Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JBL Arena 180 oraz Onkyo 8940 - zestaw do pomieszczenia 20m2

01 Paź 2015 09:22 1848 13
  • Poziom 8  
    Witam

Zamierzam kupić te głośniki do pokoju około 20m2.
    Mają chodzić z Onkyo-8940.
    Słucham różnej muzyki, od klasycznej, poprzez elektroniczną, różne odmiany rocka, pop, jazz, blues.
    Zależy mi na tym aby dźwięk był w miarę możliwości (mówię o półce cenowej w okolicach 2k zł) równy we wszystkich zakresach. Bardzo nie lubię basu łupiącego jak z komputerowego subwoofera.

Byłem w salonie i słuchałem tych kolumn - tam mi się podobały. Nawet byłem nieco zaskoczony tym, że grają tak równo, że bas nie jest, jak to się określa - estradowy. Czyli nie łupie ale bardzo przyjemnie pojawia się wtedy gdy jest potrzebny. Naczytałem się o poprzednich seriach budżetowych kolumn JBL. Zresztą sprzedawca sam mi je zaproponował. Porównywałem je z Pylon Audio Pearl 25. I właśnie JBL bardziej mi przypadł do gustu. Słuchałem także JBL ES 80 ale nie spodobały mi się. Miałem wrażenie, że dźwięk jest dużo gorszy niż w Arenach, i bas był taki jak nie lubię, zbyt natarczywy, masywny. Natomiast bas Aren czułem w sobie, był on bardzo energiczny i dobrze zgrany z resztą pasma. Nie miałem wrażenia, że zbyt długo trwa.

Słuchałem utworów które bardzo dobrze znam.

Zastanawiam się także nad Monitor Audio MR4, Castle Acoustic Knight 2, Audio Pro Avanto FS20. Jak na razie nie miałem możliwości odsłuchu.

Niestety nie mam wielkiego doświadczenia ze sprzętem audio. Dotychczas miałem zestaw Diora ze wzmacniaczem WS502 i kolumny też Diora ZgB 80 8 903. Granie tego zestawu bardzo mi się podobało. Bas bardzo dobry, jak to mówi się mięsisty ale nie rozwleczony i powolny. Średnicę i wysokie dobrze i czysto słychać. Przy maksymalnym natężeniu dźwięku czyli wzmacniacz na max trudno było wytrzymać przy niektórych utworach. Jednak nie lubię słuchać muzyki głośno, wolę na takim poziomie, żeby można było rozmawiać nieco podniesionym głosem - opisowo o tym mówiąc. I właśnie JBL Arena z kolumn które słuchałem utrzymują poziom do którego przyzwyczaiły mnie głośniki Diora ale dają też nową jakość.

Wiem, że w domu głośniki mogą zagrać zupełnie inaczej ale przecież też nie całkiem.
    Proszę zatem szanownych, bardziej doświadczonych Kolegów o pomoc bo może okazać się, że jak na razie jestem jeszcze bardzo głuchy i tylko coś tam słyszę ;-)
    Może inne kolumny w tym zakresie cenowym dadzą mi więcej jakości.
  • Poziom 20  
    Monitor Audio czy Castle Knight zagraj z lepszą dynamiką niż areny. Bas jest wyraźnie zarysowany,jednak nie natarczywy więc powinien Ci pasować. Niestety oba głośniki mają różną barwę dlatego przed zakupem warto je odsłuchać.
    Dokładając swoje propozycje to zwróć uwagę na Tannoy Mercury V4i, Klipsch R-26F(te jednak mają trochę głębszy bas) lub Elac FS77
  • Poziom 8  
    s4home, udało mi się porównać Areny z MR4. I właśnie Areny mają jak dla mnie lepszą że tak powiem energię. W MR4 owszem jest bas ale z JBLi słyszę go nie tylko uszami ale i wnętrzem.
    Co oznacza Twoim zdaniem to, że MA i Knight 2 będą grały bardziej dynamicznie?

Areny, przynajmniej według producenta mają o 2 dB wyższą efektywność. Starałem się usłyszeć w MR4 coś co mi się spodoba i jednak dźwięk z Aren zawsze wywoływał na moich ustach uśmiech. Przy MR4 wysokie były jakieś takie za bardzo cykające. Chciałem sprawdzić co będzie, gdy podbiję na wzmacniaczu wysokie na maksa przy podłączonych Arenach i mimo to nie były one tak drażniące jak na MR4 bez żadnych korekcji. Były owszem bardzo wyraźne, ale mogłem ich spokojnie nadal słuchać. MR4 na maksymalnych ustawieniach wysokich za bardzo wwiercało mi się w uszy.

Co do Pearl 25 - bas nieco lepszy niż w MR4. Góra pasma nieco bliższa Arenom niż MR4.

Przy odsłuchu miałem zawsze do jednej pary zacisków we wzmacniaczu podpięte Areny. Z zamkniętymi oczami następowało przełączanie między jednym a drugim zestawem i zawsze potrafiłem wskazać grające Areny. Nie wiem co jest w tych głośnikach ale podobają mi się. Co jeszcze zauważyłem przy porównywaniu z Pearl - otóż bas w Pylonach był i owszem, jednak był podobny jak w moich Diorach - trochę dudnił czy też raczej hałasował tak, że ginęły mi inne dźwięki z niskiego pasma. Najlepiej to słyszałem w utworze "Spiritual" Charliego Hadena.
  • Poziom 20  
    Kolego, jeśli porównujesz zestawy i zawsze przeważają areny to wybór jest prosty. Nie zważaj na to co ktoś Ci mówi, albo cyferki w specyfikacji , tylko bierz areny jeśli Ci odpowiadają. Dlatego przy wyborze kolumn tak ważne są odsłuchy.
  • Poziom 8  
    s4home, w zasadzie tak właśnie jest. Ale zakładam także, że moja niewiedza za chwilę nieco zmniejszona spowoduje, iż Areny po chwili przestaną mi się podobać. Może usłyszę coś o czym mówisz i będę zawiedziony zakupem.
    Więc jak możesz to prosiłbym przybliżenie w kilku chociaż słowach co z tą dynamiką w przypadku MR4 i Knight 2. Może gdy uświadomię sobie na co zwrócić jeszcze uwagę będę mógł lepiej wybrać.

Dodano po 55 [minuty]:

Chciałbym przy okazji zapytać o kilka spraw związanych z moim Onkyo A-8940.

1. W jakiej klasie pracuje końcówka mocy w Onkyo A-8940? Czy jest to klasa A?
    2. W zasilaczu za mostkiem prostowniczym są 4 rezystory większej mocy i cały czas są gorące. Mają co najmniej po 50 st. C. Dwa z nich to 330 Om 1W, pozostałe dwa to 360 Om 1W (metal oxide film). Płytka w okolicy tych rezystorów ma delikatnie przyciemniony kolor. Czy tak ma być?
  • Poziom 32  
    Jeśli porównujesz JBl arena, a potem zastanawiasz się nad np. Monitor audio 4, czy duże Audio pro avanto , a potem nad monitorami Castle knight2 , to dziwne . Bo to zupełnie inne brzmienie i klasa, o gabarytach nie wspominając !!!
    Castle knight 2 są świetne, no ale skoro podobają Ci się Areny i duże audio pro avanto, to Knighty 2 w 20 metrach nie zrobią takiego ciśnienia akustycznego, będzie dobra przestrzeń, precyzja dźwięku, ale będzie bardzo inaczej względem rozmiękczonego dźwięku, trochę kinowego i basowego w Pro avanto, czy ostrego i koncertowego w Klipsch.

Czy Castle knight 2 będą miały jak ktoś napisał lepszą dynamikę od Jbl'a arena ciężko mi uwierzyć, te kolumny mają masę zalet, ale są zwyczajnie inne od Jbla.
    Natomiast stawianie obok siebie takich skrajnie różnych w brzmieniu produktów jak Castle i Klipsch, czy Elac i Jbl jest nieporozumieniem ! Bo jak ktoś ma ochotę na szynkę to nie kupuje sobie nagle czipsów, czy musztardy.

Czytanie danych technicznych kolumn na 99% nic Ci nie powie o brzmieniu i klasie dźwięku, bo te dane nic nie mówią, a takie dane jak efektywność, impedancja, pasmo jest często nieprawdziwe.
  • Poziom 8  
    k52, masz absolutną rację, że kolumny o które pytam są z zupełnie innych bajek. No może nie do końca a w odniesieniu do Knight 2. Szukam generalnie kolumn które zastąpią mi moje wysłużone i bardzo dobrze obsłuchane Diory. Moje poszukiwania zacząłem właśnie od małych Knight 2 - gdzieś w internecie je zobaczyłem. Pomyślałem sobie, że skoro małe monitorki kosztują tyle co podłogówki to na pewno będą reprezentowały wyższą klasę dźwięku.

I tu zaczyna się zabawa. Bo potem pojawiło się pytanie - czy Knight 2 będą w stanie zapewnić mi przynajmniej średni poziom basów w moim salonie. Zacząłem szukać informacji i tak zebrałem jakąś wiedzę, choć nie ma ona nic wspólnego z rzetelną wiedzą. Ale nie oszukujmy się, jeżeli ktoś chce po prostu kupić głośniki ale ich nie produkuje i nie zajmuje się zawodowo tym konkretnym zagadnieniem to jakie ma szanse właściwie ocenić produkt. Na ucho oczywiście, i to dla amatora jest najlepsze rozwiązanie. Tylko że amator ma małą świadomość różnych istotnych zagadnień z zakresu chociażby na początek, akustyki.
    Pamiętam jak przyniosłem swoje Diory do domu i podłączyłem je do wzmacniacza załączonymi kablami. Były to zwykłe przewody chyba 0,75mm2 ;-) Włączyłem i byłem zadowolony że to gra. Potem przyszedł kolega i zapytał dlaczego mam tak słaby bas z tak dużych głośników. Obejrzał przewody i tak uświadomiłem sobie, że zupełnie nic nie wiem o audio.

Mój cel jest taki, że chcę znaleźć dobre kolumny których będzie mi się przyjemnie słuchało. Uważam, że porównywanie różnych rodzajów kolumn ma sens. Jeżeli porównam Jamo 628 i Audio Pro Avanto FS20 to co najwyżej dostrzegę niewielką różnicę w dźwięku. Jeżeli zaś porównam Knight i MR4 będę miał zupełnie inną ocenę tego co mogę chcieć.

Określiłem budżet kolumnowy na 2k PLN. Knight podłogówki nie mieszczą się w nim więc jak posłucham monitorków i bardzo mi się spodobają, bardziej niż podłogówki do 2k PLN to może wstrzymam się z zakupem i dozbieram kilka złotych. Gdybym jednak zamknął się wyłącznie w podłogówkach w zakresie budżetu nigdy nie dowiedziałbym się co tracę.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zgadza się dobry monitor, to dobry prezyzyjny dźwięk, przestrzeń, lokalizacja, a nie jakieś basowe buczydło ala Jamo, czy dyskoteka od Klipscha.
    Trzeba wybrać i wiedzieć co się oczekuje, albo wybrać złoty środek, czyli te Jbl , lub MA mr4, ale jak lubisz dokladniejszy dźwięk to posłuchaj modelu MA bx5. Bo to klasa wyżej od mr4, a cena podobna!
  • Poziom 20  
    Monitor to przede wszystkim brak niskich tonów. Dokładanie subwoofera do zestawu nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Całość nie tworzy jednolitej sceny, słychać podział na ścieżkę przetwarzaną monitory i głośnik niskotonowy. Nie mówiąc o tym że nie każdy subwoofer nadaje się do muzyki. W przypadku kolumn ten problem raczej nie występuje. Producenci dobierają tak przetworniki by kolumny grały harmonijnie w całym przetwarzanym przez siebie paśmie. Wiadome że są kolumny które potrafią zagrać lepiej górą , dołem itd, ale dźwięk który dają jest spójny.

Moderowany przez Artur k.:

Kolego, monitory są różne. Nie można kolokwialnie stwierdzić że wszystkie nie mają niskich tonów. Ja znajdę Koledze mnóstwo takich, które mają i wcale nie są drogie!

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 8  
    Monitor Audio MR4 chodzi za mną od samego początku, zaraz za Knight 2. Nawet w pewnej chwili już byłem krok od ich zakupu ale wtedy postanowiłem (jak kawaler przed ślubem ;-)) spróbować jeszcze czegoś innego, bo może w tych pieniądzach jest coś co bardziej mi się spodoba. No i posłuchałem sobie Aren 180. Bardzo spodobały mi się, choć tak jak pisałem na początku podchodziłem do nich jak do Jamo - huczące, buczące ale na pewno nie dające dobrego dźwięku. Może to po prostu efekt zaskoczenia...

Teraz dla pełnego obrazu muszę posłuchać Monitor Audio BX5, jak radzi k52. Ciekawi mnie czy one z uwagi na osobny głośnik średniotonowy lepiej będą sobie radziły w średnicy? Bo MR4, moim zdaniem, grały w miarę równo, oczywiście pomijając sprawę cykających sopranów. No i czy kopułka nie będzie niemiłosiernie cykająca.

Swoją drogą jak oni to robią, że kolumna z dwoma głośnikami niskotonowymi brzmi podobnie jak trójdrożna?
  • Poziom 32  
    s4home napisał:
    Monitor to przede wszystkim brak niskich tonów.

Zależy jakie monitory się słyszało, to znaczy jakie się sprzedaje. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd i pisać takie herezje !

s4home napisał:
    Nie mówiąc o tym że nie każdy subwoofer nadaje się do muzyki. .

To prawda !

s4home napisał:
    Producenci dobierają tak przetworniki by kolumny grały harmonijnie w całym przetwarzanym przez siebie paśmie.

Jednak są producenci których kolumny harmonijnie nie grają, prawda ?

Superbeer napisał:
    Monitor Audio MX5, jak radzi k52.

BX5, fakt górę mają wyeksponowaną, dokładną, jednak reszta pasma jest podana w sposób dużo lepszy, różnorodny względem mr4.
  • Poziom 8  
    Poprawiłem już MX5 na BX5 żeby wszystko było OK. Ktoś będzie szukał BX5 a tu taki wątek go ominie ;-)
    Co do różnic między MR4 a BX5 - MR4 słyszałem. Nie wiem czy uda mi się posłuchać BX5 więc zapytam. Czy BX5 jest lepsza pod względem dynamiki? Chodzi o energię z jaką na przykład brzmi stopa, albo z jaką wibruje struna? Albo gdy pierwszy utwór z płyty Vangelisa "Blade Runner" rozkręci się czyli wchodzi coś co jest rodzajem niskoczęstotliwościowego szumu (gdy Deckart przestaje mówić). Areny gdy podkręciło się nieco moc pozwalały odczuć ten dźwięk w sobie. Ale nie był on rozwlekły i to mnie zaskoczyło bo wcześniej słuchałem tego na ES80 i tam mi się nie podobało. Niby fajne, niby bas głęboki ale taki jakby wypełniający sobą całe pomieszczenie i na inne dźwięki nie było miejsca. Kurcze, nie umiem o tym mówić tak "słowno-muzycznie" jak kochani recenzenci sprzętu audio. Przeczytasz cały tekst i tak nic nie wiesz ;-)

Tak jak pisałem na razie moim faworytem są Areny. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda mi się posłuchać głośników PolkAudio TSx330T. Jest to firma amerykańska i jest konkurencją JBL.
  • Poziom 32  
    s4home napisał:

Jak każde forum to są osoby które zamiast pomagać to chcą udowodnić że moja racja jest bardziej mojsza niż twojsza

Ja nie zamierzam się sprzeczać i niczego udowadniać, bo to Tobie drogi sklepie powinno zależeć na profesjonalnym wizerunku. Pomagam od dawna i mam w poważaniu co myślą inni i co bardziej mojsze,a co twojsze, bo nie piszę dla poklasku, reklamy i na odwal się :D Forum jest wspólnotą wpisów wielu ludzi, jak chcesz głosić autorytarne treści, nie akceptujesz innego zdania to otwórz własnego BLOGa, nie jesteśmy w Korei Północnej z jedyną słuszną partią i wodzem! :D
    Jest sporo monitorów które kosztują mniej niż Tv i mogą zaskoczyć tanie paździerzowe podłogówki, ja zareagowałem tak bo piszesz ogólne zdanie , hasło "Monitor to przede wszystkim brak niskich tonów" owszem jakiś mały za 200-300zł może i tak, ale jak pisałem nie trzeba wydawać majątku, aby stwierdzić że to stwierdzenie to herezje. Może napisz co jeszcze gorsze ma monitor od podłogówek ?
    Powinieneś też widzieć że samo podawanie i licytowanie się jak w twoim poście pasmem to dziecinada, bo można podać masę kolumn z katalogowym zejściem do np. 35-40Hz, które okażą się mniej "basowe" od tych 45Hz-50Hz, podając takie skrajne dane i liczby należy przecież podać przy jakim spadku dB , prawda ?
    Dotyczy to kolumn podłogowych i monitorów.
    O moje kolumny i monitory się nie martw, obecne jak i wcześniejsze grają poniżej 60hz, co nie zmienia faktu że dla wielu ludzi, amatorów takie pasmo jest niekoniecznie priorytetem bo podkręcają gałkę "bass" i uwydatniają pasmo 100Hz przykrywając tym samym i tak znikome najniższe pasmo. Sam słucham bez regulacji tonów i doskonale wiem jak na tym zyskuje reszta pasma nie obsługiwana przez pokrętła bass( middle bas 100Hz) i wysokie, niby wysokie( 10kHz).
  • Poziom 8  
    Uważam podobnie jak k52, że nie można mówić, iż monitorki nawet najmniejsze nie będą w stanie zejść nisko. To jak nisko głośnik może grać nie zależy od jego wielkości ale od tego samego co w dużym głośniku. Jedyną różnicą jest ilość tych niskich tonów. Mały głośnik da mało niskich tonów co jest nawet intuicyjnie wyczuwalne.

Nie wiem co s4home miał na myśli pisząc, że "monitor to przede wszystkim brak niskich tonów". Może miał na myśli to, że monitor w hali do koszykówki nie zapewni tylu niskich tonów co duża sceniczna kolumna ;-)

Poza tym w poście #2 s4home wyraźnie mówi, że Knight 2 zagrają lepiej niż Areny z czego może wynikać, że bas także ma na myśli.

Aby nie być gołosłownym proponuję jak ktoś ma możliwość posłuchać malutkiego głośniczka JBL Charge albo Jam Plus (bo te dwa słuchałem a Jam Plus to nawet mam). Są to głośniki przenośne bluetooth. Jam Plus ma głośniczek o średnicy nie więcej niż 3 cm, zamknięty w szczelnej komorze z membraną pasywną. Jednak bas jaki wydaje wprawia w zdumienie i od razu rodzi się pytanie - jak taki mały głośniczek może mieć tak potężny (oczywiście potężny na miarę jego wielkości) bas.