Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centrala alarmowa GENEVO - opinie.

0dziadek 01 Kwi 2019 08:46 8469 35
    Genevo

Poziom 9  
    @wojtek.kowal Nasz manipulator nie ma nic wspólnego z produktami AMC Italy, jest to nasze własne oryginalne opracowanie.
    @peretson podpięte zdjęcia mogą wprowadzać w błąd. Na zdjęciach pokazany jest manipulator LCD SL-HUB (czyli przewodowy manipulator ze zintegrowanym interfejsem dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej 868MHz, do obsługi m.in. czujek EVOLINK), posiadający ekran z kolorowym podświetleniem RGB.
    Manipulator bezprzewodowy (tj. łączący się z centralą drogą radiową) nazywa się EVOKPD, i nie posiada kolorowego podświetlenia (z powodu optymalizacji zapotrzebowania na baterię). Wykorzystuje tę samą obudowę co seria LCD SL, natomiast sama bateria CR123 wystaje z tyłu poza obrys obudowy na ok 10mm. Manipulator EVOKPD może być zasilony za pomocą baterii CR123 lub zasilacza dopuszkowego (np ZNP-02-14 ZAMEL). Przy korzystaniu z zasilacza, bateria używana jest jedynie w momencie zaniku zasilania podstawowego.
    W trybie zasilania bateryjnego, czas pracy na baterii zależy od wybranego trybu zarządzania energią (standardowy lub energooszczędny, różniące się szybkością reakcji na zdarzenia w systemie - odpowiednio 5sek/30sek) oraz intensywności korzystania (co wiąże się z aktywacją podświetlenia). Przy normalnym, "domowym" obciążeniu czas życia baterii będzie mieścił się w zakresie 9...15mc. Co podkreślają pierwsi instalatorzy którzy mieli już styczność z tymi urządzeniami, to szybkość działania - nie czuć spowolnień czy opóźnień w działaniu, w porównaniu ze standardowym manipulatorem przewodowym.
    tomatos_st
    Poziom 11  
    Dobra napisze o moich doświadczeniach i przemyśleniach na temat centralki GENEVO.
    Na początek informacje, mam zamontowaną Prima64 wersja softu 2.0372PL00, 2 manipulatory PRiMA LCD i moduł PRiMA EXT-Z8.

Od razu mówię, że nie jestem instalatorem, po prostu jako człek „trochę „ obeznany w automatyce, programowaniu i elektronice zainstalowałem u siebie w domu sam instalację alarmową (drugą dla kumpla) i na tym na razie się skończyło. Ale jestem dociekliwym użytkownikiem, który lubi podłubać i wyciągnąć ze sprzętu co się da (np. zintegrowanie systemu alarmowego z systemem inteligentnego domu :D . Wiem że być może część problemów wynika z tego, że coś może przegapiłem w instrukcji czy nie znalazłem na stronie…
    A teraz po kolei…
    Co mi się podoba w GENEVO:
    - prostota podłączeń i konfiguracji,
    - stylistyka manipulatorów (wiem rzecz gustu)
    - oprogramowanie PRiMAtool
    - ogólnie przypadło mi do gustu (od Satela mnie „odrzuciło” jak się rozglądałem za centralką)

Co mi się nie bardzo podoba:
    - lekko „olewaszcze” podejście firmy do dokumentacji, instrukcji i aktualizacji
    Już tłumaczę: co rusz pojawiają się aktualizacje oprogramowania i to się chwali firmie, ale z instrukcjami użytkownika i instalatora już nie jest tak pięknie.
    Kiedyś porf. informatyki tłumaczył nam na zajęciach że „jak wypuszczasz poprawkę programu to trzeba zamieścić listę zmian, co by użytkownicy wiedzieli co zepsułeś”.
    Na stronie GENEVO w dziale „Pliki do pobrania” jest firmware do PRiMA64 w wersji 02.0351PL, ale po pobraniu „niespodzianka” po rozpakowaniu plików w środku jest wersja 02.0372PL (komuś nie chcę się poprawiać opisu tylko wrzuca nowe pliki…) co ciekawsze jeszcze tydzień temu była wersja 02.0370PL, a opis oczywiście ten sam.
    Kolejna sprawa do brak ostrzeżenia, że zainstalowanie tej wersji z lekka rozpier..dziela nam ustawienia konfiguracyjne centrali, ot taka niezgodność wersji.. (poprzednio miałem 02.0343PL). Skończyło się na tym, że zresetowałem do ustawień fabrycznych i konfigurowałem od nowa.

Brak instrukcji do oprogramowania PRiMAgo!2. Niby jest w zakopane gdzieś w poradach, że należy zastosować się do instrukcji zawartej w PRiMAgo_iOS_binding_PL.pdf. Ale ta instrukcja to kompletny misz-masz. Abstrahując to, że opis jest na iOS, a ja używam Androida, to patrząc na ilustrację są tam zrzuty z PRiMAgo!1. Uzyskanie zaś kodu parującego systemu jest u mnie nieosiągalne gdyż… za żadne skarby nie mogę znaleźć w manipulatorze centralki pozycji menu „parowanie PRiMAgo!” :( Może dlatego, że na zdjęciach jest najnowszy manipulator, a ja mam starszy model ..:)

Oprogramowanie PRiMAtool … jest super ale…. No właśnie, jest może jakaś instrukcja do niego, chelp, cokolwiek, bo niby wszystko jasne dopóki nie napotkasz na problem?. Ja wiem że, oprogramowanie zmienia się dynamicznie, ale taka instrukcja zaoszczędzi firmie dużo czasu z głupimi pytaniami ludzi na forach i pomocy technicznej.

To z czym nie mogę sobie poradzić w nim to zarządzanie użytkownikami – stworzyć użytkownika bez problemu, ale już modyfikacja nie istnieje. Nie można zmienić uprawnień, haseł, dosłownie nic (nie wierze, że takie było założenie programistów)
    Jedną z funkcji centralki która mi się podoba to Timery. Jako że jestem człekiem leniwym to od razu zaimplementowałem sobie timer 1 włączający czuwanie domowe o godzinie 00:00 i timer 2 wyłączający czuwanie o 06:00, tak żeby przed wyjściem do pracy było wszystko na gotowo. I tu pojawił się drobiazg który mnie TROCHĘ denerwuje. Mianowicie uzbrajając się w czuwanie domowe centralka włącza sygnalizację dźwiękową (pikanie) na czas taki, jak uzbrajanie systemu (u mnie 60s).
    Niech mi ktoś rozsądnie wytłumaczy po kiego grzyba ma mi centralka piszczeć podczas uzbrajania domowego ?? Co, informuje mnie, że mam czas na wyjście z domu zanim uzbroi czuwanie domowe ?? I jeszcze jak nocują u mnie goście to tłumacz im, że nie muszą się zrywać z łóżka jak coś pipczy bo tak ma być ?? Co ciekawe rozbrojenie odbywa się bezgłośnie i natychmiastowo. I gdzie tu sens i logika ? A może można dodać flagę wyciszającą (ciche uzbrojenie)

Kolejnym niedociągnięciem (wg mnie) jest brak priorytetów uzbrajania/rozbrajania za pomocą timerów. Przekonałem się o tym wyjeżdżając na wakacje. Przed wyjazdem posprawdzałem wszystko uzbroiłem system (Uzbrojenie pełne) i zadowolony pojechałem z rodzinką na drugi koniec Polski.
    I o godzinie 00:00 zonk, system za pomocą Timera 1 przezbroił system na Czuwanie domowe, a o 06:00 rozbroił zupełnie.Czyli dom niezabezpieczony… Wiem, że nie wziąłem tego pod uwagę programując Timery i powinienem wyłączyć je przed wyjazdem, ale co by było gdybym wyjechał nagle w delegację służbową, nie wracając do domu i nie mając na to czasu i możliwości ? A nie mówiąc już o użytkownikach, którzy mają coś takiego włączone przez instalatorów, ale sami są nietechniczni i nie potrafili by tego zrobić?
    A wystarczy może wystarczy dodać priorytet, że uzbrajanie domowe i rozbrajanie nie może nastąpić jeżeli uzbrojenie nastąpiło ręcznie z manipulatora, ewentualnie dodatkowo flaga powodująca ignorowanie priorytetu.
    Propozycje rozwoju systemu…: Może implementacja z systemem Inteligentnego Domu np. Domoticz
    Dobra dużo napisałem i pewnie nikomu nie będzie się tego chciało czytać, ale tak mnie coś naszło . :D

Pozdrawiam
    Tomek S.
    Genevo

Poziom 9  
    @tomatos_st dziękuję bardzo za podzielenie się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi naszych urządzeń. Przekazane informacje są dla nas bardzo cenne, i postaramy się je wykorzystać do udoskonalenia naszych produktów oraz sposobu działania w przyszłości.
    Kilka słów tytułem wyjaśnienia - rzeczywiście, w ostatnim czasie obserwujemy dynamiczny rozwój oprogramowania naszych urządzeń, skutkujący względnie częstymi zmianami. Wiąże się to w dużej mierze z obsługą nowych urządzeń wprowadzanych do naszej oferty - wśród nich kolejnych czujek bezprzewodowych oraz "radiolinii" ("systemowych" zestawów zdalnego sterowania z użyciem pilotów). Faktycznie, zautomatyzowany system obsługi repozytoriów na stronie internetowej nie aktualizował prawidłowo opisu wersji, stąd owa "niespodzianka".
    Moduł zarządzania użytkownikami w programie PRiMAtool (bo zakładam że o takiej formie zarządzania użytkownikami Pan pisze) jest obecnie w trakcie gruntownej przebudowy, w efekcie której pełne zarządzanie użytkownikami udostępnione zostanie dla wszystkich central. Możliwość edycji użytkowników z poziomu menu Administratora (manipulator) funkcjonuje "od zawsze".
    Kwestia kodu parującego - opcja menu pozwalająca na parowanie aplikacji (iOS oraz bieżąca wersja Android) dostępne jest po wcześniejszym włączeniu w opcjach komunikacyjnych obsługi aplikacji via Chmura (PRiMAgo! GPRS). Wynika to z włączenia ruchu GPRS (i w konsekwencji, obciążenia karty transmisją - rzędu 50MB/mc). Dopiero wtedy pojawia się w menu stosowna "ikonka" pozwalająca na parowanie.
    Bardzo cenna jest uwaga dotycząca sposobu działania Timerów - przedstawiony scenariusz jest jak najbardziej "życiowy". Obecnie dostępne jest blokowanie timerów przez użytkownika, ale zdecydujemy się rozbudować Firmware o funkcje Timera typu "Czuwanie domowe z rozbrojonego" oraz "Wyłącz czuwanie domowe". Pozwoli to na korzystanie z "automatu" na co dzień, oraz możliwość beztroskiego wyjazdu na wakacje bez konieczności uprzedniego blokowania timer-ów. Postaramy się również znaleźć rozsądne rozwiązanie kwestii "pikania" przy uzbrajaniu domowym - samo opóźnienie na wyjście/wejście powinno pozostać, ponieważ zdarza się że po uruchomieniu czuwania domowego któryś z domowników opuszcza strefę (np. sytuacja wyjścia do pracy na nocną zmianę).
    Liczę na to, że po wprowadzeniu zmian Pana satysfakcja z wyboru naszego systemu będzie jeszcze większa - bardzo zależy nam na tym, żeby nasze urządzenia były możliwie przyjazne dla naszych Instalatorów, jak też Użytkowników naszych systemów.
    tomatos_st
    Poziom 11  
    Genevo napisał:
    @tomatos_st ... Faktycznie, zautomatyzowany system obsługi repozytoriów na stronie internetowej nie aktualizował prawidłowo opisu wersji, stąd owa "niespodzianka".

A co z rozwaleniem ustawień przez nową wersję oprogramowania ? Czy to tylko u mnie ?

Genevo napisał:
    Moduł zarządzania użytkownikami w programie PRiMAtool (bo zakładam że o takiej formie zarządzania użytkownikami Pan pisze) jest obecnie w trakcie gruntownej przebudowy, w efekcie której pełne zarządzanie użytkownikami udostępnione zostanie dla wszystkich central. Możliwość edycji użytkowników z poziomu menu Administratora (manipulator) funkcjonuje "od zawsze".

Zarządzanie użytkownikami w PRiMAtool nie działa od czasu gdy zacząłem przygodą z GENEVO czyli od jakiś 3 lat :D
    Wiem, że z poziomu manipulatora jest to do zrobienie, ale powiedzmy szczerze, skoro użytkownik konfiguruje wszystko przez program PRiMAtool (bo to jest mega wygodniejsze niż przez manipulator) to oczekuje, że i ta funkcja będzie działać.
    Ja jestem trochę leniwy, więc żeby nie biegać z kompem i kabelkom do centralki podpiąłem ją na stałe do sieci LAN modułem Wiznet, a na kompie mam wirtualny port COM łączący się bezpośrednio z centralką. :)

Genevo napisał:
    Kwestia kodu parującego - opcja menu pozwalająca na parowanie aplikacji (iOS oraz bieżąca wersja Android) dostępne jest po wcześniejszym włączeniu w opcjach komunikacyjnych obsługi aplikacji via Chmura (PRiMAgo! GPRS). Wynika to z włączenia ruchu GPRS (i w konsekwencji, obciążenia karty transmisją - rzędu 50MB/mc). Dopiero wtedy pojawia się w menu stosowna "ikonka" pozwalająca na parowanie.

I tu widać wspomniany brak uaktualnień instrukcji, brak tej informacji. Ale nie zmienia to faktu, że mam włączoną opcję PRiMAgo!GPRS, a ikony w menu brak :( . Mam tylko: Stan systemu i awarie, Zmiana kodu, Testy systemu, Blokowanie wejść, Przegląd zdarzeń, Ustawianie zegara, Funkcje obsługi karty prepaid, Ustawienia manipulatora...
    centrala alarmowa GENEVO - opinie. centrala alarmowa GENEVO - opinie.
    Genevo napisał:
    Bardzo cenna jest uwaga dotycząca sposobu działania Timerów - przedstawiony scenariusz jest jak najbardziej "życiowy". Obecnie dostępne jest blokowanie timerów przez użytkownika, ale zdecydujemy się rozbudować Firmware o funkcje Timera typu "Czuwanie domowe z rozbrojonego" oraz "Wyłącz czuwanie domowe". Pozwoli to na korzystanie z "automatu" na co dzień, oraz możliwość beztroskiego wyjazdu na wakacje bez konieczności uprzedniego blokowania timer-ów. Postaramy się również znaleźć rozsądne rozwiązanie kwestii "pikania" przy uzbrajaniu domowym - samo opóźnienie na wyjście/wejście powinno pozostać, ponieważ zdarza się że po uruchomieniu czuwania domowego któryś z domowników opuszcza strefę (np. sytuacja wyjścia do pracy na nocną zmianę).

Większość z tych uwag zgłaszałem do Państwa juz 2 lata temu. Jak do tej pory nic się nie ruszyło :(, może teraz.
    Chyba po moich uwagach wprowadziliście alternatywny czas na wejście. :P

Pozdrawiam
    Tomek S.
    Genevo

Poziom 9  
    tomatos_st napisał:
    Genevo napisał:
    @tomatos_st ... Faktycznie, zautomatyzowany system obsługi repozytoriów na stronie internetowej nie aktualizował prawidłowo opisu wersji, stąd owa "niespodzianka".

A co z rozwaleniem ustawień przez nową wersję oprogramowania ? Czy to tylko u mnie ?

Wszystko zależy od tego z jakiej wersji robiony jest upgrade. Potwierdzam że może wystąpić sytuacja w której centrala nie będzie mogła zachować ustawień przy aktualizacji, i niezbędne będzie wgranie backup-u konfiguracji z komputera.

tomatos_st napisał:
    Genevo napisał:

Zarządzanie użytkownikami w PRiMAtool nie działa od czasu gdy zacząłem przygodą z GENEVO czyli od jakiś 3 lat :D
    Wiem, że z poziomu manipulatora jest to do zrobienie, ale powiedzmy szczerze, skoro użytkownik konfiguruje wszystko przez program PRiMAtool (bo to jest mega wygodniejsze niż przez manipulator) to oczekuje, że i ta funkcja będzie działać.
    Ja jestem trochę leniwy, więc żeby nie biegać z kompem i kabelkom do centralki podpiąłem ją na stałe do sieci LAN modułem Wiznet, a na kompie mam wirtualny port COM łączący się bezpośrednio z centralką. :)

Stara wersja modułu miała istotne ograniczenia, stąd wprowadzamy nowy "silnik" który będzie w pełni obsługiwał tę funkcjonalność.

tomatos_st napisał:
    Genevo napisał:

I tu widać wspomniany brak uaktualnień instrukcji, brak tej informacji. Ale nie zmienia to faktu, że mam włączoną opcję PRiMAgo!GPRS, a ikony w menu brak :( . Mam tylko: Stan systemu i awarie, Zmiana kodu, Testy systemu, Blokowanie wejść, Przegląd zdarzeń, Ustawianie zegara, Funkcje obsługi karty prepaid, Ustawienia manipulatora...

Zawartość Menu sugeruje mi, użył Pan kodu Instalatora zamiast Administratora - proszę sprawdzić raz jeszcze z kodem Administratora.

tomatos_st napisał:
    Genevo napisał:

Większość z tych uwag zgłaszałem do Państwa juz 2 lata temu. Jak do tej pory nic się nie ruszyło :(, może teraz.
    Chyba po moich uwagach wprowadziliście alternatywny czas na wejście. :P

Jak sam Pan zauważył, produkt jest wciąż rozwijany. Myślę, że uda nam się jeszcze Pana pozytywnie zaskoczyć ;)
    tomatos_st
    Poziom 11  
    Genevo napisał:

Wszystko zależy od tego z jakiej wersji robiony jest upgrade. Potwierdzam że może wystąpić sytuacja w której centrala nie będzie mogła zachować ustawień przy aktualizacji, i niezbędne będzie wgranie backup-u konfiguracji z komputera.

Poprzednia wersja 02.0351PL więc chyba nie taka stara, wgranie z pliku ustawień nic nie dawało. To nie tak, że nie działały ustawienia, porostu w sporej ilości miejsc pojawiły się dziwne ustawienia, np zdalne sterowanie wyglądało tak:
    centrala alarmowa GENEVO - opinie.
    Genevo napisał:
    Zawartość Menu sugeruje mi, użył Pan kodu Instalatora zamiast Administratora - proszę sprawdzić raz jeszcze z kodem Administratora.

I znowu wychodzi brak wzmianki o tym szczególe w instrukcji :D (działa :spoko: )

Genevo napisał:
    Jak sam Pan zauważył, produkt jest wciąż rozwijany. Myślę, że uda nam się jeszcze Pana pozytywnie zaskoczyć ;)

To jeszcze pomysł: może da się dorzucić odczyt SMSów przez PRiMAtool (albo przez manipulator). Chodzi o to, że niektóre operacje na karcie SIM wymagają odczytu SMSa wysłanego przez operatora GSM (jednorazowe kody dostępu potwierdzające opercje itp), a przekładanie karty SIM to telefonu aby odczytać SMS jest upierdliwe :|

Pozdrawiam
    Tomek S.