Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobry ekspres do kawy za rozsądna cene?

Kovallion 04 Oct 2015 20:58 5922 23
    Kovallion
    Level 7  
    Witam. Jak w temacie chodzi o ekspres do kawy. Szukam czegoś w rozsądnej cenie czyli im taniej tym lepiej. Najrozsądniej tak do 1000zł. Oczywiście zależy by był dosyć wysoki tak by wstawić np zwykłą szklankę, oraz najlepiej by można bylo w szybszy sposób przygotować wiekszą ilość kawy w któtkim czasie; mile widziany młynek oraz spieniacz. Pomóżcie
    siewcu
    Level 34  
    Mowa o nowym czy używanym? Jeśli o nowym to zapomnij o czymś sensownej jakości, jeśli chodzi o ekspresy z młynkiem - one się zaczynają od 1000 zł.
    Kovallion
    Level 7  
    Ogólnie młynek może być, ale nie musi. Myślałem o nowym, żeby jakaś gwarancja była, ale np. znajomy kupił używkę (modelu nie pamiętam) i też zadowolony był...
    Felini
    Moderator
    Nie piszesz czy chodzi o ekspres ciśnieniowy (do espresso, cappuccino), czy o przelewowy. Jeśli chcesz się bawić w ciśnienie i uzyskiwać przyzwoite efekty, potrzebujesz młynka żarnowego - bezwzględnie, bez niego nie ma espresso. Cena takiego zestawu do domu na pewno przekroczy 2000 zł. Jeśli zaś nie masz zamiaru głębiej zapoznać się z przygotowywaniem espresso, nie ma sensu wydawać kilkuset zł za ekspres, bo to będzie zabawka.

Wśród ekspresów przelewowych można w tej cenie kupić coś sensownego, np: Moccamaster KBG 741. Solidnie wykonana maszyna, prosta, bez bajerów, dobre efekty w filiżance. Ekspresy te produkowane są w Holandii, jest na nie 5 lat gwarancji.
    Kovallion
    Level 7  
    Właśnie zapomniałem o rodzaju :D raczej ciśnieniowy by mnie interesował. przelewowe też są fajne ale jakieś cappuccino czasem by sie zdało... Kurde 2000!?! myślalem raczej coś o kwocie nie wyższej jak 1000 :/ Oglądałem ostatnio w marketach dokładnie w MediaMarkt byly i wyglądały całkiem spoko.
    siewcu
    Level 34  
    Za takie pieniądze to tylko używany, nowe są od 1000 zł - myślisz, że najtańszy produkt na rynku będzie "całkiem spoko"?
    Felini
    Moderator
    Najtańszy sensowny ekspres ciśnieniowy to Gaggia Clasic, ale chyba nieosiągalna w Polsce. Cena we włoskim sklepie to ok. 1300,- zł.
    Te spoko ekspresy mają ładnie wyglądać, żeby zachęcić do kupna. Ważne co maszyna ma wewnątrz; jaka jest jej budowa (bojler, termoblok) jaka stabilność temperaturowa (im więcej mosiądzu zastosowano do budowy grupy i kolby, tym lepiej), jaka dysza spieniająca itd. Jak już pisałem, elektryczny młynek żarnowy to absolutna konieczność, bez niego nie ma espresso. Jeśli masz zamiar kupować kawę zmieloną, nie warto zaczynać przygody z espresso a właściwie żadnej przygody
    z kawą. Do zaparzania w jakikolwiek sposób warto kupować jedynie kawy ziarniste i krótko po wypaleniu, najlepiej w specjalistycznych sklepach lub prosto z palarni.
    siewcu
    Level 34  
    Felini wrote:
    Do zaparzania w jakikolwiek sposób warto kupować jedynie kawy ziarniste i krótko po wypaleniu, najlepiej w specjalistycznych sklepach lub prosto z palarni.

Czyli mam rozumieć, że kupowanie ekspresu ciśnieniowego z młynkiem w celu picia kawy ziarnistej jakiejś określonej marki ale pakowanej przez producenta i kupowanej w markecie - totalnie mija się z celem i lepiej nie pić w ogóle kawy?

@Kovallion a tak na poważnie - kup jakiś używany ekspres z gwarancją, pij kawę i nie przejmuj się tym co piszą. Bo tu albo picie kawy jak u ortodoksów, czyli najdroższe ekspresy i najdroższa kawa, albo lepiej w ogóle nie pić, bo profanacja. Znajomy kupił bodaj u sprzedającego Doktor-cafe na znanym serwisie aukcyjnym ekspres AEG(chyba około 500 zł kosztował), kupuje różne kawy w marketach i jest smacznie. Wyszło tanio i dobrze.
    Felini
    Moderator
    siewcu wrote:
    Czyli mam rozumieć, że kupowanie ekspresu ciśnieniowego z młynkiem w celu picia kawy ziarnistej jakiejś określonej marki ale pakowanej przez producenta i kupowanej w markecie - totalnie mija się z celem i lepiej nie pić w ogóle kawy?

Zależy jaki cel sobie wyznaczysz. Jeśli chcesz po prostu pić kawę z ekspresu ciśnieniowego, możesz kupić co uznasz za stosowne, zarówno kawę jak i ekspres.
    W tym przypadku nie ma właściwie sensu pytanie o to jaki ekspres kupić (chyba, że tylko pod kątem awaryjności). Nawet ekspres za 70.000 zł nie zrobi dobrego espresso z lichego, zwietrzałego ziarna.
    Jeżeli zaś chcesz poznać różnicę w smaku między kawą z marketu a kawą wysokiej jakości, to nie ma niestety drogi na skróty. Kiedyś też piłem kawę z marketu, myśląc że tak powinna smakować. Gdy wszedłem głębiej w tematykę zaparzania kawy, stwierdziłem wielką różnicę w smaku.
    siewcu
    Level 34  
    @Felini a stopniować jakoś umiesz? Bo póki co to widzisz czarne i białe - jakby nie było nic pomiędzy. Ja nie twierdzę, że kawa z marketu zaparzona w jakimś "tanim" ekspresie z młynkiem(lub bez) będzie najlepsza - tylko trochę rozsądku. Jest do wydania 1000 zł, a Ty wylatujesz z ekspresem za ponad 1000 zł, do tego obowiązkowy młynek żarnowy a kawa tylko świeżo palona. Opcji jest wiele - kupujemy ekspres z młynkiem do domu, pijemy w miarę tanio kawę lepszą niż rozpuszczalna i cieszymy się lepszym smakiem za rozsądne pieniądze, albo tańszy ekspres i pijemy mieloną - która dalej będzie lepsza. Można też równie dobrze pić rozpuszczalną, albo iść na grubo i wydawać bardzo duże pieniądze na sprzęt i kawę, która będzie lepsza(czy proporcjonalnie do ceny - nie wiem). Wszystko ma sens, tylko trzeba znaleźć jakiś złoty środek w budżecie, który jest dostępny - nie negując opcji ani lepszych, ani gorszych.
    Felini
    Moderator
    Powiem tak, szkoda wydawać 1000 zł na ekspres ciśnieniowy, bo do tej ceny nie ma między nimi istotnej różnicy. Czy wydasz 300 zł czy 900 zł będzie to podobny poziom więc szkoda przepłacać. W kwocie 1000 zł naprawdę sensowne jest rozważenie ekspresu przelewowego i to będzie bardzo dobra jakość (podawałem wyżej przykładowy model).
    Jeśli chcesz bardzo ekspres ciśnieniowy, kup jakiś tani i zaparzaj w nim ziarno z marketu. Będzie to na pewno lepsze niż rozpuszczalna, to bez wątpienia.
    Nie mam zamiaru nikogo przekonywać na siłę, każdy zrobi co zechce, ale uważam, że zainwestowanie 1000 zł w porządny przelew jest bez porównania sensowniejsze niż w ciśnienie w podobnej cenie.
    Kovallion
    Level 7  
    Znalazłem DeLonghi po znajomości za 1600zł ale modelu wam nie podam (bo nie wiem)
    w każdym bądź razie ma ok pół roku i jest na 3 letniej gwarancji. Ma młynek i spieniacz.
    Warto?
    Od znajomego mojego kolegi....
    drzewko82
    Level 12  
    Prosiłbym też o radę w tym temacie...

Chcę kupić ekspres ciśnieniowy tylko do espresso... (Nie mam w planie używania spieniaczy etc, pije tylko małą czarną)
    Zastanawiam się nad Ekspresem PHILIPS HD8650/09, kosztuje ok 1tyś zł.

Co o takiej opcji sądzicie?
    Wolałbym kupować droższe kawy, ale nie wiem czy wybór ekspresu do takiej opcji jest mądrą decyzją?

Kwote max miałbym 1400zł, ale czy warto w moim przypadku dokładać do droższego ekspresu?
    Felini
    Moderator
    drzewko82 wrote:
    Chcę kupić ekspres ciśnieniowy tylko do espresso [...]
    Wolałbym kupować droższe kawy, ale nie wiem czy wybór ekspresu do takiej opcji jest mądrą decyzją?

Chcesz pić espresso i kupować droższe kawy więc zakładam, że smak i jakość ma dla ciebie znaczenie, w takim razie odradzam ekspres automatyczny.

drzewko82 wrote:
    Kwote max miałbym 1400zł, ale czy warto w moim przypadku dokładać do droższego ekspresu?

Aby cieszyć się smakiem przyzwoitego a nawet dobrego espresso takim bardzo porządnym minimum jest Rancilio Silvia i żarnowy młynek elektryczny, to ok. 3500-4000 zł.
    Cena może być wyższa i zależy od jakości młynka, który przy espresso ma większe znaczenie niż sam ekspres. Są też dużo tańsze alternatywne metody zaparzania, jest to coś innego niż espresso, ale przy dobrej jakości ziaren smak jest wyśmienity.
    siewcu
    Level 34  
    Felini wrote:
    Aby cieszyć się smakiem przyzwoitego a nawet dobrego espresso takim bardzo porządnym minimum jest Rancilio Silvia i żarnowy młynek elektryczny, to ok. 3500-4000 zł.

Ostatnio się trochę doedukowałem i da się zejść niżej niż kwota, nawet przy nowym sprzęcie. Można też kupić sprzęt używany, jeśli się dobrze trafi...
    drzewko82
    Level 12  
    Czyli ciężki temat...

Zasadniczy chodzi mi o to by rano wstać, nacisnąć przycisk i by kawa była gotowa tak w 1 minutę...
    Do tego wolałby rzeczywiście tańszy ekspres bez fajerwerków, ale taki przy którym nie trzeba za wiele robić i do którego mogę też droższą kawę kupić.

Tego Philipsa nowego mogę mieć dokładnie za 770zł, no ale właśnie z Waszych opinii lepiej dołożyć i szukać innych opcji...
    siewcu
    Level 34  
    A będziesz poświęcać rano czas na przygotowanie tej kawy? Nagrzanie ekspresu, zmielenie kawy w młynku, ubicie, założenie kolby, zważenie, mierzenie czasu, itd itp... Drogo do prawdziwego espresso nie jest taka prosta - ale czy naprawdę oczekujesz porannych 40 ml kawy? Pytam, bo typowa definicja małej czarnej rozbiega się znacznie z espresso...
    drzewko82
    Level 12  
    siewcu na te pytania już odpowiedziałem wcześniej - nie mam czasu rano na to, stąd pomysł z czymś co robi szybką kawę bez "zabawy"... Wiem jak wygląda mała czarna i właśnie po takie coś chcę kupić ekspres ciśnieniowy.
    Ty może coś konkretnie polecisz pod właśnie takie opcje?
    siewcu
    Level 34  
    Szybko - ok, będziesz miał z automatu. Ale jeśli głównym wymogiem jest szybko i masz do wydania 1400 zł - kup sobie tego Philipsa, syp kawę z marketu(jakaś zwykła Lavazza czy coś takiego) i pij to co wyleci. Na inne tematy trzeba poświęcić czas... Albo wydać większe pieniądze.
    drzewko82
    Level 12  
    ok, rozumiem...

To ostatnie pytanie: jakiś niedrogi ekspres z młynkiem żarnowym?

Jest opcja jakiś model wyrwać w dobrych pieniądzach?
    siewcu
    Level 34  
    Poza tym, że ekspres Philips o którym wspominałeś ma młynek żarnowy, to podstawowy zestaw wyjdzie jakieś 2-2,5 tysiąca złotych. I nie będzie to kawa w minutę, tylko cała procedura parzenia espresso. A jeśli ma być automat z wyższej półki - to może jakaś Nivona albo Jura, ale tu rozmawiamy o kwotach raczej 2-3 razy większych, niż dysponujesz.
    teka21
    Level 9  
    Proszę o kontakt jeżeli jest Pan zainteresowany eksresem Jury w przystępnej cenie.
    Mogę Panu udzielić więcej informacji na pw.
    Pracuję w branży związanej z ekspresami głównie Jura.
    Justyn5
    Level 1  
    witam teka 21 jestem zainteresowany proszę o podanie kontaktu pozdrawiam
    User removed account
    User removed account