Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczne przełączanie ciepłej wody kocioł- junkers, jak to rozwiązać?

theded 02 Oct 2015 10:43 4287 20
Automation24
 • #1
  theded
  Level 14  
  Dom ogrzewam piecem węglowym, z którego przy okazji mam ciepłą wode w bojlerze. W lato ciepła woda jest z przepływowego gazowego podgrzewacza wody znanego przeze mnie Junkersem. Mój piec jest mocno przewymiarowany ale stosunkowo nowy i często grzeję na niskich temperaturach nie o tym chciałem pisać.

  Jak rozpalę w piecu, to woda w bojlerze nagrzeje się po 1-2h. Zwykle rozpalam raz na dzień a jak nie ma dużych mrozów to na noc mi wygasa i wieczorem woda w bojlerze jest już zbyt zimna do kąpieli. W skutek czego muszę kilka razy dziennie schodzić do piwnicy by przełączyć te dwa zawory widoczne na foto. Teraz są w ustawieniu "Junkers". Jak odkręcę czarny zakręcę czerwony to ciepła woda jest z bojlera.

  Chciałbym mieć jakiś automat, który przy odpowiedniej temp w bojlerze przełączy wodę na bojler a jak temp spadnie to przełączy na Junkers. Do tego czujnik temp musi być na sondzie, bo muszę go przyczepić do bojlera, który znajduje się za ścianą (przewiercę się).

  Jak mogę to zrealizować? Czy nada się zawór 3d z jakimś sterownikiem. Czy czujnik temp można przykleić do któregoś z elementów bojlera, czy trzeba np nagwintować otwór? Mile widziane wszystkie rady. Fajnie, żeby urządzenie zamknęło się w kilku stówkach, bo widzę że ceny niektórych to droższe niż Junkers...
 • Automation24
 • Helpful post
  #2
  wowka
  Level 28  
  Na allegro: "Elektrozawór kulowy 3 drogowy" = 230zł + sterowanie do tego
 • #3
  theded
  Level 14  
  Dzięki. A to sterowanie to taki sterownik jak do pompy CO?
 • Helpful post
  #4
  ascorp
  Level 17  
  Wpisz sobie na allegro takie cos "Zawór kulowy wodny 1 cal elektryczny silnikowy" , poszukaj coś podobnego może są tańsze , ale żeby miał krańcówki.

  Wpisz następnie w gogle "regulator temperatury przemysłowy" , poszukaj najtańszego, najlepiej pod czujnik pt100, czujnik do bojlera, sam musisz wymyśleć jak go zamontować, albo daj fotki to coś pomożemy, podłączasz dwa takie zawory na odwrót do styków regulatora, stycznik w regulatorze musi być zwierno/rozwarty i musi działać w temperaturze jaką sobie ustawisz.
 • #5
  theded
  Level 14  
  Bardziej podoba mi się opcja z zaworem 3d. Co do sterowania to był u mnie sąsiad złota rączka, który stwierdził, że można to rozwiązać inaczej. Bojler na ciepłą wodę ma grzałkę elektryczną, z której nie korzystam. Aż się prosi podłączyć zawór 3d zamiast grzałki i temperaturę ustawić regulującym na bojlerze. Zadziała mi to? Tak na chłopski rozum powinno i chyba nawet jest korzystne bo umieszczenie termostatu jest w dobrym miejscu przewidzianym przez producenta.
 • #6
  irus.m
  Heating systems specialist
  Może z innej beczki.
  Wyjście ciepłej wody z bojlera włącz szeregowo z wejściem ,,junkersa" gazowego.
  Jak podgrzewacz gazowy dostanie ciepłą wodę, to się nie uruchomi, jak dostanie zimną, zacznie pracować.
  Można jeszcze do tego na bojlerze zamontować termostat przylgowy połączony odpowiednio z ,,junkersem". Jak bojler będzie nagrzany, termostat nie pozwoli uruchomić podgrzewacza gazowego.
  Rozwiązanie proste, niezawodne i tanie.

  pozdrawiam
 • Automation24
 • #7
  theded
  Level 14  
  Pomysł niezły, ale przy ilu stopniach Neckar N19 (na baterie) się nie uruchomi? Ten termostat przylgowy w jaki sposób miałby odłączać junkers?
 • #9
  theded
  Level 14  
  Nie sprawdzi się bo na początku czy z bojlera czy junkersa poleci trochę zimnej. Trzeba sterować zależnie od temp w bojlerze. Skłaniam się do pomysłu z zaworem 3d + kombinacja z termostatem bojlera. Sąsiad miał dziś podpytać kumpli z pracy czy to ma szansę zadziałać.
 • #10
  irus.m
  Heating systems specialist
  theded wrote:
  Pomysł niezły, ale przy ilu stopniach Neckar N19 (na baterie) się nie uruchomi? Ten termostat przylgowy w jaki sposób miałby odłączać junkers?


  Twój podgrzewacz będzie się uruchamiał przy temperaturze zasobnika, jaką ustawisz na regulowanym ( 50-60 PLN) termostacie przylgowym dokonującym pomiaru ciepłoty wody w zasobniku.
  Jeden z przewodów od pojemnika na baterie należy odłaczyć i obwód zamknąć przez styki termostatu. Jak woda w zasobniku będzie odpowiednio ciepła, styki termostatu będą rozwarte.Baterie nie zasilą układu zapłonowego podgrzewacza i nie nastąpi zapłon gazu.
  pozdrawiam
 • #11
  BILGO
  Level 38  
  theded wrote:
  Jak mogę to zrealizować? Czy nada się zawór 3d z jakimś sterownikiem. Czy czujnik temp można przykleić do któregoś z elementów bojlera, czy trzeba np nagwintować otwór? Mile widziane wszystkie rady. Fajnie, żeby urządzenie zamknęło się w kilku stówkach, bo widzę że ceny niektórych to droższe niż Junkers...

  Ja u siebie mam zasobnik CWU 400l który ogrzewam przez CO oraz PV (fotowoltaika).
  Posiadam także podgrzewacz gazowy 120l którego używałem wcześniej.
  Wiadomo czasami zdarzają się takie sytuacje gdzie przez dłuższy czas nie ma słońca (jest za słabe) ani nie trzeba włączać CO.
  Zmuszony byłem w takiej sytuacji do ręcznego przełączania zasobników. Było to uciążliwe.
  Problem rozwiązałem stosując zawór 3D TERMOSTATYCZNY ;)
  Działa bez problemu ponad 1.5roku i nie trzeba żadnych sterowników/zasilania etc.
 • #12
  theded
  Level 14  
  Domyślam się, że jest on blisko zasobnika, mój jest na tyle oddalony, że cały czas zimny a co za tym idzie przełączy na junkersa i tak zostawi. Nie sprawdzi się to.
 • #13
  BILGO
  Level 38  
  theded wrote:
  Domyślam się, że jest on blisko zasobnika

  Idąc po rurach jakieś 3.5m (po drodze dużo kolan).
  theded wrote:
  że cały czas zimny a co za tym idzie przełączy na junkersa i tak zostawi

  Zapomniałem dodać że zasobnik 400l z zasobnikiem 120l są połączone szeregowo.
  Czyli zimna woda przychodzi tylko do 400l. Wyjście ciepłej z 400l podane jest przez 3D Termo. na wejście 120l. Następnie wyjście z 120l na 3D Termo i na zawór 3D (mieszający).

  Jeśli z 400l jest za zimna woda to 3D Ter. przełącza ją na 120l i dalej idzie to na mieszacz 3D. Zawsze jest ciepła woda :D

  Zawsze można dać zawór 3D Terrmostatyczny z kapilarą na zasobniku CWU ;)
 • #14
  adozp
  Level 12  
  Witam
  Mam podobne potrzeby, czyli ciepła woda albo z boilera ogrzewanego w sezonie grzewczym przez kocioł węglowy albo z przepływowego ogrzewacza gazowego. Chcę to rozwiązać stosując: 2 elektrozawory na ale... po 53zł za szt. będą przełączały wodę albo z boilera albo z junkersa. Priorytet - tańsza woda z boilera ogrzewanego kotłem węglowym, zamontuję czujnik z regulowaną temperaturą na tym boilerze (na alle... od 9,99zl/szt.). Potrzebny jest jeszcze jakiś czujnik ruchu wody, aby elektrozawory nie pracowały ciągle (nagrzewają się), tylko wtedy gdy jest wypływ ciepłej wody. Tego czujnika poszukuję, może ktoś pomoże?
  Zastosowanie elektrozaworów jest dużo tańsze od zaworów z silnikiem, tylko muszę znależć ten czujnik ruchu wody.
 • #15
  theded
  Level 14  
  Nie jestem specjalistą, ale chyba Ci się to nie uda. Jeśli masz podobnie jak ja, to jeden musi być otwarty, drugi zamknięty, żeby po odkręceniu ciepłej COKOLWIEK poleciało. W związku z tym jeden elektrozawór musi ciągle "trzymać". Jak obydwa będą zamknięte to nic nie poleci z kranu więc i czujnik przepływu się nie włączy. "Elektrozawór kulowy 3 drogowy 3/4 cal siłownik" dostępny na alledrogo to 230zł więc tylko 2x drożej niż Twoje rozwiązanie a z tego co czytam w opisie: "pobór prądu tylko w momencie zmiany pozycji. Wyłączniki krańcowe wyłączają siłownik." U mnie jeśli uda się zastosowac numer z termostatem wbudowanym w bojler to dochodzi jedynie koszt kabelków i dłubanina więc pewnie wyjdzie na jedno. Jako laikowi bardziej mi się widzi takie rozwiązanie :)
 • #16
  legia2906
  Level 10  
  U mojego szefs jest tak samo i mam pewno rozwiazanie mianowicie w junkersie trzeba wejscie zimnej wody podlaczyc pod wyjscie cieplej z pieca (szeregowo) nastepnie na wejsciu junkersa dac czujnik temperatury z ukladem zalaczajacym junkersa. Zasada dzialania jest prosta. Gdy msmy ciepla wode nagrzana przez piec to przeplywa ons tylko przez piecyk gazowy (czujnik temp. Na wejsciu widzi ciepla wode i wylacza junkersa) gdy w piecu sie np. wypali to czujnik zanotuje zimna wode i zalaczy dogrzewacz gazowy
 • #17
  adozp
  Level 12  
  Mam na myśli termostat z wyjściem na przekażnik ze stykami rozwartymi i zwartymi. Wtedy jeden elektrozawór jest otwarty. A czujnik ruchu wody uruchamia tylko wtedy gdy ma leciec ciepła woda. :wink:
  Pozdrawiam
 • #18
  adozp
  Level 12  
  Witam
  Podoba mi się takie szeregowe połączenie, dzięki legia2906. Za podgrzewaczem podłaczę termostatyczny zawór mieszający. To na wypadek sytuacji, gdy przy nastawieniu czujnika temperatury wody w boilerze np. 40 st. C, najpierw ogrzewacz nie dogrzewa wody, bo jest powyżej 40, a w trakcie kąpieli (w miarę zużywania się wody ciepłej jej temperatura spadnie do 40 st. C), będzie skok o plus 35 st.( bo włączy się ogrzewacz gazowy), wtedy nagle zrobi się 40 + 35 = 75 st. C. :oops:
  Pozdrawiam
 • #19
  BILGO
  Level 38  
  Nie zaistnieje taka możliwość.
  Jak szeregowo podłączysz zasobniki to gazowy włączy się dopiero gdy spadnie temperatura poniżej progu włączenia ale nie przekroczy ona ustawionej na Termostacie gazowego podgrzewacza ;)
 • #20
  adozp
  Level 12  
  Witam
  BILGO, ja mam przepływowy ogrzewacz gazowy, a tam nie ma termostatu.
  Pozdrawiam
 • #21
  BILGO
  Level 38  
  adozp wrote:
  BILGO, ja mam przepływowy ogrzewacz gazowy, a tam nie ma termostatu.

  Przecież chyba jest ustawiony do zadanej temperatury ??

  jeśli nie no to trzeba zrobić jak piszesz, tyle że zawór 3D nie zareaguje tak szybko. jedynie jakiś elektroniczny sterownik który sterowałby ogrzewaczem zmienna ON/OFF ;)