scalony) uzyskamy, mierząc element poza układem (czyli jeśli zmierzymy ten element po wylutowaniu go z układu). Więcej na ten temat jest napisane w ww. artykule.
    michau97 wrote:
    Zepsuł mi się jakiś pilot i radio

    Zanim zaczniesz przeprowadzać jakiekolwiek pomiary, dokonaj wizualnych oględzin PCB. Przyjrzyj się, czy nie ma gdzieś jakichś nadpaleń, naderwanych ścieżek, wycieków (np. z kondensatora elektrolitycznego), uszkodzeń wizualnych itp.
    Możesz podać modele tych sprzętów? Napisz coś więcej na temat tego "niedziałania" sprzętu. Może na Forum ktoś inny również miał z tym problem i będzie w stanie pomóc. Przy okazji nabierzesz trochę praktyki :).
    michau97 wrote:
    Proszę o wyrozumiałość, uczę się ale nie mam kogo pytac o takie duperele

    Każdy kiedyś zaczynał od zera :).
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #3
    futro
    Level 20  
    Witam.
    Kolego nie od tej strony gryziesz temat, poczytaj jak działa rezystor, dioda, tranzystor w jakich obudowach żeby prawidłowo identyfikować.
    V DC pomiar napięcia stałego (AC zmiennego)
    A DC pomiar natężenia prądu stałego (AC zmiennego) uwaga amperomierz włączamy szeregowo w obwód
    ohm rezystancja
    dioda pomiar spadku napięcia na złączu mierzymy tm diody, tranzystory
    hFE współczynnik wzmocnienia tranzystora wszystkie bipolarne
  • #4
    michau97
    Level 7  
    Dziękuję za odpowiedzi!
    Potrafię rozpoznawać rezystory, kondensatory, diody czy tranzystory, ale nie wiem co powinien pokazywać miernik, tzn. sprawdzałem rezystor który na schemacie ma 100 ohm i teraz odpowiedź na to pytanie najlepiej mi chyba rozjaśni temat, co zrobic zeby sprawdzic czy dziala jak powinien? ustawiam miernik na 200ohm (to najnizsza wartosc na moim mierniku) i przykladam do nozek rezystora.. co powinienem zobaczyc jesli dziala i jesli sie spalil?
    wyjdzie ze nie uwazalem na fizyce, ale co znaczy, ze trzeba wlaczac szeregowo w obwod?
  • Helpful post
    #5
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wyjdzie ci 100 om albo mniej, jeśli rezystor jest podłączony do innych elementów. Podzespoły należy do sprawdzenia demontować z układu, bo będą w nim są połączone z innymi, które mogą fałszować wyniki pomiaru. Wystarczy, że ten twój opornik będzie połączony z innym równolegle i już odczyt będzie wypadkową ich oporności. Itd...
  • Helpful post
    #6
    Dydelmax
    Level 38  
    michau97 wrote:
    ustawiam miernik na 200ohm (to najnizsza wartosc na moim mierniku) i przykladam do nozek rezystora.. co powinienem zobaczyc jesli dziala

    Wartość podobną do 100.0 (100 om +/- tolerancja rezystora, zazwyczaj 5% lub 10%), np. 96.3, 102.1 itp.
    Jeśli rezystor się spalił, to miernik pokaże wartość zupełnie inną niż wynika to ze schematu i kodów paskowych na rezystorze, albo pokaże OL (brak przejścia - obwód otwarty), albo pokaże wartość bardzo bliską 0 om - może ona oznaczać zwarcie, ale warto potwierdzić to testem ciągłości obwodu (lub testem diody).
    michau97 wrote:
    co znaczy, ze trzeba wlaczac szeregowo w obwod?

    Poczytaj na Wiki, tam jest to dość jasno opisane: https://pl.wikipedia.org/wiki/Połączenie_szeregowe
    Pozdrawiam
  • #7
    michau97
    Level 7  
    naprawdę wielkie dzięki, już mam coś w głowie żeby się nauczyć podstaw, temat rozwiązany, nie wiem w sumie czy usuwać, bo moze sie komus jednak przydadzą te informacje. Pozdrawiam!