Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik prądu stałego rodzaje uzwojeń

abcAdamabc 04 Oct 2015 13:32 2967 5
    abcAdamabc
    Level 2  
    Witam, czytając książkę od maszyn elektrycznych pani E. Goźlińskiej dotarłem do tematu o silnikach prądu stałego. Jest tam napisane, że mają one 3 uzwojenia. Pierwsze uzwojenie biegunów głównych, inaczej wzbudzające, drugie uzwojenie biegunów komutacyjnych, i i trzecie uzwojenie twornika. Moje pytanie to: jeżeli mam silnik prądu stałego, i na tabliczce zaciskowej miałbym tylko zaciski, bez opisów. jak poznać które uzwojenia to które?
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
    Flesz
    Level 22  
    W silnikach szeregowych (np do elektronarzędzi, odkurzaczy) masz tylko 2 wyprowadzenia - pomiędzy nimi uzwojenie są łączone szeregowo. W silnikach bocznikowych masz przeważnie 4 zaciski 2 od wirnika, 2 od stojana, te od wirnika podłączone są do szczotek. W silnikach DC z magnesami wstępuje tylko uzwojenie wirnika więc też tylko 2 zaciski.
    supchem
    Level 21  
    Uzwojenia biegunów komutacyjnych stosuje się rzadko i tylko w dużych maszynach. Jak je odróżnić od innych - odczytać oznaczenia, jeśli ich nie ma to można rozebrać silnik i zobaczyć jak idą przewody. Uzwojenia biegunów komutacyjnych są połączone szeregowo z uzwojeniem twornika więc będą nawinięte takim samym drutem jak twornik, a co za tym idzie ich rezystancja jest niewielka.
    abcAdamabc
    Level 2  
    A bo właśnie ja mam na pracowni zadanie w którym mamy silnik na którym są oznaczenia A1 B2 ( uzwojenie twornika połączone z komutacyjnym) i uzwojenie szeregowe D1 D2 i bocznikowe E1 E2 i mamy je zasłonić i wyznaczyć sami które to które i w sumie tego nie wiem
    supchem
    Level 21  
    Skoro twornik jest na stałe połączony z biegunami komutacyjnymi to ich nie odróżniasz. Uzwojenie bocznikowe będzie miało dużą rezystancję a szeregowe małą.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    abcAdamabc wrote:
    A bo właśnie ja mam na pracowni zadanie w którym mamy silnik na którym są oznaczenia A1 B2 ( uzwojenie twornika połączone z komutacyjnym) i uzwojenie szeregowe D1 D2 i bocznikowe E1 E2 i mamy je zasłonić i wyznaczyć sami które to które i w sumie tego nie wiem

Za moich czasów, podawano literaturę do każdego przedmiotu, a tym bardziej do zajęć w pracowni. Czyżby teraz tego nie robiono? Masz zatem, może coś Ci to pomoże.