Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się mają obroty osi odbiorczej a obroty tarczy tnącej krajzega prośba

02 Paź 2015 09:28 1839 5
  • Poziom 8  
    Witam , mam prośbę o pomoc w sprawdzeniu poprawności obliczenia obrotów.
    Wykonałem cyrkularkę silnik ma 4kw i 2850 obr przekładnie pasowe jakie posiadam to 1200 na osi silnika i 750 na osi piły czyli stosunek tych przekładni wynosi 1.6.
    Mnożąc stosunek z obrotami silnika wychodzi 4,560 obr/m na górnej osi piły.
    W założeniu ze wszystko dobrze policzyłem, moja piła spiekowa to 315 firmy globus, pisze na niej max 6000 obr.

Zastanawiam sie teraz jak sie mają obroty osi na której jest zamocowana piła, do właśnie obrotów piły czy nie przekroczę maksymalnych 6000 obrotów.
    Proszę o pomoc dodam ze nie będzie to cyrkularka do gałęzi tylko staram sie wykonać w miarę precyzyjną maszynę do cięcia listew boazerii na ule, z brusów 70mm najlepiej jakby nie trzeba jej było później szlifować.
    Na chłopski rozum wydaje sie ze piła wykona tyle samo obrotów co oś odbiorcza, ale wolę zapytać, bo może są tu jakieś przeliczniki, kruczki.
    Dziekuję za odpowiedź
  • Poziom 43  
    Jeżeli tarcza jest zamocowana na osi to wykona tyle samo obrotów co oś.
  • Poziom 8  
    czyli rozumiem ze te obroty bedą jak najbardziej właściwe dla tej tarczy ?
    dziękuję
  • Poziom 43  
    Z obliczeń wynika, że oś będzie się kręcić z prędkością 4560 obr/min i z taką samą prędkością będzie kręcić się tarcza. Czyli prędkość 6000 obr/min nie zostanie przekroczona.
  • Poziom 17  
    pziemba napisał:
    przekładnie pasowe jakie posiadam to 1200 na osi silnika i 750 na osi piły

Chyba coś nie tak z tymi zerami.Jednak nie zmienia to faktu że
    goldi74 napisał:
    Z obliczeń wynika, że oś będzie się kręcić z prędkością 4560 obr/min i z taką samą prędkością będzie kręcić się tarcza. Czyli prędkość 6000 obr/min nie zostanie przekroczona.
  • Poziom 12  
    Podłączę się pod temat ;)

Dostałem krajzegę, która nie posiada silnika. Wszystkie pozostałe rzeczy są tj. wałek z kołkiem 8cm, blat ruchomy, piła 350 (chyba widiowa, bo na zębach ma takie "wypustki"), przełącznik itp.
    Moje pytanie brzmi - czy silnik 3 kW (siłowy, 1420 obr/min) pociągnie taką piłę ?
    Kółko na silniku ma 12cm, czyli wałek będzie się obracał ~2100 obr/min.
    Prędkość liniowa to niecałe 40 m/s.
    Oba kółka (na wałku i silniku) są na 2 paski 17 mm.

Czy to wystarczy do cięcia drewna o średnicy 10-20cm i ciecia płyt wiórowych ?
    Sprzęt będzie używana sporadycznie, bez cięć wzdłużnych i innych udziwnień.