Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych?

kuferekczasu 04 Paź 2015 08:25 5610 91
  • Pomocny post
    #31 04 Paź 2015 08:25
    Gelip
    Poziom 28  

kuferekczasu napisał:
    No okej, ale ten komputer ma pracować prawie cały dzień i być ogólnie dostępny w domu. W dodatku poprzez WiFi będzie miał udostępnioną drukarkę.
    A ThinkPad wiem, ale bardziej tablet się w domu przyda. Laptop jest ale na wyłączność dla jednego domownika.

Zrób odwrotnie. Ten komputer co ma pracować cały dzień to samograj np. stacjonarny a do operacji bankowych użyj laptopa. Sam widzisz iż laptop jest dobry na wyłączność dla jednego użytkownika :-)

• #32 04 Paź 2015 08:32
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Otóż to, ewentualnie linux albo tablet chyba do operacji też dobry :)

• #33 04 Paź 2015 10:01
    lukasz18dg
    Poziom 16  

@kuferekczasu słyszałem kiedyś o rozwiązaniu jak keepass.
    Idea tego programu polega na tym, że jednym silnym hasłem chronisz inne hasła np do FB. Wstawiania hasła polega tylko na skopiowaniu hasła w odpowiednie miejsce.
    Nie wiem czy wiesz, ale im dłuższe hasło oraz bardziej złożone (cyfry, znaki specjalne), są trudniejsze do złamania niż qwerty, qazwsx1.
    Co do silnych haseł polecam Link.

• #34 04 Paź 2015 14:26
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Gelip napisał:
    zainstaluj na nim przeglądarkę internetową Firefox

Jeśli już to Palemoon który ma większość zalet Firefoxa i nie posiada większości jego wad (jeśli chodzi o bezpieczeństwo) https://www.palemoon.org/
    Z dodatków: NoScript, uBlock i RequestPolicy, oczywiście zero flasha czy innych pasożytów z Adobe (Reader można zastąpić polska SumatraPDF).
    Nic nie zastąpi rozumu.
    Dobry aczkolwiek nieco upierdliwy firewall to Privatefirewall https://www.privacyware.com/personal_firewall.html (na XP polecam Kerio 2.1.5 który zwyczajnie nie ma lepszego następcy nawet obecnie).

• #35 04 Paź 2015 16:54
    linuks
    Spec od komputerów

lukasz18dg napisał:
    Idea tego programu polega na tym, że jednym silnym hasłem chronisz inne hasła np do FB. Wstawiania hasła polega tylko na skopiowaniu hasła w odpowiednie miejsce.
    Nie wiem czy wiesz, ale im dłuższe hasło oraz bardziej złożone (cyfry, znaki specjalne), są trudniejsze do złamania niż qwerty, qazwsx1.

Dobra porada. Nie ma to jak wszystkie hasła w jednym miejscu. W razie włamu włamywacz ma wszystkie hasła jak na dłoni :)
    Tylko live-linuks specjalnie zmodyfikowany do konkretnego banku/serwisu i bez zaszytych haseł. Można oczywiście hasła zaszyć w iso ale w przypadku zgubienia nośnika CD/pena znalazca bez problemu zaloguje na nasze konta.
    Pozdrawiam

• #37 04 Paź 2015 21:22
    kuferekczasu
    Poziom 31  

linuks napisał:
    Można oczywiście hasła zaszyć w iso ale w przypadku zgubienia nośnika CD/pena znalazca bez problemu zaloguje na nasze konta.

No ale narzędzie wbudowane w Windowsa, w Win7 i Win8. Na przykłąd BitLocker, same hasła możemy umieścić na pendrive i zaszyfrować go. Tylko bez przesady oczywiście żeby jakaś paranoja nie powstała.

Musze wasze informacje teraz poskładać.

• #38 05 Paź 2015 01:10
    lukasz18dg
    Poziom 16  

linuks napisał:
    lukasz18dg napisał:

Dobra porada. Nie ma to jak wszystkie hasła w jednym miejscu. W razie włamu włamywacz ma wszystkie hasła jak na dłoni :)

Tu trzeba wybrać co jest dla nas ważniejsze:
    1 zapamiętywanie np X innych haseł mocnych do X serwisów. Znając życie użytkownik stworzy kilka haseł gdzie wymiennie będzie używał 3 średnich haseł.
    2 Wybór Keepass, zapamiętanie jednego mocnego hasła w zamian za programowe zapamiętanie hasła, co nam daje możliwość utworzenia hasła bardzo mocnego i długiego, a co przeważnie gwarantuje nam większe poczucie bezpieczeństwa. Ponieważ czy naprawdę jesteśmy bezpieczni jest zależne od programisty, który pisał dany serwis.

Jedne rozwiązania będą lepsze lub gorszę w różnych sytuacjach.

• #39 06 Paź 2015 17:01
    Grzegorz77
    Poziom 25  

No cóż jako system proponuję DOS, a przeglądarkę Arachne.
    Zawsze można też poszukać Amigi z Unixem.
    Do tego dorzucić sieć TOR i jesteśmy prawie bezpieczni ;)

• #40 06 Paź 2015 17:31
    Gelip
    Poziom 28  

Mogę zapodać przykładowe komunikaty kiedy program lub system chce wysłać dane:
    Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych?

• #41 06 Paź 2015 17:34
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Głównie odbywa się to za naszą zgodą.
    Z tego wynika że należy wyłączyć aktualizacje po nowej instalacji Win7/8/8.1

• #42 06 Paź 2015 17:36
    Gelip
    Poziom 28  

kuferekczasu napisał:
    Głównie odbywa się to za naszą zgodą.
    Z tego wynika że należy wyłączyć aktualizacje po nowej instalacji Win7/8/8.1

Z moich obrazków wynika też iż należało to zrobić również w WinXP :-)

• #43 09 Paź 2015 20:08
    kuferekczasu
    Poziom 31  

No, okej. Jest inna rzecz, Coraz gorzej ze znalezieniem skrzynki pocztowej która nie łączy się z jakąś usługą google. Chodzi mi o małą skrzynkę, dawniej takie polskie były.

• #44 11 Paź 2015 09:54
    lukasz18dg
    Poziom 16  

Gelip napisał:
    Mogę zapodać przykładowe komunikaty kiedy program lub system chce wysłać dane:
    Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych? Które oprogramowanie nie zbiera od/o nas danych?

Powiem tylko tyle. Widząc punkt programisty. Najlepszymi osobami do szukania błędów są niestety użytkownicy końcowi. To oni mają użytkować system i oni będą mieli problemy z nim. W informatyce, a raczej w programowaniu nie istnieje pojęcie programu idealnego, są większe lub mniejsze problemy. I to, czy użytkownik godzi się na "pomaganie" producentowi, to jego sprawa. Ale nie miej później pretensji, że coś nie działa/wiesza/restartuje.

• #46 27 Paź 2015 21:16
    kuferekczasu
    Poziom 31  

deus.ex.machina napisał:
    oczywiście zero flasha czy innych pasożytów z Adobe

Jak oglądać YT?
    Ja na XP miałem przestrzały plugin i mnie pytał czy może włączyć Flasha gdy chcę, a na Windows 7 nie wiem jak to zrobić?

• #47 27 Paź 2015 21:42
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

YT działa bez problemu bez flasha (używa HTML5) - działa nawet na Palemoon który posiada ograniczenia w zakresie obsługiwanych multimediów - swoją drogą zazwyczaj oglądam YT w niskiej rozdzielczości a jeśli coś mnie interesuje to ściągam sobie film na komputer lokalnie (dzięki temu mogę np obejrzeć bez problemów 60fps).

Polecam wtyczkę http://www.cys-audiovideodownloader.com/ lub świetny

http://www.videohelp.com/software/youtube-dl

http://www.ghacks.net/2014/07/25/enable-mse-h2-64-support-youtube-firefox-right-now/

Sam Google podpowiada by oznaczyć materiał video który sprawia kłopot - prawy przycisk myszy i oznacz ze "video się nie gra" - po odświeżeniu strony zazwyczaj dostępna jest kompatybilna wersja.

• #49 28 Paź 2015 07:29
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Dzięki waszej pomocy komputer zaczyna wyglądać normalnie od strony bezpieczeństwa, i nie paranoicznie, choć niektóre pluginy w przeglądarce opóźniają reakcję.

Duży kłopot mam z hasłami, jest osobny program jakiś ale duże z nim zachodu; konfiguracja przeglądarki nic nie daje. Przykładowo ciągle prosi o hasła do logowania Allegro, a nie prosi tylko tam gdzie potrzebuje, i w dodatku zostawia pole hasła wypełnione. Czyszczenie cache i ciastek nie do rzeczy.

Co do szyfrowania partycji, albo na dysk zewnętrzny. Czy tutaj tworzyć ukryty dysk (hidden volume) czy nie ma potrzeby. Z programów zostaje:
    - Truecrypt
    - Veracrypt
    - DiskCryptor

• #50 28 Paź 2015 10:24
    helmud7543
    Poziom 42  

To zależy kto ma dostęp. Jak chodzi o zabezpieczenie przed zdalnym wykradzeniem to ukryta partycja nie jest konieczna, jak chodzi o ukrycie przed "ciekawskimi" użytkownikami, to można ukryć partycję.

• #51 28 Paź 2015 11:01
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Tyle, że po co robić ukrytą partycję w widzialnej partycji :)
    Ale wystarczy w TC usunąć litere dysku.

Odnośnie głównego tematu znajdujemy stronę https://prism-break.org/pl/
    Zabawne to wszystko.

• #52 28 Paź 2015 18:20
    kuferekczasu
    Poziom 31  

deus.ex.machina napisał:
    YT działa bez problemu bez flasha (używa HTML5)

Dla Flasha jest przecież wtyczka BetterPrivacy? No i zblokować w opcjach wtyczkę Flash tak aby pytał o aktywację.

• #53 29 Paź 2015 00:42
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

kuferekczasu napisał:
    deus.ex.machina napisał:
    YT działa bez problemu bez flasha (używa HTML5)

Dla Flasha jest przecież wtyczka BetterPrivacy? No i zblokować w opcjach wtyczkę Flash tak aby pytał o aktywację.

Flash w systemie to potencjalna dziura i źródło nieustannych monitów by zainstalować nowsza wersje a Adobe z kolei próbuje instalować jakieś dodatki co wymusza instalacje na systemie Unchecky...

Wyjątkowo zgadzam się tu z Apple i zwyczajnie ignoruje technologie Flash.

• #54 29 Paź 2015 20:22
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Mam wątpliwości czy nagromadzenie tylu wtyczek w przeglądarce nie sparalizuje mi jej pracy.
    NoScript nie skonfigurowałem dokłądnie, i chyba nalezy zrobić listę wyjątków aby non stop nie blokował każdej strony.

Ktoś pisał, że linux z pendrivea za każdym razem resetuje ustwienia. Tam chyba bezpieczniej używac tego flasha a wyrzucić go z Windowsa, gdzie zostaje HTML5.
    Dodatkowo można edytować plik hosts, jesli chodzi o wyrzucanie szpiegów.

• #55 30 Paź 2015 06:08
    Gelip
    Poziom 28  

kuferekczasu napisał:
    NoScript nie skonfigurowałem dokłądnie, i chyba nalezy zrobić listę wyjątków aby non stop nie blokował każdej strony.

NoScript właśnie po to jest aby blokować. Nie trzeba ustawiać żadnych wyjątków - wystarczy, że za pierwszym razem po wejściu na stronę wyłączysz dla niej blokowanie i zostanie to zapamiętane tak że przy następnym wejściu strona nie będzie blokowana.
    kuferekczasu napisał:
    Ktoś pisał, że linux z pendrivea za każdym razem resetuje ustwienia. Tam chyba bezpieczniej używac tego flasha a wyrzucić go z Windowsa, gdzie zostaje HTML5.

Windows z pendrivea też za każdym razem resetuje ustawienia. Wiele razy na forum pisałem, że Windows też można zrobić Live.

• #56 01 Lis 2015 15:10
    kuferekczasu
    Poziom 31  

deus.ex.machina napisał:
    Flash w systemie to potencjalna dziura i źródło nieustannych monitów by zainstalować nowsza wersje

W YT jest wtyczka zamiany Flash na HTML5.
    Ale są strony gdzie tez jest przekaz stream we Flash i to nie działa. Na przykład ojciec lubi tenisa stołowego. Bez Flasha nie obejrzy tego co chce.

• #57 01 Lis 2015 16:35
    Gelip
    Poziom 28  

Daj już spokój z tym bezpieczeństwem - myślisz, że na HTML5 nie znajdzie się jakaś dziura? To tylko kwestia czasu. Każde oprogramowanie zawiera nieodkryte jeszcze błędy - jak ktoś mocno zechce znaleźć dziurę to ją znajdzie i w HTML5 :-)

• #58 01 Lis 2015 17:50
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Ja mówię o czasie obecnym, a nie zauważyłeś, że proonują starsze rozwiązania jak antywirusy sprzed pięciu lat. I gdzie pisze, że porónujemy HTML5 do Flash? Jeden kolega odrzucił Flash całkowicie, więc zapytałem jak odtwarzać materiały flash oprócz YT?

Celem tego tematu jest zebranie informacji, ja nie szukam bezpieczeństwa CIA.
    Dzisiaj domownik usiadł przed kompem, włączyłęm linux-live, to nie wiedział co zrobić jak mu reklama wyskoczyłą na ekranie. Możnaby ingerowac w sam obraz live, żeby prozeglądarka miła już wtyczki, żeby ustawić DNS, ale z tym jest problem.

• #59 03 Lis 2015 00:00
    lukasz18dg
    Poziom 16  

kuferekczasu napisał:
    Ja mówię o czasie obecnym, a nie zauważyłeś, że proonują starsze rozwiązania jak antywirusy sprzed pięciu lat. I gdzie pisze, że porónujemy HTML5 do Flash?

Wcześniejsza wypowiedź była tylko związana z oprogramowaniem, a raczej dokładnie programowaniem. Program bez błędów to mit. Niestety, ale jest prawdziwe, nawet w tak wielkich rzeczach jak systemy, przeglądarki. Ewentualny błąd, może powodować setki różnych sytuacji, jak mniejsze bezpieczeństwo, mniejsza stabilność itp.
    Tak jak programy, w protokołach mogą być błędy. Przykład? Heartbleed. Krytyczna dziura w OpenSSL. Jeśli dobrze pamiętam, powodowała wyciek danych. Z OpenSSL, jeśli dobrze pamiętam korzysta FB, Google i inne wielkie giganty.

kuferekczasu napisał:

Jeden kolega odrzucił Flash całkowicie, więc zapytałem jak odtwarzać materiały flash oprócz YT?

Sprawdź ten Link.

kuferekczasu napisał:

Celem tego tematu jest zebranie informacji, ja nie szukam bezpieczeństwa CIA.
    Dzisiaj domownik usiadł przed kompem, włączyłęm linux-live, to nie wiedział co zrobić jak mu reklama wyskoczyłą na ekranie. Możnaby ingerowac w sam obraz live, żeby prozeglądarka miła już wtyczki, żeby ustawić DNS, ale z tym jest problem.

Nie wiem dlaczego szukasz takiego bezpieczeństwa, nie rozumiem tego. Jeśli nie jest pracownikiem rządu z dostępem do tajnych dokumentów, masz dostęp do jakiś nowo odkrytych ważnych technologi lub ewentualnie bardzo ważnych rzeczy, których światło widzialne społeczeństwa nie powinno widzieć to nie widzę, aż takiej zabawy w zabezpieczanie się przed utratą prywatności.
    Wyjaśnij dlaczego chcesz, aż tak bardzo takiej prywatności?
    Może wtedy zrozumiemy dlaczego, aż tak jej pożądasz.

• #60 03 Lis 2015 06:41
    kuferekczasu
    Poziom 31  

lukasz18dg napisał:

Po pierwsze pisałem to na PW: taki Meritum został wchłonięty przez Alior. Żeby się zalogować trzeb podać kod. Moje hasło ma 15 cyfr. Wpisujemy je po kolei poza zakrytymi polami. Ilość pól na Alior to 12. Konsultantka tłumaczy że to w porządku. Loguję się ponownie, jest 15 pól, wylogowuję. Znowu ponownie loguję się: 12 pól. Zmienić bank czy swoje nawyki gdy kopiują nueidolnie rozwiązanie ze starego banku? Szkoda tylko że nie odświeżałem F5 kilka razy pod rząd :/

Po drugie: na komputerze czasem siada mój tata, on tam wyrabia cuda. Chciałem tak ustawić komputer żeby niczego nie włączał, żeby poprawnie go wyłączył, a ja nie stał nad nim jak nad dzieckiem. Okazało się że takiego rozwiązania nie ma. Zostaje..... kontrola rodzicielska :D

lukasz18dg napisał:
    Jeśli nie jest pracownikiem rządu z dostępem do tajnych dokumentów

Wierzysz w takie bajki? Ja miałem dostęp do ludzi ze znanej rodziny politycznej. Uciekać jak najdalej, BEZPIECZEŃSTWA NIE MA. A ja szukam rozwiązań dla KOMPUTERA a nie życia, ponieważ wraz z roziwązaniem PEWNYCH kwestii z prywatności, rozwiązuje kwestie z ochrony praw autorskich PLUS zaczynam lepiej traktować swoje dane w ogóle na dysku.
    Taka uwaga: to jest dział POCZĄTKUJĄCY.

Daliście mi wszystkie informacje, jedyny wpis zrobię celem podsumowania i zamknięcia wątku jeszcze. Generalnie wszystko sprowadza się do ciaateczek z Flasha i edycji pliku hosts. Dla mnie to wszystko w temacie.

Snowden pokazał, że bezpieczeństwo to mit. Kiedyś szukałem bezpiecznej skrzynki email bo chciałem być wiarygodny. Znalazłem lavabit.com dawno temu zanim sprawa Snowdena wybuchła. Po prostu szukałem poczucia bezpieczeństwa, nie ma tu drugiego dna.

lukasz18dg napisał:

Bardziej chcę wiedzieć, niż mieć, bo żyję bezpiecznie. A temat bezpieczeństwa zaciekawił mnie wraz z obserwacją tego, co mój tata wyczynia na komputerze. I nie wiem czy nawet zakładać mu skrzynkę.......

PS. czasem z laptopa łączę się w miejscach publicznych lub trasie, ponieważ nie mam szybkiego Internetu w domu.