Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat 3 fazy na 1 fazę - lub 2 fazy na 1 fazę

01 Paź 2015 07:08 4902 17
  • Poziom 11  
    Zdam może dwa głupie pytania ale mam pewien problem. Mam agregat o mocy 3000W. Chce podłączyć do niego urządzenie które ma moc 2200W niby wszystko ok ale zaczyna się problem.

Otóż agregat ma 2 gniazda 230V i siłę 3x380V.
    Jedno gniazdo 230V puszcza max 1500W a ja potrzebuje 2200W. Czy można połączyć wtyczką na końcu dwa gniazda (jak na rysunku poniżej)? I wówczas osiągnę te 3000W?

Drugie pytanie mam 3 fazy każda faza ma zabezpieczenie 4,5A potrzebuje łącznie 10A. Czy można zrobić (rysunek poniżej) połączyć te 3 fazy razem za różnicówką wówczas osiągnę równomierne rozłożenie i da mi łącznie 13,5A?

• Poziom 39  
    Co to znaczy połączyć 3 fazy razem? Zewrzeć przewody? Przecież napięcie miedzy fazowe wynosi 400V. Chcesz zrobić zwarcie?
    Każda faza jest obciążona osobno prądem jaki podałeś. W sumie masz ponad 13A mocy np. silnika 3F.
  • Poziom 11  
    Właśnie dlatego się pytam czy mogę 3 fazy połączyć w 1 fazę aby osiągnąć 13,5 na jednej fazie. Bo jak podłączę 1 fazę i N to wówczas osiągnę 4,5A a potrzebuje 10A.
  • Poziom 39  
    Ile możesz zainwestować bo bez prostowania i falownika chyba się nie obejdzie.
  • Poziom 11  
    Dobra już wiem 3 na 1 fazę nie mogę zrobić tak jak pokazałem. Łatwiej będzie sprzedać agreagat i kupić nowy większy ;)

A zdjęcia numer 1 czy tak można zrobić?
    "agregat ma 2 gniazda 230V, jedno gniazdo 230V puszcza max 1500W a ja potrzebuje 2200W. Czy można połączyć wtyczką na końcu dwa gniazda (jak na rysunku poniżej)? I wówczas osiągnę te 3000W?
  • Poziom 24  
    kindlar napisał:
    Ile możesz zainwestować bo bez prostowania i falownika chyba się nie obejdzie.
    Obawiam się, że falownik może pomóc tylko w przypadku, gdy obciążeniem ma być silnik jednofazowy. Dla większości obciążeń konieczne byłoby wykorzystanie przetwornicy. A to już z pewnością nie jest opłacalne a do tego kłopotliwe.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Nie można ani tak, ani inaczej.
    To, że oznaczenie na gnieździe jednofazowym mówi o 1500W to i tak tyle nie uzyskasz.
    Dochodzi jeszcze niesymetria obciążalności poszczególnych faz. Dla agregatu z elektronicznym regulatorem jest to max 30%, z mechanicznym 10%. powyżej tej wartości napięcie na fazach nieobciążonych rośnie, a na obciążonej maleje tak w skrócie. Można narobić bałaganu.
    Najlepsze co możesz zrobić to sprzedać trójfazowy a kupić mocniejszy jednofazowy.
  • Poziom 24  
    zaper13 napisał:
    Dobra już wiem 3 na 1 fazę nie mogę zrobić tak jak pokazałem. Łatwiej będzie sprzedać agreagat i kupić nowy większy ;)
    Zdecydowanie to najprostsze i najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.
    zaper13 napisał:
    A zdjęcia numer 1 czy tak można zrobić?
    "agregat ma 2 gniazda 230V, jedno gniazdo 230V puszcza max 1500W a ja potrzebuje 2200W. Czy można połączyć wtyczką na końcu dwa gniazda (jak na rysunku poniżej)? I wówczas osiągnę te 3000W?
    W twoim przypadku zapewne nie.

W agregatach jednofazowych o większej mocy często są dwa gniazda, ale zasilane z tej samej (jedynej) fazy. Tam połączenie obu gniazd jest możliwe, ale jeżeli celem jest podłączenia obciążenia o poborze prądu większym niż 16A dopuszczalne dla jednego gniazda to jest to rozwiązanie nieprawidłowe i obciążone ryzykiem, bo nawet niewielka różnica rezystancji styku spowoduje nierównomierny rozkład prądu, przeciążenie jednego gniazda, jego grzanie się i w efekcie nawet uszkodzenie albo co gorsza pożar. Lepiej wówczas wyprowadzić kabel wprost z zacisków bezpiecznika, który zwykle jest wpięty przed gniazdami.

W agregacie trójfazowym zasadą jest możliwie symetryczne obciążanie faz, więc zapewne te gniazda są podłączone do różnych faz. Oczywiście nie można ich połączyć bo doprowadzisz jedynie do zwarcia.

Jeżeli chodzi o krótkotrwałe podłączenie urządzenia w przypadku awarii sieci sprawdź jeszcze jaka jest faktyczna moc pobierana przez to urządzenie. Na tabliczce znamionowej podawana jest z reguły moc maksymalna a faktycznie może być pobierana dużo mniejsza. Zmierz prąd - nawet proste przyrządy mają obecnie zakres do 10A. Może awaryjnie da się to urządzenie podłączyć. Nie piszesz co to jest więc trudno to ocenić.

Dodano po 6 [minuty]:

KMY napisał:
    Nie można ani tak, ani inaczej.
    To, że oznaczenie na gnieździe jednofazowym mówi o 1500W to i tak tyle nie uzyskasz.
    Dochodzi jeszcze niesymetria obciążalności poszczególnych faz. Dla agregatu z elektronicznym regulatorem jest to max 30%, z mechanicznym 10%. powyżej tej wartości napięcie na fazach nieobciążonych rośnie, a na obciążonej maleje tak w skrócie. Można narobić bałaganu.
    Często spotykam się z tą opinią o ograniczeniu dopuszczalnego zróżnicowania obciążeń. Owszem, różne obciążenia będą skutkowały występowaniem różnic w napięciach, ale chyba trudno uznać taką eksploatację za nieprawidłową, skoro producent - jak w tym przypadku - wyprowadza tylko niektóre fazy na gniazda jednofazowe. Czy chcesz powiedzieć, że ich użycie jest dopuszczalne jedynie w przypadku, jeżeli jednocześnie podłączone jest odpowiednie obciążenie na gniazdo trójfazowe?
  • Poziom 11  
    Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Decyzja prosta sprzedaje agregat i kupuje agregat Honda o mocy 3kV i będzie jak trzeba na jednej fazie? Chce podłączyć pod agregat UPS o moc maksymalna 2100W, pod maksymalnym obciążeniem nim wyłączyć prąd UPS pobierał 2680W przez 30sek. Więc taki 3kV powinien dać radę bo daje około 3000-2800W. Dodam że UPS maksymalnie podczas pracy jest obciążony około 1200W.

Jaki najlepiej wybrać do tego typu agregat moje typy:
    - Honda EM30
    - Honda EU30
    - Fogo FH 3001 - silnik Honda
    - Honda EA3000
    - jakiś chińczyk?
  • Poziom 24  
    zaper13 napisał:
    Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Decyzja prosta sprzedaje agregat i kupuje agregat Honda o mocy 3kV i będzie jak trzeba na jednej fazie? Chce podłączyć pod agregat UPS o moc maksymalna 2100W, pod maksymalnym obciążeniem nim wyłączyć prąd UPS pobierał 2680W przez 30sek. Więc taki 3kV powinien dać radę bo daje około 3000-2800W. Dodam że UPS maksymalnie podczas pracy jest obciążony około 1200W.
    Nie chcę się czepiać, ale raczej 3kW niż 3kV :D

Moc zapewne będzie wystarczająca, choć w przypadku "chińczyka" no name może się okazać, że niestety, praktyka jest bardzo odległa od zapewnień producenta.

Jednak zupełnie inna kwestia, to zasilanie z tego UPS-a. To nie jest taka prosta sprawa. Proponuję utworzyć z niej oddzielny temat (o ile już nie istnieje). W każdym razie na 90% to co planujesz się nie uda.
  • Poziom 19  
    Uda się uda, tylko agregat leoiej kupić taki, który ma elektroniczną regulację napięcia,
    Te z Fogo mają w symbolu literki AVR.
    Mam w domu taki o znamionowej mocy 4,2kW z serii 5000 z powodzeniem współpracuje z dwoma UPS. Fakt, że UPS to też nie najtańsze i mało wymagające co do jakości zasilania.

Kolego @jega, wg instrukcji Fogo to z gniazda jednofazowego można pobierać nie więcej niż 40 % mocy znamionowej agregatu trójfazowego.
  • Poziom 24  
    KMY napisał:
    Uda się uda, tylko agregat leoiej kupić taki, który ma elektroniczną regulację napięcia,
    Te z Fogo mają w symbolu literki AVR.
    Mam w domu taki o znamionowej mocy 4,2kW z serii 5000 z powodzeniem współpracuje z dwoma UPS. Fakt, że UPS to też nie najtańsze i mało wymagające co do jakości zasilania.
    Obawiam się, że jednak się NIE UDA, jeżeli kolega zaper13 podłączy tak, jak to opisał UPS o mocy zbliżonej do maksymalnej mocy deklarowanej generatora. Do tego dużo zależy od samego UPS. Nie twierdzę, że to niemożliwe, a jedynie, że wymaga zapoznania się z szerszym zakresem wiedzy na ten specyficzny temat co wykracza poza ten wątek, dlatego nie chciałem się tu na ten temat rozpisywać. Swoją drogą chętnie dowiem się więcej o praktycznych doświadczeniach kolegi przy takim podłączeniu.

KMY napisał:
    Kolego @jega, wg instrukcji Fogo to z gniazda jednofazowego można pobierać nie więcej niż 40 % mocy znamionowej agregatu trójfazowego.
    Proszę zwrócić uwagę, że 40% mocy znamionowej agregatu to ponad 100% mocy przypadającej na jedną fazę. Ja nie sugerowałem przeciążania agregatu ponad jego moc znamionową a jedynie sugerowałem - nie wiedząc nic o planowanym rodzaju obciążenia - wykonanie próby z krótkotrwałym (np. podczas startu, uruchamiania urządzenia) przeciążeniem jednej fazy.
  • Poziom 19  
    Wg instrukcji Fogo przy obciążeniu UPS-em agregat powinien mieć moc większą o 1,7 niż moc UPS
    Zatem faktycznie agregat 3kW może być za mały do UPS o mocy 2100W (x1,7 daje 3570W)
    Zatem radziłbym jednak agregat z serii 5000 o mocy 4,2kW, pośrednich nie ma, przynajmniej w Fogo i Hondzie.
    A z tych praktycznych doświadczeń to co chce kolega wiedzieć?
  • Poziom 24  
    KMY napisał:
    Wg instrukcji Fogo przy obciążeniu UPS-em agregat powinien mieć moc większą o 1,7 niż moc UPS
    Zatem faktycznie agregat 3kW może być za mały do UPS o mocy 2100W (x1,7 daje 3570W)
    Zatem radziłbym jednak agregat z serii 5000 o mocy 4,2kW, pośrednich nie ma, przynajmniej w Fogo i Hondzie.
    To podstawowy, ale nie jedyny problem jaki widzę. Ważna jest też jakość napięcia na wyjściu (napięcie, częstotliwość, kształt przebiegu).
    KMY napisał:
    A z tych praktycznych doświadczeń to co chce kolega wiedzieć?
    Przede wszystkim z jakim(i) UPS ten generator współpracuje, jak są obciążone i jak znoszą takie zasilanie w tym momenty włączenia, przełączenia, podłączenie i odłączenia obciążenia.
  • Poziom 19  
    Dlatego polecałem agregat z elektroniczną regulacją napięcia AVR. W przypadku Fogo pracuje bardzo stabilnie. Przyzwoita też jest sama prądnica. Fakt, tani nie jest, kosztuje około 5000 zł (z rozrusznikiem elektrycznym i instalacją do podłączenia pod SZR) ale za to na przyzwoitych podzespołach, nie jakaś chińszczyzna.
    Uważam, że tu kompromisów nie ma. Żartów też. kiedyś mierzyłem wielokrotnie napięcie i częstotliwość przy zmiennym obciążeniu i byłem pozytywnie zaskoczony stabilnością pracy agregatu.

Co do UPS, ja mam Ever 1200 CDS o mocy 780 W obciążony maksymalnie do 50 % sprzętem elektronicznym a drugi to APC XS 800CI o mocy 540W obciążony max. w 10% - miał zapewnić maksymalnie długi czas pracy dla routera i dysku sieciowego. Także fakt, nie są mocno obciążone.
    Agregat generalnie służy do zasilania domu przy zaniku sieci.
    Po włączeniu agregatu UPS natychmiast przechodzą na pracę z zasilania zewnętrznego i ładują akumulatory. UPS APC to praktycznie pracuje pod niezmiennym obciążeniem, za to ten Ever zdarzało się że na pracy z agregatu miał zmieniane obciążenie i nie było żadnych problemów.

Układ pracuje bezproblemowo, a już nie raz się zdarzało, że musiałem odpalać agregat.
    Nie mam automatycznego SZR, także muszę iść, odpalić agregat i ręcznie przełączyć źródło zasilania z sieci na agregat, tu niestety koszty są duże, choć agregat jest przystosowany, może kiedyś.
  • Poziom 24  
    Ja kupiłem marketowy (MacAllister) 5000VA bez AVR za 800zł, więc cudów nie oczekuję. Chcę go zainstalować w domu, w którym często zdarzają się krótkotrwałe zaniki zasilania (5..10 min) ale raz prądu nie było przez 24h+. Raz na przeszło pięć lat doświadczeń. Nie wydam kroci na generator, który może będzie użyty raz na pięć lat, z drugiej strony UPS wykazują się często, średnio co najmniej raz na tydzień. Dlatego wolę dołożyć do UPS niż do generatora.

Jednak to nie miejsce na tą dyskusję, nikt zainteresowany tym tematem tu nie zajrzy, więc ani nikt nie skorzysta ani nic nam nie podpowie. W wolnej chwili założę taki temat o ile zaper13 tego nie zrobi wcześniej :D
  • Poziom 19  
    trzeba było od razu napisać o co chodzi, a nie tak powątpiewać.

Generalnie ja nie potrzebuję podpowiedzi czy rad. Zastosowane urządzenia spełniają swoje zadanie i pracują bezproblemowo i bezawaryjnie już ponad rok zapewniając mi zasilanie w czasie awarii sieci.

A ile to jest warte to każdy już sam musi ocenić. Dla mnie warto było wyłożyć te pieniądze, aby mieć pewność zasilania.

Co do kolegi @zaper13, jak chcesz mieć dobrze to wybierz agregat ciut mocniejszy i dobrej firmy: Honda , Fogo z elektroniczną regulacją napięcia. Żadnej chińszczyzny.
    Będziesz zadowolony i uzyskasz spodziewany efekt.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za wyjaśnienia, zakładam nowy wątek o UPS - agregat