Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skarp Razor - laserowa maszynka do golenia [KICKSTARTER]

mi_ma 01 Paź 2015 19:43 4347 16
 • Skarp Razor - laserowa maszynka do golenia [KICKSTARTER]

  Autorzy projektu, który właśnie zawojował Kickstartera oraz wyobraźnie wielu żądnych nowych gadżetów facetów, twierdzą, że technika golenia twarzy nie zmieniła się od ponad 5000 lat i najwyższy czas to zmienić. Postanowili oni porzucić wszystkim dobrze znaną metodę kaleczenia twarzy lub w najlepszym wypadku podrażniania skóry wieloostrzowymi maszynkami na rzecz nowoczesnej technologii. Być może zainspirowani mieczami rycerzy Jedi postanowili stworzyć ich świetlną mini wersję w postaci maszynek do golenia.
  I tak oto powstała maszynka do golenia, której krawędź rozświetlona jest laserem małej mocy, który ma precyzyjnie przecinać włosy na twarzy. Co ciekawe moc tego lasera jest na tyle niska, że nie jest w stanie poparzyć skóry, ani oślepić wzroku. A ciekawsze jest to, że goląc się nie poczujemy w ogóle spalenizny, ponieważ laser podobno tnie, a nie przepala napotkane włosy... Podobno naukowcy odkryli, że włosy zawierają określone chromofory, które absorbując określoną długość fali tną włos... (?!)

  Skarp Razor - laserowa maszynka do golenia [KICKSTARTER] Skarp Razor - laserowa maszynka do golenia [KICKSTARTER]

  Cóż... Podobno z marketingowcami nie warto dyskutować, więc i ja z ich argumentami dyskutować nie będę. Podobno od dziesięciu lat opracowują to cudo techniki, są gotowi do produkcji, mają wiele prototypów, a mimo to wyglądają, jakby się bali regularnie golić.

  Skarp Razor - laserowa maszynka do golenia [KICKSTARTER]

  Ale co z tego, gdy na kickstarterze uzbierali już dwa miliony dolarów na dalsze badania, uruchomienie produkcji seryjnej i rozwiązanie problemów z kontrolą jakości w trakcie produkcji. Czekajmy aż ich wynalazek doprowadzi inżynierów z Żiletta do palpitacji serca gdy okaże się, że ich maszynka jest lepsza niż najnowszy dwudziestopięcio-ostrzowy model Żilett Mach Szatkownik. Póki co idę się ogolić zwykłą dwuostrzówką za 2 zł...

  Źródło https://www.kickstarter.com/projects/skarp/the-skarp-laser-razor-21st-century-shaving

 • #2 01 Paź 2015 21:30
  aksel_pl
  Poziom 25  

  Czy to jest możliwe?

 • #3 01 Paź 2015 23:05
  Sofeicz
  Poziom 16  

  Sądząc z opublikowanego filmu, tempo tego golenia jest na razie takie, że kiedy kończysz, to musisz natychmiast zaczynać, bo włosy już zdążyły wyrosnąć :)

 • #4 01 Paź 2015 23:58
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Alternatywą dla jednorazówek jest maszynka na zwykłe żyletki, krem do golenia i pędzel. Jednorazówki wymyśliły chciwe firmy by zmusić idiotów do kupowania dedykowanych ostrzy. Odkąd przerzuciłem się na żyletki, moja twarz nie czuje się jak po ataku szlifierką taśmową, a i sam proces jest dużo przyjemniejszy.
  Ta maszynka laserowa wygląda mi na kolejne Solar Roadways i Batterisera...

 • #5 02 Paź 2015 08:32
  timo66
  Poziom 23  

  Podrażnienia wynikają nie z budowy maszynki do golenia, a bardziej z nierównomiernej powierzchni skóry.
  Może od razu sobie kupić wskaźnik laserowy i poświecić po twarzy i jeśli to nie jest przepalanie włosa to ja sam nie wiem. Laser to pewna długość fali, gdy to światło monochromatyczne napotyka na przeszkodę to jest ta przeszkoda rozgrzewana i topiona. Lasery do cięcia stali tak samo działają i przy każdym laserze jest topienie/palenie "przeszkody".
  Inna sprawa to ciekawe czy to jest wodoodporne? Miejsce "cięcia" będzie w szybkim czasie zabrudzone i jeśli wtedy nie będzie śmierdzieć opalanym kurczakiem to może sobie to kupię :P


  ps: istnieją też maszynki elektryczne :P

 • #6 02 Paź 2015 09:34
  treker
  Poziom 25  

  Wygląda na jedną z tych kampanii, która później będzie wytykana w przykładach "dlaczego nie warto wspierać projektów społecznościowo". Już było wiele produktów, które mimo zebranych pieniędzy nie pojawiały się na rynku lub zdecydowanie odbiegały osiągami od tych obiecywanych?

  Prototypy wyglądają jak miniaturowe czytniki kodów kreskowych ;)

 • #7 02 Paź 2015 10:04
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Ta laserowa maszynka ma pracować miesiąc codziennego golenia na jednej baterii AAA. To jedno stwierdzenie już mówi o tym, że to jest tylko "chłyt matetingowy". Co do sposobu golenia, to ponoć wiązka jest kierowana do światłowodu, który przy dotknięciu włosem "wycieka" dość światła by ten włos w miejscu dotknięcia przepalić. Nie jestem ekspertem od laserów i światłowodów, ale wydaje mi się, że potrzebna moc lasera jest znaczna, a straty na emisji koherentnego światła bokiem światłowodu też są spore. Ponadto światłowody są raczej dość delikatne, więc co będzie jak taka maszynka ulegnie uszkodzeniu? Będzie tak, jak z jednorazówkami czy maszynkami elektrycznymi, tylko drożej?

  Czytelnicy Hack-a-Day dopatrzyli się tam nie wiązki lasera, a drutu oporowego.

 • #8 02 Paź 2015 10:41
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor

  Urgon, w faq na stronie projektu jest napisane, że nie przepala włosa. Na animacji pokazuje dzwiną zasadę działania, w której po dotknięciu włosa generuje się światło,a włos zostaje przecięty... (?!?!?!?!)..... Jak dla mnie to tłumaczenie producentów ma się jak alchemia do chemii...

 • #9 02 Paź 2015 12:12
  kristofsid

  Poziom 13  

  Operować laserem większej mocy przed lustrem, podczas golenia......
  Mam nadzieję że w zestawie przewidują okulary ochronne

 • #11 02 Paź 2015 18:20
  george2002

  Poziom 19  

  Urgon napisał:
  AVE...

  Alternatywą dla jednorazówek jest maszynka na zwykłe żyletki, krem do golenia i pędzel. Jednorazówki wymyśliły chciwe firmy by zmusić idiotów do kupowania dedykowanych ostrzy. Odkąd przerzuciłem się na żyletki, moja twarz nie czuje się jak po ataku szlifierką taśmową, a i sam proces jest dużo przyjemniejszy.
  Ta maszynka laserowa wygląda mi na kolejne Solar Roadways i Batterisera...


  Czyżby Kolega nie wierzył w Batterisera :) ? Ja akurat wierzę i nawet wiem że to działa bo już od dawien dawna używam MAX1796 który startując od 0,85V daje 5V 250mA na wyjściu także to było bardzo dawno a teraz myślę że i od mniejszego napięcia do 1,5V spokojnie są przetwornice i małe i wydajne :)

  PS
  Swojądrogą zaciekawiło Mnie to golenie laserem i film który ten proces przedstawia, też tak z niedowierzaniem podchodzę do tematu ale wygląda obiecująco, też 25 late temu nie uwierzyłbym że idę do hali i Pan "światłem" wypala Mi blachę 10mm bez problemu a teraz ... no nic, rozpisałem się ale przechodząc do puenty to oby wynalazek się sprawdził wynalazcom :)

  Pozdrawiam
  George2002

 • #12 03 Paź 2015 09:17
  timo66
  Poziom 23  

  @george2002 ty tam widzisz pana Wieśka, trochę światła i blachę, a mi na myśl przychodzi kilowatowy laser, jeszcze większe chłodzenie i kilkadziesiąt tysięcy z rękawa.

 • #13 03 Paź 2015 10:07
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  George2002, Batteriser teoretycznie działa, ale rozładuje baterię tylko do tych 0,85V, ewentualnie 0,6V (czyli tyle, ile zasilane urządzenie z baterii wyciągnie). Nie działają twierdzenia twórców, jakoby urządzenia bateryjne zostawiały ogromne ilości niewykorzystanej energii w bateriach. Jest to kłamstwo, które kilkukrotnie wytknął im Dave Jones z EEVBlog. Od lat urządzenia bateryjne są projektowane tak, by wykorzystywać baterię do cna. Dlatego właśnie Batteriser jest bezsensownym wyrobem dla frajerów. Prawdopodobnie też skróci czas pracy urządzenia, bo przetwornice nie osiągają 100% sprawności, ograniczają też maksymalny prąd, jaki można pobrać, a i same pobierają pewną ilość energii cały czas, nawet jak urządzenie jest wyłączone.

 • #14 03 Paź 2015 13:21
  Sławek56
  Poziom 2  

  Nie wiem, czy to możliwe i nie wiem, czy chciałbym się golić taką maszynką... Zazwyczaj z innowacjami jest tak, że na początku wszystko wygląda, jak w bajce, a potem się okazuje...Ja w każdym bądź razie nie nadaję się na królika doświadczalnego...:-) sam fakt, ze wymaga to baterii przekreśla mocno ekologiczny aspekt tego urządzenia – najbardziej ekologiczna jest maszynka ręczna:-) A, i jeszcze jedno – ciekawe, jak będzie cena takiego cud-wynalazku? Bo jak 1000 zł, to lepiej chyba już ręczne kupować...

 • #15 03 Paź 2015 18:12
  Grzegorz77
  Poziom 25  

  Tu prawdopodobnie chodzi o niszczenie melaniny które następuje w temp. 50 C , więc o spaleniźnie raczej trudno mówić

 • #17 04 Paź 2015 11:37
  dgajew
  Poziom 18  

  IPL stosowany w salonach kosmetycznych pożera sporo mocy, nie wierzę, że taki sam efekt można uzyskać gdy źródłem energii jest bateryjka AAA.