Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaillan PL 240 - cieknący zawór , od czego on jest

04 Paź 2015 16:40 957 10
  • Poziom 13  
    Witam,
    Piec vaillan dwu funkcyjny
    Postanowiłem uruchomić piec, bo w domu zimno patrzę po jakimś czasie po włączeniu, że wody na podłodze się zebrało, która wylatuje z tego zaworu zaznaczony na zdjęciach. Moje pytanie, co to za zawór? Czy jest wymienialny? Chociaż dostęp mam do niego bardzo ograniczony.

Kolejna sprawa słyszałem, że gdzieś przy którymś zaworze jest filtr, który powinno się czyścic raz na jakiś czas czy po moich zdjęciach może mi ktoś wskazać, w którym to jest miejscu. Na co powinienem zwrócić uwagę szykując piec do zimy. Ja dolewam tylko wodę czyszczę w środku.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    Cieknie Ci z zaworu bezpieczeństwa.
  • Poziom 13  
    takie miałem przypuszczenia. czyli można go wymienić? tylko dostęp utrudniony.
    Czytałem w innym temacie odnoście zaworu bezpieczeństwa jak komuś ciekł, że odkręcał i zakręcał kilka razy i się naprawiło. Wodę mogę śmiało zlać z pieca przez ten zawór jak będę go tak odkręcać.
    Kolego a orientujesz się o tym, w którym zaworze jest to „sitko" do czyszczenia
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zawór bezpieczeństwa może cieknąć ( i to jest najczęstszy przypadek), gdy w naczyniu wzbiorczym brakuje ciśnienia w poduszce powietrznej.
    Woda pod wpływem temperatury powiększa objętość. Jak w naczyniu wzbiorczym nie ma powietrza, nie ma się gdzie ,, schować" ,wzrasta ciśnienie w układzie grzewczym i zawór bezpieczeństwa popuszcza nadmiar.
    Dalsze powody to ; uszkodzony zawór do dopuszczania wody lub uszkodzony wymiennik.
    Jakie ciśnienie pokazuje Ci manometr na kotle?. Jak ciśnienie jest na zimnym kotle, a jakie na pracującym?.
    Poszukaj na forum - często poruszany temat- jak dokonuje się pomiaru ciśnienia i jak się go uzupełnia)
    pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Z tym odkręcaniem kilka razy zaworu - chodzi o to, że mógł podejść jakiś paproch pod grzybek zamykający zawór i kapie. Kilkukrotne puszczenie wody przez zawór może go wypłukać, ale nie musi.
    Ważne też jak kolega IRUS.M mówi sprawdzić ciśnienie w naczynku.
    Wody z kotła do opróżniania nie musisz spuszczać zaworem bezp. Na wejściu wody z centralnego pod kotłem masz dwa zawory zamykane na płaski śrubokręt, a obok są króćce do spuszczania wody. Najperw zamykasz zawór, potem odkręcasz z boku kwadratową nakrętkę/śrubę i leci woda z kotła.
    Filtry masz pod kotłem na wej. ZW i powrocie z grzejników. Sam możesz je wyczyścić, zamykając wcześniej zawory przed nimi i za nimi.
    W samym kotle jest filterek na ZW, ale jak masz przed kotłem dodatkowy, to tamten powinien być czysty. Trudny dostęp do niego.
  • Poziom 13  
    Jakie ciśnienie pokazuje Ci manometr na kotle?. Jak ciśnienie jest na zimnym kotle, a jakie na pracującym?.

Na zimnym mam 1bar po używaniu pieca tylko do podgrzewania wody a nie mieszkania spadło prawie do 0. Kiedy włączę piec na centralne ciśnienie idzie do 3bar
  • Poziom 38  
    To na pewno do sprawdzenia naczynie przeponowe ;)
  • Poziom 13  
    Może ktoś na priv napisać jak to zrobić bo na forum konkretów nie znalazłem.
    Chyba, że lepiej wezwać serwisanta bo coś czytałem że jak się nie sprawdzało nigdy to ten dzyndzel może się rozerwać. Niby sam pracuje technicznie ale tak sobie pomyślałem żeby nie uczynić jeszcze gorzej
  • Poziom 33  
    Zakręcasz wszystkie zawory pod kotłem, razem z tymi dwoma mosiężnymi od zasilania i powrotu CO. Następnie odkręcasz zaworki spustowe i spuszczasz wodę z kotła. Zaworki spustowe to te małe "kwadraciki" na klucz 7mm z boku zaworów odcinających. Woda leci z króćców przy nich - dobrze założyć na nie jakieś wężyki, żeby nie chlapało.
    Za kotłem na jego "plecach" jest naczynie wzbiorcze przeponowe, takie orągłe spłaszczone. Na górze jest wentyl jak w kole samochodowym, jak masz jakiś manometr lub pompkę do pompowania kół to możesz sprawdzić czy jest ciśnienie. Fabrycznie jest 0,7bar, ale to trzeba dostosować do wysokości instalacji w budynku. Nabij do ~1bar. Koniecznie sprawdź, czy tym wentylem nie uchodzi powietrze - ślina na palec i patrz czy nie lecą bąbelki. Następnie możesz wyczyścić filtry pod kotłem, bo nie trzeba będzie już spuszczać wody.
    Zakręcasz zaworki spustowe i pod kotłem i napełniasz wodą kocioł i instalację do 2bar. Należy potem porządnie odpowietrzyć kocioł - kilka razy załączaj grzanie i ciepłą wodę, ale tak, żeby nie zapalał się palnik. Jak już wszystko "ucichnie" , tzn. że nie będzie już powietrza w kotle, ustawiasz ciśnieniea na 1,5bar i można kocioł nagrzać i sprawdzić czy nigdzie nie cieknie.
    Najlepiej jak zrobi to serwisant, inaczej działasz na własną odpowiedzialność :idea:
  • Poziom 38  
    Jeśli ciśnienie statyczne instalacji (na przylaczu naczynia) wynosi np 0.8bara to ciśnienie wstępne powietrza w naczyniu ustanawia o 0.2bara większe niż statyczne czyli 1bar. A wody do instalacji dolewasz o 0.1bara większe niż ciśnienie wstępne naczynia. Czyli 1.1bara ;)
  • Poziom 13  
    Panowie dziękuje wam za rady i konkretne rzeczowe odpowiedzi. Serwisant przyjechał i chodziło właśnie o naczynie. Usługa 150zł