Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wentylatora, minimalne wydzielanie ciepła

cameleon666 03 Paź 2015 23:22 774 5
  • #1 03 Paź 2015 23:22
    cameleon666
    Poziom 14  

Zastanawiam się nad rozwiązaniem,

Regulator obrotów wentylatora, minimalne wydzielanie ciepła

Na załączonym obrazku mam schemat układu który dziala na 12v, ja mam niestety w układzie 19v i wiatraki x2 na 12V 0.09A

Czym wyreguluję różnicę LM317 input/output aby potencjometrem na full nie wychodziło na wyjściu 19V, rezystor 270ohm ?

Jakie temperatury osiąga LM317 ?. W pudełku jest też inny układ który dość mocno się grzeje, cały układ jest również czuły na interferencje.

Wydaje mi się że najlepiej w tej sytuacji dla mnie było by zastosować potencjometr aby nie zwiększać temperatury wewnątrz pudła i ew. zakłóceń.

Czy możecie mi polecić jaki potencjometr musiał by być aby osiągnąć to co chcę zrobić ?

Dzięki.

0 5
  • #2 03 Paź 2015 23:47
    kompresorrr
    Poziom 12  

Napisz dokładniej na jakiej zasadzie chcesz regulować obroty wentylatora. Na LM317 występuje tzw. dropout voltage, który określa minimalną różnice miedzy nap. wejściowym a wyjściowym wynosi on 3V dlatego w tym układzie nie uzyskasz więcej niż 16 volt na wyjściu.
    Obliczenie temperatury lm317(lub innych elementów stratnych), nie jest takie proste:
    -po pierwsze musisz znać moc: Pstrat=Iobc*Ustrat gdzie P[W] - moc tracona Iobc[A] - natężenie pobieranego prądu Ustart[V] - różnica między nap. wejściowym a wyjściowym.
    -drugą rzeczą jest wyczytanie z noty katalogowej rezystancji termicznej, i kilka prostych operacji, które zajełyby zbyt wiele miejsca dlatego masz tu link do który powinien rozwiać twoje wątpliwości na temat temperatury: http://ep.com.pl/files/7262.pdf , dalsze części tego artykułu znajdziesz w google.
    Prawdopodobnie masz błąd w schemacie(brak kropek przy połączeniu LM317 do szyn zasilania)

0
  • #3 03 Paź 2015 23:59
    cameleon666
    Poziom 14  

To może zacznę od początku, mam zasilacz od laptopa który daje 19v, jest on źródłem zasilania do układu do lampy plazmowej. Jest potrzeba (zupełnie niezależna) aby wpiąć 2 wentylatory z płynną regulacją obrotów za pomocą potencjometrów 7metrów od tego układu, z tąd pomysł aby nie tworzyć nowych źródeł zasilania chcę się wpiąć pod zasilacz 19v i elegancko w pudełku wyprowadzić dwa potencjometry, które sterowały by wiatrakami. Problem jest o tyle skomplikowany że elektronika z układu do lampy plazmowej wytwarza dość dużo ciepła i jest bardzo czuła na jakiekolwiek zakłócenia. Wszędzie musiałem dać feryty. Chcę uniknąć potencjalnego wzrostu temperatury w pudle + ew. zakłóceń które mobły by zaburzyć działanie elektroniki.

Pytałem też ew. o same potencjometry, wiem że rozwiązanie dużo droższe ale z uwagi na ciepło może lepsze ?.

0
  • #4 04 Paź 2015 00:08
    kompresorrr
    Poziom 12  

Moim zdaniem ręczna regulacje temperatury to słaby pomysł, no chyba że będziesz miał jakiś termometr i co chwila regulował obroty. Na twoim miejscu użył bym termistorów zamiast potencjometru i zbudował układ na elementach dyskretnych(tranzystor dioda zenera i rezystor).

0
  • #5 04 Paź 2015 00:20
    cameleon666
    Poziom 14  

Okay, wentylatory będą chłodziły cewki przy lampie plazmowej. Tam będzie stała temperatura, nie będzie skoków temperatur, potencjometry mają mi służyć tylko i wyłącznie do ustawienia "takiej" temperatury która wystarczy, potem ich nie będę używał. Lampa plazmowa będzie emitować dość silne pole elektromagnetyczne i wszelka elektronika w jej pobliżu może zostać zaburzona, nie jestem pewien tego ale tak przypuszczam.

0
  • #6 04 Paź 2015 00:31
    kompresorrr
    Poziom 12  

Właściwie nie wiem z czym masz problem w tym momencie, jak chcesz ustalić odpowiednią prędkość obrotową wentylatorów to po prostu PRZY ODŁĄCZONYM urządzeniu ustawiasz napięcie na regulatorze +12V podłączasz wentylatory montujesz całość "do kupy" włączasz urządzenie i wykonujesz pomiar temperatury, jeśli temperatura jest ok możesz eksperymentować z niższym napięciem tak aby temperatura była na bezpiecznym poziomie. Pamiętaj jednak że teraz jest ogólnie zimniej niż w lato i wentylator przy tych samych obrotach chłodzi bardziej, dlatego w lato jeszcze raz skonfiguruj wentylatory.

0