Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór drona < 400zł Będzie wykorzystywany czysto hobbystycznie. Ma mieć kamer

zurad00 05 Paź 2015 20:52 3552 41
  • #31 05 Paź 2015 20:52
    Madrik
    Moderator Robotyka

O tym własnie mówię. Ten obraz też jest fatalny, mimo tego, że autor filmu odpuścił sobie kręcenie w locie i trzymał kamerę w ręku, co wyeliminowało kilka problemów.
    Można znaleźć filmy z innymi kamerami. Choćby z Mobiusem Action Cam.
    Różnica jest porażająca, ale jednak w porównaniu do Symy, koszt kamery jest spory. Mimo iż to kamera bardzo budżetowa.

Lista grzechów jest spora i kompletnie psuje odbiór nagrania. Może na początku jest zachwyt, ze w ogóle kreci film z powietrza. Ale za jakiś czas zacznie to denerwować. Bo po co ci dron z kamerą?
    Po to by kręcić filmy z wysokości - panoramy, widoki. Kamera dająca dobry obraz z 10 metrów, to porażka i nie pozwoli zrobić tego, czego oczekujesz w stopniu zadowalającym.
    Wystarczy znaleźć sobie filmy na których nakręcono widoki z powietrza, za pomocą taniej i droższej kamery. Reszta to tylko kwestia naszej desperacji - czy chcemy mieć byle co i już, czy jednak kupić coś lepszego.

Podstawowe grzechy:
    - Klatkowanie (koło 30fps to nawet ta kamera nie leżała).
    - Żelowanie - Wynika z jakości mocowania matrycy i mikrodrgań.
    - Smużenie - zbyt wolna prędkość zapisu.
    - Zniekształcenie obrazu - marna optyka.
    - Wąski kąt widzenia - jak to w kamerze internetowej - dobry do kadrowania twarzy, beznadziejny do filmowania z powietrza.

Syma to tylko zabawka, wpasowująca się w okresową modę na "drony".
    Może i w przekroju jej segmentu rynkowego jest to opłacalny zakup w stosunku jakości i ceny na tle konkurencji, lecz pod kątem posiadania "drona" jest to porażka.

Mówiąc wprost to jak zastanawianie się, który ze śrubokrętów w koszach z promocją wybrać. Jakiś wybór to jest, ale jak chcesz narzędzie do pracy, to idziesz między regały i kupujesz droższy, ale markowy produkt, który się nie rozleci po odkręceniu pięciu śrub.

Trzeba pamiętać, że drony to modele do pracy, nie do zabawy. I pod kątem zastosowania trzeba je wybierać.
    Jak ktoś szuka rozrywki i zabawy to zabawki są dobrym rozwiązaniem - tanie i proste.
    Ale jak ktoś kupuje zabawkę i myśli, że to tania okazja by mieć drona do pracy - to się zawiedzie.

• #32 06 Paź 2015 16:06
    acd101
    Poziom 9  

Ja mam kolejny dzien zabawy Symą za sobą. Ogólnie wrażenia ok; wiadomo szału ni ma ale nie jest źle. Od 3 godz ładuję baterujke Turingy 750mAh i nadal sie ładuje. Długo, co nie?

Madrik, Ty to taki sceptyk jesteś zarazem realista.

• #33 06 Paź 2015 16:13
    1 PAWEL
    Poziom 41  

acd101 napisał:
    Od 3 godz. ładuję bateryjkę Turingy 750mAh i nadal się ładuje.

A może podasz jaką ładowarką ładujesz, jeśli fabryczna to będzie bardzo długo.
    Zwykłe ładowarki dołączane do wyposażenia raczej niszczą dobre pakiety.

Jeśli będziesz dłużej zainteresowany modelarstwem polecam
    na przykład Ładowarka REDOX ALPHA V2 + zasilacz

• #34 06 Paź 2015 16:35
    acd101
    Poziom 9  

No fabryczna, własciwie ta "ładowarka" to sam kabel USB jest

• #35 06 Paź 2015 16:46
    1 PAWEL
    Poziom 41  

W opisie podają czas ładowania standardowej około 90 min (ładowanie USB),
    czy biegunowość się zgadza ładowarki i pakietu.

• #36 06 Paź 2015 16:51
    Madrik
    Moderator Robotyka

acd101 napisał:

Madrik, Ty to taki sceptyk jesteś zarazem realista.

Niestety znam mechanizmy rynkowe i wiem co jest oferowane na rynku, w jakich przedziałach cenowych. Przyzwoity dron, do prawdziwej pracy kosztuje wiele tysięcy i to bez kamer i osprzętu dodatkowego. Do tego ze swojej natury quady są bardzo drogimi modelami - poczwórny układ napędowy i czterokrotnie mocniejszy pakiet niż do identycznego modelu latającego w innym systemie.

Jeżeli zatem tak drogi model, oferowany jest w bardzo niskiej cenie, to może to oznaczać tylko bardzo słabą jakość i tani osprzęt. Do tego producent ma z tej ceny może z 50-60%. Reszta to marża pośredników, hurtowni i sprzedawców.
    Tak więc Syma, kosztuje tak naprawdę ok 130 zł i producent jeszcze na tym zarabia. Podejrzewam więc, że maksymalny koszt produkcji to ok 100 zł.
    To daje ok. 20 zł na jeden napęd i 20 zł na elektronikę i obudowy.
    Jest to zatem niemal to samo, co samochodziki w markecie za ok. 40 zł. I nikt nie podnieca się, że ma super model.

Na razie to są nadal nowości i panuje ogólna euforia na ich temat. Że takie super, że takie świetne itd. Ale to jest opinia wypracowana na modelach za kilka - kilkanaście tysięcy złotych i nie ma nic wspólnego z tanimi zabawkami.
    Ja mam już pewne doświadczenia w lataniu FPV i niestety jak widzę to co oferują takie zabaweczki, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Bo jest to nabieranie klienta.

Nikt ci nie pisze w opisach, że tor radiowy jest beznadziejny, że silniki wytrzymają góra kilkadziesiąt lotów, ze akumulator z odpadów po innych zastosowaniach, także pada zaraz po silnikach. Że ładowarka jest beznadziejnie prosta i nie prowadzi nadzoru ładowania pakietu i nie sprawdza jego kondycji. Że kamera to zwykła kamera internetowa, typowa 640x320 z przeplotem, a nie żadne HD, że 30 klatek to może ma w laboratorium producenta.
    Do tego dochodzi brak frasobliwości i odpowiedzialności ze strony użytkowników, dla których to jest po prostu zabawka.

Mówię jak jest. Pełno jest filmów jaka ta Syma jest świetna. Ale na tle zabawek z chin. Na tle prawdziwych dronów to żenada. Filmy jednak kręcą użytkownicy, który kupili taki model po raz pierwszy, cieszą się nowego nabytku a z czasem po prostu zapominają o nim i przerzucają się na inne gadżety.

• #37 06 Paź 2015 17:10
    acd101
    Poziom 9  

A czy taka ładowarka będzie dobra zamiast fabrycznej ? ŁADOWARKA RC 3.7V GNIAZDO SM, nr aukcji (5657674469)

• #38 06 Paź 2015 18:31
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Może być na krótką metę powinna naładować przez godzinę.
    Wtyczka chyba do zamiany. I znaki + i - .

• #39 06 Paź 2015 20:08
    acd101
    Poziom 9  

1 PAWEL napisał:
    Wtyczka chyba do zamiany.

Tak. Utnę z tej co mam fabryczną i przełoże ją.

1 PAWEL napisał:
    Może być na krótką metę

Tzn? sugerujesz coś, uszkodzenie baterii np ?

• #40 06 Paź 2015 20:22
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Nie mam zaufania do tych prostych ładowarek.

• #41 06 Paź 2015 20:39
    acd101
    Poziom 9  

Ale co tu mieć? Amperaż jest podany i napięcie też.

• #42 06 Paź 2015 20:51
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Wystarczy na pewno tylko ja zawsze powtarzam że jeśli na dłużej będziesz chciał działać
    w modelarstwie to lepsza ładowarka na pewno się przyda.

Szukaj w 5mln produktów