Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik kupić? fluke,unit proszę o poradę maksymalnie do 1000zł

popek24 01 Oct 2015 21:35 3495 9
Tespol
 • #1
  popek24
  Level 7  
  Witam wszystkich
  Uczę się za elektryka.Zamierzam kupić miernik.Jaki wybrać cęgowy czy multimetr?Mam do wydania maksymalnie 1000zł.Ma być jak najbardziej dokładny.Chce nim mierzyc napięcie,natężenie,rezystancje ma mieć test ciągłości obwodu.Zainteresowany jestem również wskaznikiem napięcia np. fluke T130.Proszę o podanie konkretnych modeli.Jaka firma fluke?

  Dodano po 46 [minuty]:

  Posiadam już najzwyklejszy miernik.Jest jednak niedokładny i nie posiada testu ciągłosci.Chciałbym żeby jego następca był z wyższej półki.Ma służyć lata.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Warto kupić unita czy najlepiej fluke?
 • Tespol
 • #3
  popek24
  Level 7  
  Ma służyć do pomiaru napięcia w gniazdku itd.Pózniej chciałbym go wykorzystać przy wykonywaniu instalacji w domach i ogólnie do pracy jako elektryk.Proszę doradzcie co jeszcze się przyda elektrykowi w mierniku.Na początek kupić wskaznik napięcia czy miernik.Może obydwa od razu?

  Dodano po 8 [minuty]:

  Piotr 2608 dziękuje za propozycje .Wytłumaczy mi ktoś jak do jest z tą dokładnością.Nie do końca rozumiem.Lepiej żeby było mniej procent czy cyfr.
  np.lepiej 0,4%+30cyfr czy 1%+ 2cyfry
  Czy kupić miernik z true rms czy bez?Proszę o wytłumaczenie o co chodzi z tym true rms.

  Dodano po 13 [minuty]:

  A co wy sądzicie brymen bm157?
 • Tespol
 • #4
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Do elektryki?
  1000zł to za mało.
  Masz miernik pętli zwarcia?
  Miernik zabezpieczeń RCD?
  Miernik rezystancji izolacji? Ten to podstawa!
  Miernik uziemienia?

  Multimetr elektrykowi to tak przydatny jak ....
  Co do RMS warto mieć ale bez też da się żyć.

  Wskaźnik napięcia ten t130 jest ok i miernik cęgowy ( ten zastąpi multimetr ) a czy z RMS? Tak czemu nie.
 • #5
  popek24
  Level 7  
  Zdzisiek1979 dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że T130 warto kupić. Miernikow wymienionych wyżej nie posiadam .Czyli multimetr odpada.Cęgowy na początek starczy?
 • #6
  Daniel_dan
  Level 16  
  Właściwie nie opisałeś co chcesz dokładniej mierzyć, tzn. jakie masz uprawnienia? jeśli tylko zwykłe instalacje elektryczne a nie masz uprawnień na sprawdzenie izolacji i uziemienia, to polecam miernik cęgowy i czujnik przewodów w ścianie bo przydatne, co do mierników to brymen jest dobry tylko nie wiem czy są cęgowe, a w cęgowym, masz ciągłość obwodu, pomiar prądu w przewodzie który np. ma spore obciążenie, volty, ampery, ohmy, itp. bez bargrafu da się żyć, ale jeśli jest to też by się przydał, ważniejsze jest szybkość pojawienia się wyniku na wyświetlaczu, jeśli wolno działa to trochę to wkurza...
 • #7
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Dla elektryka pomiar napięcia z dokładnością 1V a nawet 5V to nic nie zmienia.
  Za duże wartości by to coś znaczyło. To nie elektronika. Jaka jest różnica między 238V a 229V żadna prócz 9V niemających żadnego znaczenia. Napięcie nie jest nawet stabilne. Wyświetlacz z 4 cyframi starcza. To co po przecinku niema znaczenia dla nas.
  Owszem w układach sterowania już ma znaczenie ale to zapewnią cztery cyfry wyświetlacza bo 3mV dla nas nie mają znaczenia. Wynik pomiaru 12.345V a wynik pomiaru 12.34V to to samo. Nawet 12.3V to elektryka nie elektronika.

  Miernik cęgowy fajny wybrałeś nawet powiem wypas ale będziesz mierzył harmoniczne? moce i inne cuda?
  Popatrz za tańszym chociaż by w BIALL bo są zaraz instrukcje obsługi. Patrz by była opcja pomiaru prądu rozruchowego INRUSH warto mieć.
  400A wystarczy niech będzie z RMS a w razie czego warto dopłacić kilka zł by też mierzył prąd stały. Czasem się przydaje.
  Spróbuj zaoszczędzić i rozglądaj się za miernikiem izolacji.
  Można by rzecz za używanym ale w jakim stanie.
  Gdyby był na sprzedaż obok ciebie to można obejrzeć i sprawdzić za pomocą rezystorów polutowanych w układ o rezystancji wielu MΩ i sprawdzasz czy wskazuje realnie to co widzi na zaciskach. Elektroniczny lub induktor.
  Tu mogę polecić sonela MIC-3 fajny i ma jedna zaletę bo ma pomiar małej oporności plus podstawowy woltomierz a nawet przedzwonisz przewody. Ale biegają >500zł używki.
  To podstawowy miernik dla elektryka. Musisz znać stan izolacji kabla, przewodu, izolacji transformatora czy silnika. Izolacja to ochrona przed porażeniem.

  Do szukania przewodów w ścianie wystarczy zwykły fazer777.
 • #8
  popek24
  Level 7  
  Oddzielne mierniki na razie mi niepotrzebne.Chce kupić cęgowy lub wskaźnik napięcia albo oba. Uczę dopiero, uprawnień nie posiadam.Tylko nie wiem jakie kupić.

  Dodano po 9 [minuty]:

  A co do miernika izolacji wytłumaczy mi ktoś jak go się używa .Czy dobrze myślę że np. Mam stary kabel i za pomocą tego miernika mogę sprawdzić stan jego izolacji?
 • #9
  zdzisiek1979
  Level 38  
  popek24 wrote:
  Oddzielne mierniki na razie mi niepotrzebne.Chce kupić cęgowy lub wskaźnik napięcia albo oba. Uczę dopiero, uprawnień nie posiadam.Tylko nie wiem jakie kupić.

  Dodano po 9 [minuty]:

  A co do miernika izolacji wytłumaczy mi ktoś jak go się używa .Czy dobrze myślę że np. Mam stary kabel i za pomocą tego miernika mogę sprawdzić stan jego izolacji?


  Wystarczy poszukać tu ciekawie opisane pomiary z bardziej profesjonalnej strony Link

  Kup oba cęgi i wskaźnik. Tylko cęgi kup takie jakie ci się przydadzą, nie warto przepłacać za funkcje z jakich nie będziesz korzystał. Popatrz w BIALL tam są Brymena cęgi i zaraz instrukcje obsługi i warto poczytać przed kupnem.
 • #10
  popek24
  Level 7  
  Dziękuję Zdzisiek1979 kupie wskaznik fluke T130 i cęgi jeszcze nie wiem jaki model coś ze średniej półki jakieś takie jakie zaproponowałeś. Poczekam do urodzin mam na początku przyszłego roku zrobię sobie taki prezent.
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.