Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk hybrydowy ST95005620AS - Odzysk partycji systemowej po naprawie Windows

04 Paź 2015 10:27 726 4
  • Poziom 28  
    Na dysku problem wynikł z dwóch możliwych przyczyn:

- uszkodzenie grafiki w laptopie, bo wtedy ostatni raz dysk pracował poprawnie.
    - podłączenie jako dysk przenośny przez USB.

Po owym podłączeniu jako dysk przenośny okazało się, że na partycji systemowej jest tylko kilka katalogów. Nie dowierzając podłączyłem dysk do drugiego laptopa, a wtedy było jeszcze mniej katalogów, po kolejnym podłączeniu dysku nie było już nawet partycji systemowej. Pozostała tylko ta 100MB zastrzeżona przez system.

Dysk odłożyłem do czasu naprawy grafiki w laptopie z nadzieją, że narzędzia z Windows 7 sobie poradzą z odnalezieniem swoich danych.

Laptop nie odnalazł sytemu na dysku, więc postanowiłem wystartować z płyty instalacyjnej Windows wykorzystać narzędzie do naprawy sytemu.
    Efekt jest taki, że owe narzędzie przywróciło partycje z jednym katalogiem i kilkoma plikami - w sumie same śmieci.

Program DMDE po 10 godzinach skanowania znalazł całe drzewo katalogów dysku wraz z plikami. Niestety każdy odzyskany plik nie daje się doczytać. To tak jakby ich zawartość była niewłaściwa. Być może w innym miejscu narzędzie z windows umieściło początek partycji i tym sposobem wszystko się przesunęło.

Może innym programem trzeba dysk w takiej sytuacji skanować.

Mam identyczny dysk z systemem windows 7 tak samo jak poprzednik założonymi partycjami. Czy można coś wykorzystać z jego konfiguracji, aby naprawić ten pierwszy dysk.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na początek wklej tutaj odczyt SMART dysku.
  • Spec od komputerów
    Prawdopodobnie windows po podłączeniu dysku USB automatycznie "naprawił" system plików. Na przyszłość to bezpieczniej jest dane odzyskiwać z linuksa live bo nie będzie linuks nic "naprawiał " automatycznie.
    Naprawa systemu dopełniła dzieła zniszczenia i prawdopodobnie część danych została nadpisana w całości lub w części. Pliki nie dające się otworzyć to są właśnie pliki w części nadpisane. NIGDY nie można nic zapisywać na dysku z którego chcemy dane odzyskać. Plików nadpisanych nie odzyskasz żadnym programem.
    Próbuj photorec.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13811115#13811115
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Za wiele chyba nie nadpisał, bo nadal przy odpalaniu systemu z tego dysku jest komunikat:
    BOOTMGR image is corrupt. The system cannot boot
    Na dysku C widnieje 483GB wolnego z 488GB. Są na nim trzy ukryte katalogi i jeden plik: pagefile.sys

Porównanie identycznych dysków. SD28 jest sprawny, a SD22 dotyczy problem.
    Oba mam aktualnie w jednym laptopie aby dokonać porównania:

Na dyskach systemy WIN7 były zainstalowane w identyczny sposób:

Nie wiem czy można wykorzystać jakieś informacje konfiguracyjne z działającego dysku.

Wyszukiwanie partycji:

Na dobrym dysku są cały czas dwie:

Na złym będzie ich bardzo dużo, przy 5% było już 45:
    Przy 3%:

Photorec odzyskuje piliki dające się odczytać. Jednakże dysk był prawie pełen i skatalogowanie interesujących mnie danych będzie bardzo trudne.
    W ostateczności mógłbym posługując się odzyskanym drzewem katalogów z DMDE powstawiać pliki odzyskane przez Photorec. Dobrze by było wtedy mieć możliwość zdefiniowania co ma odzyskać Photorec, bo odzyskuje tysiące nie interesujących mnie plików systemowych i programów.

Podejrzewam, że skoro są pliki na dysku i drzewo katalogów, to powinno się raczej dać przywrócić dane na dysku jakimś sprytnym programem a nie na piechotę.