Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca agregatu z UPS-em -

01 Paź 2015 21:34 2304 6
  • Poziom 11  
    Tworze nowy wątek bo mam kilka pytań o tego typu połączeniach. Tak wielkim skrócie :)

Mam UPS SURT3000XLI o mocy 2100Wat. Mam też agregat chińczyk Tagred 3000W AVR 3-fazowy. Oczywiście ze sobą nie współpracują bo ma za mały amperomierz na jedną fazę. To znaczy podłączyłem go do UPS, ale UPS przełączał się na zasilanie bateryjne za chwilę na zasilanie agregatu, z tego co widziałem napięcie skakało na skali że hoho.

UPS APC ma moc 2100W, sam UPS na pusto bierze 60W, podczas ładowania bierze 400W. Miernik energii pokazał przy przeciążeniu pokazał 2680W. Przy standardowej pracy pobiera tak od 200W-800W. W szczycie pobierał 1650W przez nie całą minutę.

Wiem że potrzebuje lepszej jakości agregat, z wyszukanych informacji wychodzi że najpewniejsze są Hondy z AVR. Są tylko dwie rzeczy które agregat musi spełniać nie ważyć więcej niż 45kg (muszę go wyciągnąć z piwnicy i nie kosztował majątku więcej niż 4000zł bo jak mam go użyć raz na X lat to szkoda tyle kasy (tu zastanawiam się nad używanym). Sam UPS będzie umiał podtrzymać takie obciążenie co podałem do 5-18 godzin (w praktyce w następnym tygodniu wszystko się okaże podczas testu). UPS jest wpięty do instalacji pod oświetlenie, sterowanie domem i lodówkę.

Kilka informacji jakie dowiedziałem się od APC, różne typy UPS potrzebują różnych agregatów. Mój UPS jest wersji online podwójna konwersja i potrzebuje agregatu w szczycie 1,4-2x większego. No ale ja pełnej mocy nie wykorzystuje do tego agregat dobrej jakości powinien dobrze sobie radzić z utrzymaniem 2600W (honda seria 3).
    Jeśli chodzi o UPS line interactive tam potrzebny jest przelicznik rzędu 2-3x razy większy agregat co mnie mocno dziwiło bo to są mniej zaawansowane UPS. Najmniej zaawansowane offline APC nie bierz pod uwagę.

Zastanawiam się nad agregatem którego moc na jednej fazie ma około 2600W tylko nie mam pewności czy to za działa. Dzwoniłem do dwóch sklepów Honda powiedzieli jeśli UPS jest dobrej firmy to powinno zadziałać. Słowo powinno jest w tym momencie jest dosyć istotne. Nie wiem czy nie lepiej pojechać z UPS do wypożyczalni sprzętu zapłacić aby sprawdzić na różnych agregatach jak zadziała przy obciążeniu i tu problem najmniejsze agregaty to 4200W wypożyczalniach.

Dość fajnym rozwiązaniem było by 2 agregaty Honda EU20i ponieważ posiadają możliwość równoległego połączenia dwóch agregatów EU20i w celu podwojenia mocy czyli łącznie by dało 3200W do max 4000W.

1. Czy agregat na styk da radę potrzymać UPS?
    2. Na jakie agregaty prócz Hondy zwrócić uwagę?
    3. Czy używany agregat do dobry wybór jeśli nie wiadomo ile razy będę go potrzebować?
  • Poziom 24  
    zaper13 napisał:

Mam UPS SURT3000XLI o mocy 2100Wat. Mam też agregat chińczyk Tagred 3000W AVR 3-fazowy. Oczywiście ze sobą nie współpracują bo ma za mały amperomierz na jedną fazę. To znaczy podłączyłem go do UPS, ale UPS przełączał się na zasilanie bateryjne za chwilę na zasilanie agregatu, z tego co widziałem napięcie skakało na skali że hoho.
    Teraz mnie zaskoczyłeś (dyskutowaliśmy już o tym w poprzednim wątku). Według moich danych właśnie SURT jako double conversion powinien działać bez problemu - wyjąwszy kwestię zbyt małej mocy użytego agregatu.

zaper13 napisał:
    Wiem że potrzebuje lepszej jakości agregat, z wyszukanych informacji wychodzi że najpewniejsze są Hondy z AVR. ... UPS jest wpięty do instalacji pod oświetlenie, sterowanie domem i lodówkę.
    Ja podszedłem do tego tematu dokładnie odwrotnie. Kupiłem tani ale mocny agregat marketowy MacAlister 5000VA i sprawdzałem jak będzie współpracował z różnymi UPS. Uznałem, że skoro dłuższe zaniki zdarzają się rzadko (raz na 5 lat trafił się taki 24h+) a krótkie często, to lepiej inwestować w dobry UPS a mniej w agregat.
    Line interactive APC smart 1500VA czasem ruszał podłączony do nieobciążonego agregatu, ale gdy równolegle podłączałem obciążenie to od razu przełączał się na akumulatory. Natomiast double conversion SURT 2000 pracuje znakomicie.

zaper13 napisał:
    Kilka informacji jakie dowiedziałem się od APC, różne typy UPS potrzebują różnych agregatów. Mój UPS jest wersji online podwójna konwersja i potrzebuje agregatu w szczycie 1,4-2x większego. ... Jeśli chodzi o UPS line interactive tam potrzebny jest przelicznik rzędu 2-3x razy większy agregat co mnie mocno dziwiło bo to są mniej zaawansowane UPS. Najmniej zaawansowane offline APC nie bierz pod uwagę.
    Też się próbowałem czegoś od nich dowiedzieć, ale oni tak naprawdę nie mają konkretnej wiedzy na ten temat tylko proste regułki podane przez centralę.

W każdym przypadku moc dysponowana musi być większa, bo jeżeli UPS jest obciążony znamionowym obciążeniem a do tego ładuje akumulatory, to oczywiście pobiera więcej, niż jego moc znamionowa i to sporo. Do tego jeszcze poprawka na sprawność przetwornic. Jednak ten wymóg dla line interactive wydaje się w tym kontekście niezrozumiały. Myślę, że w tym przypadku problem nie polega na bilansie mocy, ale na tym, że im przeszkadza nie spadek napięcia ale zmiana częstotliwości i/lub pogorszenie kształtu przebiegu napięcia z agregatu. Co do tych najprostszych to nie sprawdzałem ich, bo ich nie mam, ale być może wcale by nie było to takim złym pomysłem, pod warunkiem, że podłączone odbiorniki akceptują odkształcony przebieg, jaki dają na wyjściu.
  • Poziom 11  
    Sprawdzałem jeszcze raz na tym moim Tagred ale wcześniej podłączyłem obciążenie 500W pod agregat i wówczas UPS dłużej umiał się utrzymać na agregacie. Ale jakikolwiek dodatkowe urządzenie podłączone pod UPS od razu przełączało na akumulatory. Zauważyłem że na tym chińszczyźnie im większe obciążenie dawałem tym bardziej rosło napięcie do 270V.
    Sprawdzałem też na agregacie marketowym od znajomego Kaltman 6500 i tam działo się to samo co na moim sprzęcie ale tam musiał być obciążony wiertarką i kątówką razem 1700W i wówczas przełączyło na akumulatory (1700W sprzęt i 460W UPS łącznie przy obciążeniu 2160W). Chodź i zdarzyło się przy mocy 900W jak przełączył na akumulator. Tu napięcie stabilniejsze ale dziwne obroty dostawał przy obciążeniu.
    Sąsiad od znajomego udostępnił Hondę EU20i i na niej UPS działał bardzo dobrze aż do swojej mocy nominalnej. Po przekroczeniu mocy UPS przełączył się na akumulatory.
    Z moje bardzo krótkiego doświadczenia i testów dochodzę do takich wniosków. Tanie chińskie agregaty z AVR nie działają zbyt dobrze przy UPS APC 3000-2100W, nawet te o mocy 5500Wat. Czasem działają a czasem nie ale znając życie zawiodą wtedy kiedy będzie on akurat potrzebny.
    Wychodzi mi że dobry sprzęt o prawidłowym napięciu i częstotliwości da radę UPS-owi do swoich mocy nominalnej. Dlatego myślę że Honda o mocy 2600W powinna dać radę mojemu APC. UPS w normalnym użytkowaniu nie będzie obciążony nigdy do maksa 2680W.

Za mojego krótkiego życia tylko raz pamiętam że miałem awarie że nie było prądu 17 godzin prądu. Ale za to często mam krótkie spadki napięcia zimą i burze gdy są. Dlatego też bardziej inwestuje w UPS niż w agregat. Dlatego będę rozglądać się agregatem Honda i Fogo ale jakimś używanym na tą chwilę.

Na aukcjach widzę takie cudo Honda em5500cxs wygląda jak mój Tagred a ceny tego sprzętu są bardzo niskie jak na Hondę czy to przypadkiem nie jakieś podróbki?
  • Poziom 24  
    zaper13 napisał:
    Sąsiad od znajomego udostępnił Hondę EU20i i na niej UPS działał bardzo dobrze aż do swojej mocy nominalnej. Po przekroczeniu mocy UPS przełączył się na akumulatory.
    Po przekroczeniu dopuszczalnej mocy UPS czy generatora?

Dziwię się, że twój SURT ma takie problemy, moje dotychczasowe (skromne) doświadczenia z tym typem były całkiem pozytywne. Jak zrobię więcej doświadczeń z moim zestawem to dam znać o wynikach, ale z pewnością nie znajdę na to czasu w najbliższym czasie. Ja w razie braku zasilania chcę wykorzystać agregat podłączając bezpośrednio do niego część urządzeń takich jak lodówka, kuchnia elektryczna, oświetlenie może też bramy a przez UPS wrażliwe takie jak komputery, sprzęt RTV oraz kotłownię (sterownik, piec, pompy).

zaper13 napisał:
    Na aukcjach widzę takie cudo Honda em5500cxs wygląda jak mój Tagred a ceny tego sprzętu są bardzo niskie jak na Hondę czy to przypadkiem nie jakieś podróbki?
    Niestety, obawiam się że to na 99% podróbki. Najgorsze, że ktoś je sprzedaje też i nowe, prawda? Między innymi dlatego nie wyrywam się do takiego zakupu.
  • Poziom 11  
    jega napisał:
    zaper13 napisał:
    Po przekroczeniu dopuszczalnej mocy UPS czy generatora?

Po przekroczeniu mocy nominalnej agregatu, Honda EU20I ma 1600W.

Te podróbki wyglądają jak mój Tagred za 700zł a życzą sobie za używane 1000-1500zł a nowe grubo powyżej 2000zł. Zanim kupie jakąś Hondę porównam ją wyglądem i parametrami z oryginalnej strony producenta. Ten model z aukcji nawet na stronie Honda wygląda całkiem inaczej i kosztuje 4x tyle.
  • Poziom 19  
    Zainteresuj się Fogo. Jest zdecydowanie mniej podróbek niż Hondy, no i są tańsze od Hondy.
    Montują dobre silniki i dobre prądnice. U mnie nigdy się nie zdarzyło, aby UPS-y przełączyły się na pracę z baterii w czasie korzystania z agregatu nawet przy dużym obciążeniu agregatu.
    Obciążenie agregatu jest zmienne i o zróżnicowanym poborze prądu. W czasie pracy zasila cały dom.
    A w domu to wiadomo, a to lodówka, a to czajnik, a to telewizor, czasem nawet zmywarka czy pralka. Żona wie, że jak pracuje agregat to może używać jeden duży odbiornik energii do wyboru: pralka, zmywarka, czajnik, piekarnik, żelazko. Reszta to bez ograniczeń. U mnie niestety braki prądu są częstsze i czasem dłuższe niż kilkanaście godzin, także agregat ma co robić czasami. Mam AVR FH 5001 ER z silnikiem Hondy.
    No i nie ma problemu ze sprzętem elektronicznym, wszystko pracuje bez zakłóceń.
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie.Również posiadam taki ups+3 akumulatory po 90Ah.Wszystkie tanie agregaty,typu china nie dawały efektu podczas ładowania,na każdym z nich szczególnie podczas ładowania coś było nie tak(Jak już wcześniej opisane)Barracuda 5,5kW również.Jako że mieszkam na wsi to przerwy w dostawie prądu dosyć częste,jak to zwykle z niespodziewanie.Podpatrzyłem przypadkiem w leśniczówce u znajomego pewien wydaje mi się dosyć dobry sposób,nie koszmarnie drogi.Silnik z poziomym wałem od zagęszczarki 7hp do tego duży alternator(nie mogłem doczytać lecz jakieś 160-180A.Zrobione na jakiejś ramie z odzysku na kółkach.To samo postanowiłem zrobić u siebie.Działa od prawie 3 lat.Czyli zewnętrzne ładownie aku podczas długich przerw w dostawie prądu z sieci.Ups pracuje normalnie,bez zastrzeżeń:)Może nie jest to super patent,lecz działa.
    Pozdrawiam