Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęgło od pilarki spalinowej do nietypowego silnika SOLO

misterbociek 01 Paź 2015 11:49 3111 26
  • #1 01 Paź 2015 11:49
    misterbociek
    Poziom 21  

Witam!
    Ostatnio przywiozłem silnik dwusuwowy z Austrii. Silnik pochodzi z opryskiwacza plecakowego marki SOLO. Chciał bym do niego założyć jakieś sprzęgło. Sprzęgło od kosy się nie nada lecz od pilarki spalinowej prawdopodobnie by weszło.
    Gwint:
    -średnica 1cm.
    -długość 1,4cm.
    Ten stożek:
    -przy gwincie 1,1cm.
    -w najgrubszym miejscu przy łożysku 1,5cm.

Czy sprzęgło będzie pasować?

0 26
  • Pomocny post
    #2 01 Paź 2015 16:44
    Rycho T
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie będzie pasowało ponieważ jest nakręcane a na wale silnika jest stożek.
    Poza tym wszystkie sprzęgła od współczesnych pilarek są takie i maja lewy gwint.
    W tym silniku, nie było sprzęgła.

0
  • Pomocny post
    #3 01 Paź 2015 17:07
    Błażej

Sprawdź sobie, czy sprzęgło od minibike nie będzie pasować
    http://www.motosklep.vns.pl/?81,sprzeglo-odsrodkowe-minibike-poket
    A jeśli nie, to czeka cię dorobienie jakiejś przejściówki lub tarczy kotwicznej dla sprzęgła i dopiero wtedy coś się uda zamocować.
    Zresztą, wpisz w google "sprzęgło odśrodkowe" i przełącz na obrazki.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Paź 2015 17:14
    Rycho T

Poza sprzęgłem musi pomyśleć jak zamontować bęben sprzęgłowy a to już nie jest takie proste.

Jeżeli dobrze pamiętam to przez jakiś czas, sprzęgła na stożek były montowane w starych polskich pilarkach DOLPIMA, tych z serii 90, ale czy stożek był identyczny tego nie powiem.
    Podaj jakieś wymiary stożka z tego silnika, to sprawdzę.

Nawet gdyby pasowało od Dolpimy, to i tak pozostaje kwestia zamontowania bębna.

Moim zdaniem to jedynym wyjściem jest założenie sprzęgła stosowanego w małych zagęszczarkach tak zwanych wibratorach.

Podobnego jak na przykładowym zdjęciu.
    Jeżeli uda Ci się znaleźć odpowiednio małej średnicy.
    To jest silnik o bardzo małej mocy, nie wiem czy wyjdzie coś sensownego, z tego

Niestety wadą jest ich wysoka cena.

0
  • Pomocny post
    #5 01 Paź 2015 21:21
    kameleon222
    Użytkownik obserwowany

Jeżeli tylko trafisz tak że średnica od jakiegos sprzęgła będzie Ci pasowała ze średnicą na gwincie przed stozkiem to ja bym to poprostu ( oczywiście tylko dla siebie) zaspawał migomatem. tylko równo żeby nie miało bicia osiowego.

-2
  • Pomocny post
    #6 01 Paź 2015 21:37
    Błażej

Całkowicie bez sensu. Wszystko wtedy staje się jednorazowe, a możliwości serwisowania żadnych. Poza tym mocowanie czegoś na samym gwincie spowoduje, że ten się momentalnie ukręci przy obciążeniu. Sprzęgło ma siedzieć na stożku wału i na niego przekazywać całe obciążenie.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Paź 2015 21:46
    lewy14.1999
    Poziom 8  

dobierz sprzęgło tak aby kosz wpasował się na czop wału a samo sprzęgło spróbuj prze gwintować

0
  • #8 01 Paź 2015 21:49
    Rycho T

lewy14.1999 napisał:
    dobierz sprzęgło tak aby kosz wpasował się na czop wału a samo sprzęgło spróbuj prze gwintować

O czym Ty, w ogóle, piszesz?
    Jaki kosz, na jaki czop wału, tam jest stożek, próbowałeś przegwintować takie sprzęgło kiedyś?

0
  • #9 01 Paź 2015 21:53
    misterbociek
    Poziom 21  

Aha już rozumiem, patrzyłem na wały pilarek i myślałem że to jest na sprzęgło a okazało się że to jest na wentylator...

A jak by ten stożek przetoczyć żeby ta rolka weszła ? Tylko zostaje wtedy gwint .

0
  • #10 01 Paź 2015 21:57
    Rycho T

Ale w sprzęgłach jest lewy gwint, dodatkowo o dużym skoku.
    Musiałbyś stoczyć stary i zrobić nowy, jednak byłby o zbyt małej średnicy.
    Nic nie kombinuj z toczeniem i gwintowaniem, bo zniszczysz tylko fajny silniczek.

Do czego chciałbyś go wykorzystać z tym sprzęgłem?

0
  • Pomocny post
    #13 01 Paź 2015 22:46
    kameleon222
    Użytkownik obserwowany

nie opłacalny interes z tym toczeniem bo zakładam że musiał by wyciągać wał żeby móc to zrobić - w dodatku ten gwint..
    Troche mnie zaskoczyłeś z tym rowerem bo ciekawi mnie jak chcesz tam założyć łańcuch rowerowy

0
  • Pomocny post
    #14 01 Paź 2015 23:00
    Rycho T

Mówię tylko, ze jest możliwość zrobienia tego, jeżeli ktoś się uprze, ale to trochę roboty.
    Oczywiście wał trzeba wyjąć.

Możesz spróbować założyć tam rolkę i napędzać koło poprzez jej docisk do opony.
    Takie rozwiązania były kiedyś stosowane w rowerach.
    To najprostsze rozwiązanie i bez sprzęgła.

0
  • #15 03 Paź 2015 10:30
    misterbociek
    Poziom 21  

Rycho T napisał:

Możesz spróbować założyć tam rolkę i napędzać koło poprzez jej docisk do opony.
    Takie rozwiązania były kiedyś stosowane w rowerach.
    To najprostsze rozwiązanie i bez sprzęgła.

Takie coś mnie nie interesuje.
    Niedługo mi przyjdą pierścienie i uszczelka to zobaczymy jak on będzie pracował.

0
  • #18 03 Paź 2015 16:13
    Rycho T

Więc masz nowsze rozwiązanie, z kołem magnesowym od strony szarpaka?
    W starszych było tak, że magnesy były na wentylatorze dmuchawy.

Sprzęgła z pilarki raczej nie jesteś w stanie do niego założyć, bez sporych kosztów przerobienia wału.
    Oś wału jest bardzo twarda i chyba jedynie profesjonalne szlifowanie da radę to przerobić.
    Odpuść sobie ten pomysł z napędem roweru.

0
  • #21 03 Paź 2015 17:18
    Błażej

Ja bym jednak wrócił do tych minibike'ów. Tam są silniki podobnej pojemności i mocy, pewnie właśnie pochodzące z takich sprzętów. Sprzęgła które wcześniej są przecież na stożku.

0
  • #22 03 Paź 2015 19:49
    Rycho T

Jakie konkretnie masz na myśli?

Z zamocowaniem samego sprzęgła nie będzie problemu ale co z bębnem sprzęgłowym?
    Trzeba by jakiś adapter wymyślić, pomiędzy silnik a obudowę bębna sprzęgła.
    Sam pomysł jest wart przemyślenia.

Można by się pokusić o założenie nawet takiej przekładni.

0
  • #23 03 Paź 2015 20:04
    Błażej

Montaż silnika, to kwestia wyosiowania wału silnika, czyli sprzęgła z wałem kosza sprzęgła. Jak to zamierza zrobić autor wątku, nie wiem.
    Znalazłem po prostu sprzęgła odśrodkowe od minibike'ów i sa one na stożku. Więc może któreś będzie pasować. Ich cena na szczęście jest taka, że można zaryzykować.

0
  • #24 03 Paź 2015 20:10
    Rycho T

Ryzyko niewielkie, trzeba tylko znaleźć sprzęgło z identycznym stożkiem i dorobić z jakiejś blachy łącznik, pomiędzy silnikiem a obudową kosza.
    Wał nie ma klina na stożku, ale to też można przeskoczyć.

Szkoda, że autor mieszka taki kawał drogi ode mnie, bo bym mu to zrobił bez problemu. :D

0
  • #25 03 Paź 2015 20:19
    Błażej

Ja myślałem o stworzeniu jakiegoś pseudo (fragmentarycznego) kosza/skrzyni w którym umieści się silnik na sztywno tak, by jego wał zgrywał się z mocowaniem obudowy sprzęgła/łożyska sprzęgła na jego ścianie. Lub z mocowaniem obudowy proponowanej przez @Rycho T

0
  • #26 03 Paź 2015 20:22
    Rycho T

Silnik i obudowy koszy maja taki rant więc wystarczy wytoczyć pierścień, na przykład z aluminium, o odpowiednich średnicach z obu stron i sprawa centrowania wału z koszem sprzęgła jest rozwiązana.

Można, bez przekładni.

0
  • #27 04 Paź 2015 00:24
    Motorbike
    Poziom 22  

Są też przekładnie do hulajnogi.

Taka przekładnia będzie lepsza niż standardowa z pocketa, przełożenie 5:1 a ta zwykła od pocketa 3:1

0