Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza do subwoofera pasywnego i kolumn

maciek_w11 04 Paź 2015 19:42 1056 0
    maciek_w11
    Poziom 9  
    Witam
    Jakiś czas temu dostałem w prezencie subwoofer pasywny MB Quart QL E 62. Subwoofer ten posiada zwrotnice, z wyjściem kolumny. Sugerowana moc wzmacniacza 70-100W. Moje 10W z mini wieży ledwo rusza membraną tego głośnika. Padła więc potrzeba ulepszenia sprzętu.

Pierwszym pomysłem było przerobienie wzmacniacza na aktywny. Chciałem kupić jakiś wzmacniacz samochodowy (ewentualnie samemu skombinować coś na kostce TDA), dorobić zasilacz i wrzucić go 'za' zwrotnice subwoofera.

W międzyczasie pojawiła mi się jednak myśl, żeby kupić jakiś używany wzmacniacz dobrej jakości. Selektor wyjść by mi się przydał, ewentualna rozbudowa łatwiejsza - same zalety. Pojawił się jednak problem - kolumny. Jeżeli kupię jakiś wzmacniacz ~70W moje kolumny o mocy 10W średnio dadzą radę. Wyczytałem jednak, że większość mocy i tak pochłania głośnik niskotonowy. Chciałbym więc się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce. Jeśli chciałbym kupić wzmacniacz i poprzez ten subwoofer podpiąć kolumny to jaką muszą mieć one moc? Jeśli będzie potrzeba to chętnie uzbierałbym na jakieś używane kolumny, ale te z wieży całkiem nieźle grają i jeśli nie będzie potrzeby to wolę więcej we wzmacniacz zainwestować. Druga sprawa to jak będzie wyglądała impedancja tego zestawu? Subwoofer ma głośniki o impedancji 4Ω. Z jego tabliczki znamionowej wynika, że może pracować z kolumnami o impedancji 4-8Ω, ale co z impedancją jakiej 'wymaga' wzmacniacz?

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś informacje i rady. Mogą być też linki do artykułów mówiących na ten temat, pomimo poszukiwań nic nie znalazłem. Może jednak najsensowniej będzie przerobić subwoofer na aktywny?

Z góry dziękuję za pomoc.