Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faac 741 D-Jak ustawić spowolnienie przed magnesami wyłączającymi napęd?

04 Paź 2015 15:55 4332 6
  • Poziom 15  
    Witam.
    Panowie jak ustawić spowolnienie bramy przed dotarciem magnesów do kontaktronu? Wiem że odpowiedzialane są za to opowiednio funkcje ra, oraz rp .Brama ma 6 metrów siła jest ustawiona na 35 funkcja rp na 5, ra na 5. Brama tylko zwalnia przy otwieraniu, jednak wcale przy zamykaniu.Ma ktoś pomysł na to?
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Musisz dokładnie ustawić czas pracy silnika czyli parametr T ( z bardzo małym zapasem ) napęd wg niego orientuje się gdzie włączyć spowalnianie przed krańcówkami. Może byż u ciebie że czas pracy jest z dużym zapasem a brama otwiera się wolniej, zamyka szybciej i zwolnienie na styk łapie się na otwieraniu a na zamykaniu już nie zdąża.
    I jeszcze jedno - nie jest tak jak piszesz (że ra to zwolnienie na otwarciu a rp na zamknięciu) - ra to zwolnienie przed krańcówkami w obie strony, parametr ra to czas zwolnienia w sekundach liczony na podstawie czasu t, a rp to zwolnienie po krańcówkach w obie strony ( krańcówka reaguje a brama nie staje tylko jedzie jeszcze w przybliżeniu tyle centymetrów na ile ustawiony jest parametr rp czyli od 1 do 9 cm).

Łatwo w działaniu odróżnić bo ra jest na długim kawałku ( do pół metra) i przeważnie działa jak chce ( chyba że napęd jest wyposażony w enkoder, większość egzemplarzy 740 i 741 w ogóle nie ma wpisanego tego parametru - regulacja mocy na zwolnieniu jest tak niedokładna że napędy np w zimie na zwolnieniu przed krańcówkami potrafiły stawać), rp to krótkie cyknięcie zwolnienia przed zatrzymaniem bramy.
  • Poziom 15  
    A spowolnienie działa z każdą logiką?
    Znalazłem podobny temat i tam pisano że wartości należy ustawić na 7, zaś logiike na EP.
    Prawda to?

Dodano po 4 [minuty]:

A do czego służy parametr br..Jak działa to hamowanie?..Zauważyłem że jak go włączyłem i ustawiłem na 20.Wraz z ustawieniem ra na 5 oraz rp na 5 do brama na zamykaniu po osiągnieciu krańcówki cofa sie kilka cm.

Dodano po 44 [sekundy]:

Mój czas działania bramy ustawiony jest na 50 sekund.
  • Pomocny post
    Cytat:
    A spowolnienie działa z każdą logiką?
    Znalazłem podobny temat i tam pisano że wartości należy ustawić na 7, zaś logiike na EP

Działa z każdą za wyjątkiem bezpiecznej (dead men - naciskasz - jedzie, puszczasz - stoi) - chyba C
    Cytat:
    tam pisano że wartości należy ustawić na 7

Wartości należy ustawić po testach takie żeby było dobrze i zgodnie z oczekiwaniami właściciela.
    Cytat:
    A do czego służy parametr br..Jak działa to hamowanie?..Zauważyłem że jak go włączyłem i ustawiłem na 20.Wraz z ustawieniem ra na 5 oraz rp na 5 do brama na zamykaniu po osiągnieciu krańcówki cofa sie kilka cm

Tego używa się tylko przy bardzo ciężkich bramach (400 kg i w górę). Taki gigant ma dużą bezwładność i żeby go w miarę szybko zatrzymać trzymając ruch pod kontrolą (bo puszczona bezwładnie przy dobrych rolkach potrafi przejechać jeszcze np. 20 cm i ciężko ustawić punkt stopu blisko słupka, na dodatek np. wiatr potrafi wyhamować bramę podczas takiego bezwładnego ruchu np. o 5 cm i dziura) naped włącza silnik na bieg wsteczny na moment. Ale ten moment trzeba tak ustawić coby brama się nie cofnęła tylko wyhamowała i stop. Niestety ustawienie zwolnień i hamowania wymaga wielu prób a i tak przy zmianie warunków (w zimie) potrafi się to wszystko nieco rozjechać. Taka uroda napędów z silnikami na 230V. Jeśi chcesz napędu z pełną kontrolą ruchu to (do moderatora - nie reklama) użyj napędu z silnikiem 24V - jeden z naprawdę nielicznych popularnych to Nice Robus lub do naprawdę b. ciężkich bram - Nice Run z silnikiem 3-fazowym i falownikiem.

Przy normalnej, do 100 kg bramie prawdę mówiąc wystarczy włączyć tylko rp (bez ra i hamulca).

Cytat:
    Mój czas działania bramy ustawiony jest na 50 sekund

Zmierz rzeczywisty czas otwierania, dodaj jakieś 3 sekundy i taki ustaw. Potem ustaw zwolnienia ra na jakieś 7 (jeśli już musisz użyć tych zwolnień) i sprawdź. Działanie zwolnień przed krańcówkami powinno się stać powtarzalne.
  • Poziom 15  
    Kolego kotbury, moja brama waży 550 kg jest zrobiona z prętów kwadrat 10 mm na 10 mm.
  • Pomocny post
    Czyli ciężka. Nie zmienia to faktu abyś zrobił wszystko jak napisałem wyżej (ustawienie czasu t bramy, prawidłowe ustawienie zwolnień, ustawienie siły dopasowane do ciężaru bramy) i tak ustaw czas hamowania, żeby brama tylko się zatrzymała i nie zdążyła cofnąć.
    Przy bramach ciężkich racze nie używaj zwolnień pa bo napęd na zwolnieniach może nie dać rady uciągnąć bramy ( np u Nice w trybie "bramy ciężkie“ napęd wyłącza zwolnienia).
  • Poziom 15  
    Bramę podłączyłem, ustawiłem spowolnienia, zmierzyłem odpowiedni czas otwierania, zamiast 50 sekund wystarczyło ustawić 35 sekund .Bardzo cieżko jest ustawić te spowolnienia. Ustawiłem ra na maksimum, a rp na 5. Jak próbowałem ustawić na mniejsze wartości, brama zwalniała już od połowy otwierania i zamykania. Musialem również zwiększyć silę w centralce ponieważ brama nie domykała się do końca. Zostawała 2 cm przerwa miedzy nią a słupkiem.