Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolektora słonecznego na heat pipe

strikexp 03 Paź 2015 12:48 1380 6
  • #1 03 Paź 2015 12:48
    strikexp
    Poziom 27  

Wpadłem na pomysł budowy wysokosprawnej instalacji ciepłowniczej z wykorzystaniem heat pipe.
    Dla wyjaśnienia heat pipe to szczelna metalowa rura, w której jest jakaś ciecz. Ogrzanie rury ponad temperaturę wrzenia cieczy powoduje niemal natychmiastowe i jednolite rozprowadzenie ciepła po całej długości owej rury.
    Gdyby zrobić na tej zasadzie kolektor z grawitacyjnym opadaniem skroplonej cieczy to działałby samoczynnie nawet przy -50 stopniach. A temperatura cieczy mogłaby wynosić nawet 20 stopni, o ile tylko znalazłbym taką która wrze już w około 15 stopniach.

Mam 3 problemy o które chciałbym zasięgnąć porady:
    1. Jak złączyć szczelnie miedzianą rurę? Czy istnieja jakieś sposoby spawania itp?
    2. Jak połączyć mocno nagrzewającą sie miedź z plastikową rurką? Może jakiś klej wysokotemperaturowy?
    3. Jakiej cieczy użyć jako czynnika roboczego? Powinna mieć możliwie małą temperaturę wrzenia ale ponad 10 stopni. Zamarzać nie powinna do -50 lub przynajmniej zamarzać zmniejszając objętość. Oraz oczywiscie powinna być w miarę tania, nie agresywna chemicznie i względnie bezpieczna dla ludzi w przypadku wycieku.

0 6
  • #2 03 Paź 2015 20:25
    marcinbbb
    Poziom 23  

Proponuję KUPIĆ same panele i podłączyć do bojlera bufora nie bawić się w kombinatorykę stosowaną. I nie heat pipe a zwykłe płaskie. Wiem bo mam dzisiejszy dzień od 13:00 włączone ogrzewanie podłogowe z solarów:
    Budowa kolektora słonecznego na heat pipe Budowa kolektora słonecznego na heat pipe
    w sumie 26kWh przybyło ze słonka. Instalacja 4 płaskie panele i bufor kombinowany 400l

0
  • #3 03 Paź 2015 21:37
    strikexp
    Poziom 27  

Albo masz mały domek, albo wywaliłeś grube tysiace w solary :) Bo jeden panel ma moc szczytową około 250W co w tym miesiacu bedzie oznaczać najwyżej z 200W w samo południe i max 50W w środku zimy. Więc nie wiem skąd wytrzasnąłeś to 26kWh w pół dnia, tyle daje cały dach paneli słonecznych w dużym domu.
    Ja natomiast myślę nad czymś co może sie zwrócić już po 2-3 latach a wytrzyma 20-30 lat.
    Któregoś dnia siadłem i policzyłem jak to jest z tymi solarami w Polsce. Wyszło mi że przy stałym odbiorze w fabryce, zwracają się dopiero po około 15 latach. I to przy założeniu dobrej pogody o którą w Polsce ciężko. Jeśli Ty ogrzewasz energia słoneczną to z pewnością jesteś zadowolony bo niby za darmo. Jednak zwróci Ci się to w porównaniu do zwykłego pieca dopiero za 20-25 lat i to przy założeniu że nie masz własnego lasu bo wtedy to 50 lat na zwrot. Jedyny plus solarów to ich czas produktywnego działania wynoszący jakieś 75-100 lat. Nasze wnuki będą handlowały starymi solarami tak jak my teraz używanymi samochodami :) I za te 50 lat to nawet pies na budzie będzie miał solary :D

Nie róbmy bałaganu i trzymajmy się tematu konstrukcji kolektorów.

0
  • #4 03 Paź 2015 21:45
    marcinbbb
    Poziom 23  

Błąd mam 4 palene w sumie 7,2m2 instalacji zalanej glikolem ;) Ugrzany glikol przez wężownicę solarną ogrzewa wodę w buforze. Mi instalacja przez 2 lata wyprodukowała "Energia pozyskana z instalacji solarnej 6991.23 kWh" 7MWh *0,68gr/kWh = 4,7k PLN jeszcze 2 lata i wydatek rzędu 10000 PLN zwróci się.
    Po co grzać wodę panelami fotowoltanicznymi których sprawność dochodzi do 20% jak można grzać wodę kolektorami słonecznymi których sprawność wynosi około 80%
    Rok 2015 na chwilę obecną dopisał 4,3MWh
    Budowa kolektora słonecznego na heat pipe

0
  • #5 03 Paź 2015 22:12
    strikexp
    Poziom 27  

To masz nie solar (baterie słoneczną) tylko kolektor :D
    Kolektory to wiem że sie szybko zwracają, ja czysto hobbystycznie chcę zrobić taki na heat pipe.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Paź 2015 21:44
    Flesz
    Poziom 21  

strikexp napisał:

Mam 3 problemy o które chciałbym zasięgnąć porady:
    1. Jak złączyć szczelnie miedzianą rurę? Czy istnieja jakieś sposoby spawania itp?
    2. Jak połączyć mocno nagrzewającą sie miedź z plastikową rurką? Może jakiś klej wysokotemperaturowy?
    3. Jakiej cieczy użyć jako czynnika roboczego? Powinna mieć możliwie małą temperaturę wrzenia ale ponad 10 stopni. Zamarzać nie powinna do -50 lub przynajmniej zamarzać zmniejszając objętość. Oraz oczywiscie powinna być w miarę tania, nie agresywna chemicznie i względnie bezpieczna dla ludzi w przypadku wycieku.

Ad 1- twarde lutowanie

Ad 2 - lepiej nie używaj plastiku - zrób wszystko w miedzi - drożej ale unikniesz problemów

Ad 3. - najlepiej czynników chłodniczych, może być np. amoniak ale najważniejsze jest ciśnienie (zależne od temperatury) - patrz wykres Moliera.

0
  • Pomocny post
    #7 04 Paź 2015 22:24
    hostii
    Poziom 23  

Któryś z kolegów na forum mówił żeby NIGDY nie wchodzić w kolektory head-pipe tylko FLOW LOW. On ma tego dużo i się sprawdza, tylko nie pamiętam kto to ...

1