Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiswitch Triax 9/6 - niskie napięcie na wyjściach do konwerterów

03 Paź 2015 20:42 1710 14
  • Poziom 9  
    Witam,
    od kilku dni próbuję dojść dlaczego słabnie mi sygnał z anteny satelitarnej. Do tej pory mój sprzęt był niezawodny (multiswitch triax 9/6, dwa konwertery Opticum Quattro, to wszystko podpięte do 4 telewizorów).
    Najpierw próbowałem ustawić lepiej talerz, następnie myślałem że może być konwerter uszkodzony, wymieniłem więc jeden na Triax Quattro ale nic to nie dało.
    Sprawdziłem wszystkie kable - są dobre. Pomierzyłem napięcia na kablach przy konwerterach i okazało się że są niższe niż to co podane jest na multiswitch'u. Zamiast 14 V jest 11,3 V, zamiast 18 V jest 15 V.
    Zmierzyłem jeszcze raz to samo na wyjściach z multiswitch'a - wyszło to samo, 3V mniej niż powinno być.

Proszę o radę.
    Czy może takie różnice w napięciach są jeszcze wystarczające do działania poprawnego konwerterów?
    Czy można to naprawić czy też trzeba kupić nowy. Z racji tego że to spory wydatek (nowy ponad 400 zł) chciał bym sprawdzić wszystko co się da z tym zrobić. Na opisach w sieci tego urządzenia wszyscy zaznaczają że ma bardzo dobry zasilacz, ale nic nie jest wieczne. Ma już 6 lat. Zamontowany jest na poddaszu, a upały były niezłe w tym roku.
    Pozdrawiam.

• Poziom 43  
    Na początek omiń multiswicha podłączając jeden z tunerów i wtedy sprawdź.
  • Poziom 9  
    witam,
    zamieniłem jeden konwerter na antenie (zwykły pojedynczy) puściłem omijając multiswitch, sygnał był 86%. Napięcie też zmierzyłem, było 15 V z tunera.
    Może te Quattro potrzebuja większego napięcia. Pozdrawiam.

• Poziom 43  
    Może zasilacz się kończy w multiswitchu?
    Na wejścia quatro zapnij tunery pomijając multoswitcha i sprawdź czy odbiór będzie prawidłowy.
    Do multiswitcha masz podpiętą antenę radiową i telewizyjną?
  • Poziom 9  
    Mam antenę do tv naziemnej i antenę radiową.
    Spróbuję tak zrobić. Pominę multiswitch'a i się okaże. A wyższe napięcie niz 14 V nie uszkodzi konwertera? Chyba że podpiąć tylko do tego wejścia gdzie ma być 18 V. Pozdrawiam.

• Poziom 43  
    Naziemna aktywna, jeśli tak to jak zasilana?

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
  • Poziom 9  
    mam antenę "dextę", zasilacz 12 V, to podpięte do zwrotnicy ZA101M.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Kable: od multischwitch'a do gniazdek "TEXIM YWOXpek 75-1.1/4.8", do anteny "CONOTECH DIGITAL 113 Gas Injected". Nie wiem czy to są dobre czy nie.

Dodano po 4 [minuty]:

Naziemna w zasadzie działa prawidłowo. Choć na moim terenie często słabnie sygnał. Ale to kiedyś sprawdzałem podpinając naziemną do jednego telewizora, jak były zakłócenia- nie było różnicy wtedy, tzn. jak były kwadraty z multiswitch'em to bez niego to samo. Musze chyba w jakąś kierunkową zainwestować. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dziś sprawdzałem czy jest sygnał z konwertera do tunera z pominięciem multiswitch'a. Zasięg pokazało jak na pojedynczym - koło 80 %, choć żadnego kanału nie udało mi się zobaczyć :(. Sprawdzałem to na Astrze, Hotbird przepadł jak kręciłem talerzem. Jak pisałem wcześniej jak zmienię konwerter na pojedynczy to wszystko śmiga - obraz widać.

Raczej bez nowego multiswitch'a się nie obejdzie.

PS. mierzył ktoś napięcia na wyjściach jakie są na nowym urządzeniu, tak z ciekawości pytam. Teorie to w specyfikacji urządzenia można wyczytać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    podpinałem każdy przewód kolejno LH LV itd do kabla który idzie do gniazdka i tunera (sprawdzałem to na fergusonie ariva 220 combo). tak jak napisałem jak przełączałem w opcjach tunera to pokazywał się sygnał na niektórych częstotliwościach - czy robiłem to dobrze, pojęcia nie mam. Jak wyżej podałem, obrazu nie udało mi się zobaczyć.

Zasilacz jest wbudowany w Triax'a mierzyłem tylko napięcia na wyjściach na konwertery. Nie rozbierałem tego urządzenia, jeszcze.
  • Poziom 9  
    sosarek napisał:
    Na początek omiń multiswicha podłączając jeden z tunerów i wtedy sprawdź.

zastosowałem się do tego

Dodano po 49 [sekundy]:

Jarek 355 napisał:
    Mam antenę do tv naziemnej i antenę radiową.
    Spróbuję tak zrobić. Pominę multiswitch'a i się okaże. A wyższe napięcie niz 14 V nie uszkodzi konwertera? Chyba że podpiąć tylko do tego wejścia gdzie ma być 18 V. Pozdrawiam.

i do tego pytania, nikt nic nie napisał, pozdrawiam
  • Poziom 9  
    witam,

uporałem się z tym problemem,
    wszystko zaczęło sie od uszkodzonego kondensatora na zasilaczu (3300uf, 50V) - ale o tym dowiedziałem się .... na końcu,
    mój brak pojęcia o elektrotechnice i pomiarach przejawił się dodatkowo na uszkodzeniu stabilizatorów napięcia 15V i 18V. Kolega mi to wymienił, kondensator też i sprzęt jest sprawny, napięcia na wyjściach "powróciło" :),

ps. od tego czasu sporo się doszkoliłem
    pozdrawiam