Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV przez sieć LAN - czy ma rację bytu?

sebap 03 Paź 2015 00:41 3747 40
  • #1 03 Paź 2015 00:41
    sebap
    Poziom 40  

Witam wszystkich i jak w temacie. Za jakiś czas będę miał podłączoną tę usługę https://www.inea.pl/swiatlowod-do-domu . Ostatni pakiet czyli 250Mb/s. Urządzenie, z którego będzie TV, internet i telefon będzie zamontowane w piwnicy. Dom ma 4 kondygnacje mieszkalne. Piwnica, parter, 1 piętro i poddasze. Na każdym z nich mają być dostępne te 3 usługi.
    Teraz pytanie. Czy da się zrobić (chodzi o TV) tak by nie wiercić w ścianach, sufitach i nie prowadzić kabli?
    Znalazłem takie coś http://www.dipol.com.pl/zestaw_transformatorow_pasywnych_tv-lan_signal_2_szt__R94200.htm .Chciałbym jeden transformator pasywny połączyć kablem koncentrycznym w wejście TV, kablem sieciowym wtyczką RJ45 w wejście LAN a z wyjścia LAN+TV kablem sieciowym w taki transmiter PLC http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-18_TL-PA2010KIT.html a ten transmiter do prądu . U mnie (na 1 piętrze) 2 taki transmiter PLC podłączył bym również do prądu, z transmitera kablem sieciowym do gniazda LAN+TV w transformatorze pasywnym, a z niego z gniazda TV kablem koncentrycznym do dekodera a kablem sieciowym z gniazda LAN do np. routera.
    Może zawile to napisałem ale w gruncie rzeczy to prosty plan.
    Czy to ma rację bytu? Czy będzie działała telewizja w jakości HD i szybki internet przez taką sieć? Jeśli będzie działać to czy nie będzie znaczącego pogorszenia jakości sygnału telewizyjnego?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

0 29
  • Pomocny post
    #2 03 Paź 2015 02:07
    bestboy21
    Poziom 38  

Żeby przesłać sygnał RF oba transformatory muszą być fizycznie połączone kablem UTP , zastosowanie PLC pomiędzy nimi odpada.
    Więc nic z tego.

0
  • #3 03 Paź 2015 10:11
    sebap
    Poziom 40  

Rozumiem. Możesz wyjaśnić dlaczego tak jest? Nie chodzi o to, że nie wierzę tylko po prostu ciekawy jestem.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Paź 2015 10:14
    bestboy21
    Poziom 38  

Sygnał RF jest przesyłany analogowo przez wolne pary w kablu UTP (pary są 4 a ethernet 100Mbps używa tylko 2).

0
  • #5 03 Paź 2015 10:19
    sebap
    Poziom 40  

Czyli po staremu: chciałem dobrze, wyszło jak zwykle :).

0
  • Pomocny post
    #6 03 Paź 2015 10:22
    bestboy21
    Poziom 38  

Sam internet możesz sobie zrobić na PLC tylko musisz mieć adaptery 1Gbps (drogo) bo te 100Mbps PLC ma tyle tylko na papierze... zakładając że masz nową instalację może być osiągnął 50Mbps w obrębie domu.
    Telewizor niestety trzeba będzie kombinować z wiertarką.

0
  • #7 03 Paź 2015 10:24
    sebap
    Poziom 40  

Skoro będzie wiercone to położę 2 przewody: koncentryk i UTP 5e. 250Mb/ to w sferze marzeń. Chciałbym wyciągnąć te 75Mb/ czyli tyle ile pozwoli moja karta N lite w laptopie.

0
  • #8 03 Paź 2015 10:34
    alojzy7719
    Poziom 35  

Podłączę się pod temat (jeżeli mogę). Czy w przypadku zastosowania trasmitterów PLC, gniazda muszą być na tej samej fazie?

0
  • #9 03 Paź 2015 10:41
    bestboy21
    Poziom 38  

Są już transmitery które nie muszą być na tej samej fazie ale wtedy żeby osiągi były warte ceny wymagany jest chociaż wspólny "PE".

0
  • #10 03 Paź 2015 10:42
    sebap
    Poziom 40  

Mam w domu te 2, do których podałem link i stwierdzam, że nie muszą być w jednej fazie. Wziąłem je na próbę od kolegi ze sklepu komputerowego z zastrzeżeniem, że oddam jak nie będą działały w różnych fazach. Po kupnie od razu testy. Jeden do routera i do prądu a z drugim obszedłem wszystkie gniazdka na 4 kondygnacjach budynku, w którym mieszkam. Działa w całym budynku. Nie wiem ile straci na prędkości bo mam w tej chwili internet 8Mb/ i na nim nie traci nic.

0
  • #11 03 Paź 2015 10:47
    alojzy7719
    Poziom 35  

Ale instalacja jest 3-przewodowa?

0
  • #12 03 Paź 2015 10:49
    bestboy21
    Poziom 38  

sebap napisał:
    Mam w domu te 2, do których podałem link i stwierdzam, że nie muszą być w jednej fazie. Wziąłem je na próbę od kolegi ze sklepu komputerowego z zastrzeżeniem, że oddam jak nie będą działały w różnych fazach. Po kupnie od razu testy. Jeden do routera i do prądu a z drugim obszedłem wszystkie gniazdka na 4 kondygnacjach budynku, w którym mieszkam. Działa w całym budynku. Nie wiem ile straci na prędkości bo mam w tej chwili internet 8Mb/ i na nim nie traci nic.

Proszę podchodzić do słów kolegi z dystansem :)... internet 8Mb działa ale ludzie mają różne wymagania, okaże się że idzie ledwo 20Mbit a ping wzrasta o 15ms .
    Zresztą jest wiele testów PLC na YT , więc nawet czytać nie trzeba tylko popkorn usmażyć ;)

PLC przy słabym "sygnale" podczas transmisji potrafi mocno podnieść ping i jakiś gracz CS może się zdziwić.

0
  • #13 03 Paź 2015 10:53
    alojzy7719
    Poziom 35  

Na szczęście gry to najmniejszy (wręcz żaden) problem. Repeater niestety nie zdał egzaminu (podwójnie spowolnił download i upload - do tego bardzo niski, max. 512 kB/s), więc pozostaje transmitter PLC.

0
  • #14 03 Paź 2015 10:58
    bestboy21
    Poziom 38  

alojzy7719 napisał:
    Na szczęście gry to najmniejszy (wręcz żaden) problem. Repeater niestety nie zdał egzaminu (podwójnie spowolnił download i upload - do tego bardzo niski, max. 512 kB/s), więc pozostaje transmitter PLC.

No tak, tylko jeśli ktoś ma 5TB NAS w szafce to raczej nie będzie piał z zachwytu jak zobaczy transfer 20Mbit/s ;)

0
  • #15 03 Paź 2015 11:00
    sebap
    Poziom 40  

alojzy7719 napisał:
    Ale instalacja jest 3-przewodowa?

Oczywiście. Cała instalacja jest miedziana jakby co.

bestboy21 napisał:
    Proszę podchodzić do słów kolegi z dystansem :)... internet 8Mb działa ale ludzie mają różne wymagania, okaże się że idzie ledwo 20Mbit a ping wzrasta o 15ms .
    Zresztą jest wiele testów PLC na YT , więc nawet czytać nie trzeba tylko popkorn usmażyć ;)

PLC przy słabym "sygnale" podczas transmisji potrafi mocno podnieść ping i jakiś gracz CS może się zdziwić.

Dlatego dopisałem na końcu
    sebap napisał:
    Nie wiem ile straci na prędkości bo mam w tej chwili internet 8Mb/ i na nim nie traci nic.

Przy tych 8Mb/s nie traci nic. Nie zauważyłem też żeby ping podskoczył do góry.

0
  • #16 05 Paź 2015 19:48
    Z.R.
    Poziom 15  

"PE" zawsze jest wspólny w budynku i ma ciągłość do samego ZZK, wymóg Prawa Energetycznego.

0
  • #17 11 Gru 2015 20:21
    sebap
    Poziom 40  

Nie będę zakładał nowego tematu tylko napiszę w tym bo dotyczy to TV. Przyjechali panowie z INEI, zostawili router i kablem koncentrycznym podłączony jest TV. Pytałem jak rozwiązać kwestię multiroomu (4 telewizory) i dostałem informację, że nie trzeba ciągnąć 4 kabli do każdego mieszkania tylko po prostu rozcinać ten, który jest i dawać po prostu rozgałęźniki. Czy to tak zadziała? Czy rozgałęźniki zdają egzamin? Jeśli tak to czy muszą być na zasilaczu czy mogą być bez? Jakie te rozgałęźniki muszą być? Nie będzie strat np. klatkowania na kanałach HD? I na koniec: jaki kabel koncentryczny zakupić? Przypomnę, że do routera dochodzi światłowód.

0
  • Pomocny post
    #18 12 Gru 2015 02:15
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jaki dokładnie sprzęt, jakie kable - INEA działa na IPTV - rozcinać kable... - no Jezus z 3 ryb nakarmił kilka tyś wiernych - ale tu?.
    Bez dekodera przy każdym tv się nie obejdzie - a tego nie dają - multiroom mają tylko na 2 tv - działa tylko na ich sprzęcie - z allegro, kradziony i tak nie zadziała.

0
  • #19 12 Gru 2015 07:59
    sebap
    Poziom 40  

Kabel jakiś koncentryk - może Triset 113? Wiem, że INEA działa na IPTV ale router jaki zostawili to Huawei HG8247H i on ma 4 wyjścia LAN, z czego 1 typowe LAN a 3 po IPTV. INEA umożliwia nie 2 dodatkowe multiroomy a 3 więc w sumie były by potrzebne 4 wyjścia IPTV. Dlaczego chcę rozcinać koncentryk? Ano niedługo będą potrzebne wszystkie wyjścia z tego routera jako LAN.
    Da się to zrobić rozcinając ten koncentryk i stosując rozgałęźniki?

0
  • Pomocny post
    #20 12 Gru 2015 08:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

sebap napisał:
    Da się to zrobić rozcinając ten koncentryk i stosując rozgałęźniki?

Rozgałęźniki tak - rozcinanie kabla absolutnie nie.

Co do multiroomu - proszę się dowiedzieć dokładnie - bo jakoś w 3 lub nawet 4 dekodery od nich nie wierze.
    Skoro to jest IPTV - to po co zwykły koncentryk do każdego dekodera - raczej kabel skrętka tu potrzebny.

0
  • #21 12 Gru 2015 08:30
    sebap
    Poziom 40  

Co do multiroomu to dowiadywałem się już 3 razy .). 1 główny 3 dodatkowe czyli razem 4 dekodery od nich można dostać.
    Skoro można dać rozgałęźniki to jak podłączyć do nich dekodery bez rozcinania koncentryka?
    IPTV chcę wykorzystać jako wyjścia LAN bo chcę mieć 4 z routera a nie tylko jedno.

0
  • Pomocny post
    #22 12 Gru 2015 08:35
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

sebap napisał:
    Skoro można dać rozgałęźniki to jak podłączyć do nich dekodery bez rozcinania koncentryka?

Skoro dekodery działają na IPTV - to po co Ci do nich koncentryk i jakieś rozgałęźniki?.
    Coś mi tu wszystko pokręcone jest w tym co piszesz...
    Jakie dają dekodery do usługi?.

Co do tego MR - widziałeś cenę - 14,90 - ale za JEDEN odbiornik (info z gwiazdką):
    https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/telewizja/uslugi-dodatkowe

sebap napisał:
    IPTV chcę wykorzystać jako wyjścia LAN bo chcę mieć 4 z routera a nie tylko jedno.

To dodajesz switcha i po problemie.

0
  • #23 12 Gru 2015 08:44
    sebap
    Poziom 40  

Za każdy multiroom 10zł dopłaty. W budynku potrzebne będą właśnie 4 dekodery. Wiem, że mogę dać switch pod wyjście LAN ale chciałem uniknąć jego zakupu. No ale widzę, że chyba wyjdzie na jedno z kosztami licząc koncentryk i rozgałęźniki a UTP 5e. Jakiej firmy przewód UTP 5e byś polecił? W miarę cienki, giętki no i cenowo żeby pasował. Wiadomo, że żadnego dziadostwa nie chce. Może też jakiś switch gigowy polecisz? 4 porty wystarczą.
    Dekodery jakie dają to coś z tego https://www.inea.pl/obsluga-klienta/dla-ciebie/dokumenty-i-pliki/instrukcje/modemy-i-dekodery .

0
  • #24 12 Gru 2015 08:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

sebap napisał:
    Za każdy multiroom 10zł dopłaty.

14,90 - w poście wyżej masz szczegóły.
    sebap napisał:
    licząc koncentryk i rozgałęźniki a UTP 5e

Nadal się nie rozumiemy - koncentryk jest tylko do modemu/routera - NIE potrzeba go do dekoderów - dekodery potrzebują LAN (jeśli to faktycznie IPTV - bo Inea też świadczy usługi w innej technologii - moi rodzice mają od nich "światełko" i koncentryka jako takiego nie mają nigdzie).
    Dlatego też się upewnij, czy dostaniesz dekodery IPTV, czy typowo kablowe - w pierwszym przypadku kabel to skrętka komputerowa, w drugim faktycznie kabel koncentryczny.
    sebap napisał:
    Jakiej firmy przewów UTP 5e byś polecił? W miarę cienki, giętki no i cenowo żeby pasował. Wiadomo, że żadnego dziadostwa nie chce.

http://www.dipol.com.pl/przewod_netset_u-utp_5e_skretka_wewnetrzna_1m__E1408_1.htm
    Korzystam zawodowo (prywatnie oczywiście też) tylko z tego.
    sebap napisał:
    Może też jakiś switch gigowy polecisz? 4 porty wystarczą.

Nie ma na 4 - są najmniej na 5 - Netgear GS105 - porty 1 Gb, dożywotnia gwarancja (do komputerów też się świetnie to nadaje - też mam, tylko wersje na 8 portów Netgear GS108).

0
  • #25 12 Gru 2015 09:09
    sebap
    Poziom 40  

INEA idzie do mnie po światłowodzie i multiroom jest za 10zł od sztuki https://www.inea.pl/pl/swiatlowod .
    To z ich dekoderami nie jest tak, że mają gniazda i na koncentryk i na IPTV?
    Co powiesz o kablach Bitner lub Madex? Cenowo lepiej od tego Netset a jednak będę potrzebował ponad 120m, pewnie 150 nawet kupię żebym nie został później z ręką w nocniku. Aż tyle bo na każdą kondygnację 2x skrętka - jeden do TV a drugi do routera (jako AP).
    Switch jak najbardziej ok.

0
  • #26 12 Gru 2015 09:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

sebap napisał:
    INEA idzie do mnie po światłowodzie i multiroom jest za 10zł od sztuki

Nie będę się kłócił o cenę MR - uczulam tylko, co byś nie był zdziwiony.
    sebap napisał:
    To z ich dekoderami nie jest tak, że mają gniazda i na koncentryk i na IPTV?

Mają - tylko Ty musisz wiedzieć w jakiej technologii Ci to włączą - bo to determinuje położenie danego okablowania.
    Po analizie tego co mają na stronie:
    https://www.inea.pl/obsluga-klienta/dla-ciebie/dokumenty-i-pliki/instrukcje/modemy-i-dekodery
    Potrzebny będzie i kabel koncentryczny i skrętka do każdego z dekoderów - będziesz obstawiony połączeniowo z każdej strony.
    sebap napisał:
    Co powiesz o kablach Bitner lub Madex?

Nie korzystam z takich - czy warto na tym oszczędzać, skoro to ma działać?.
    Nie oszczędzaj na kablach - to podstawa sprawnej sieci w domu.

0
  • #27 12 Gru 2015 09:38
    sebap
    Poziom 40  

Jestem po telefonie do INEI. W ramach tego programu 'Światłowód Do Domu" każdy dodatkowy multiroom to koszt 10zł. Co do skrętki masz rację, nie będę oszczędzał. Ten człowiek, który był podłączać światłowód i zostawił dekoder i router mówił, że koncentryk na każde piętro i rozgałęźnik ale później mówił też, że 3 wyjścia LAN będą jako IPTV i pod nie też można podłączyć TV. Wychodziło by więc na to, że TV może być i po koncentryku i po skrętce?

0
  • #28 12 Gru 2015 09:49
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

sebap napisał:
    człowiek, który był podłączać światłowód i zostawił dekoder i router mówił, że koncentryk na każde piętro i rozgałęźnik ale później mówił też, że 3 wyjścia LAN będą jako IPTV i pod nie też można podłączyć TV. Wychodziło by więc na to, że TV może być i po koncentryku i po skrętce?

Może bardziej miał na myśli - że sygnał telewizyjny pójdzie po koncentryku, a usługi dodatkowe już po LAN (np. VOD, albo zawartość dysku dekodera głównego).
    Zadzwoń do nich ponownie - i dowiedź się szczegółów i konkretów - zapisz co mówią - i potem ewentualnie wrócimy do tematu - teraz przynajmniej wiesz o co pytać i nie zostaniesz z "ręką w nocniku".

0
  • #29 12 Gru 2015 09:56
    sebap
    Poziom 40  

Gdyby tak było to można dać 1 kabel koncentryczny i rozdzielać go zwykłymi rozgałęźnikami na każdym piętrze?

0
  • #30 12 Gru 2015 10:09
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Można - tylko tłumienie splitterów będzie w sumie tak wielkie, że sygnał się może nie przebić - a wzmacniaczy w kablówce stosować NIE wolno.
    Można zastosować ODgałęźniki (nie rozgałęźniki, tylko odgałęźniki) - tzw TAP - wtedy by to zdało egzamin.
    Kable położyć w peszlu/korytku/rurce.

0