Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega644 +ENC28j60 + ADS1232 - Pomiar rezystancji i napięcia - Ethernet z POE

dudus17 05 Paź 2015 08:05 927 3
  • #1 05 Paź 2015 08:05
    dudus17
    Poziom 12  

Witam serdecznie,

Przyszło mi na myśl stworzenie urządzenia które miałoby mierzyć rezystancję (w dwóch zakresach od 0-2000 Ohm oraz 2000-5000 Ohm) oraz napięcia (w zakresie do max 30mV z dokładnością najlepiej do 1uV, ale dokładność rzędu 10uV byłaby dla mnie również zadowalająca).
    Mierzone miałyby być czujniki tensometryczne podłączone do puszki połączeniowej (sumatora) i tam miałoby się znajdować owe urządzenie. Pomiar miałby następować poprzez kaskadowe podłączanie i odłączanie czujników pod układ pomiarowy za pomocą przekaźników.

Urządzenie miałoby się komunikować ze światem za pomocą Ethernet`u oraz być zasilane ze switcha z POE z racji problematycznego doprowadzania osobnego zasilania do sumatora wagi.

Z tego co udało mi się wyczytać to potrzebuję do tego układ "karty sieciowej" ENC28J60, osobnego przetwornika A/D np. ADS1232 (przetworniki wewnętrzne Atmegi posiadają tylko 10-bit rozdzielczość?) oraz jakiejś Atmegi np ATMEGA644, która by to ogarnęła programowo z zapasem na przyszłość.

Jeśli chodzi o część programową, to z pomocą książki Pana Mirka i internetu wydaje mi się że ogarnę to programowo w C, ale gorzej u mnie ze znajomością elektroniki (fizycznie), typu doboru odpowiednich kondensatorów, tranzystorów, filtrowania napięć itp...

Czy rozwiązanie z zasilaniem urządzenia ze switcha POE (obniżone i wystabilizowane od strony mikrokontrolera) sprawdzi się :?:
    Czytałem że moc pobierana przez takie urządzenie nie może tylko przekroczyć 25W.

Czy jestem w stanie zrobić stabilny i miarodajny pomiar jednego czujnika w czasie np do 0,3s :?:

Z góry dziękuję za pomoc w temacie,

Pozdrawiam.

0 3
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 06 Paź 2015 07:18
    dudus17
    Poziom 12  

Pod urządzenie miałoby być podłączonych do 8 czujników tensometrycznych.
    W normalnej pracy czujniki miałyby by podłączone pod miernik wagowy, natomiast w czasie testu odłączane fizycznie (tu za pomocą przekaźników) i podłączane pod w.w układ testowy.

W tym samym czasie tak naprawdę działał by tylko jeden, maksymalnie 2 przekaźniki, chyba ze jest jakaś alternatywa dla nich, która przełączy tory pomiarowe bez ingerencji w podstawowy układ pomiarowy czujniki - miernik wagowy :?:

Które elementy powodują duży pobór prądu, przekaźniki :?: bo układy scalone to chyba pobór rzędu uA

0
  • #4 06 Paź 2015 18:50
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

W teorii to wszystko pięknie i prosto wygląda. Ale projektowałeś kiedyś układy, w których ADC osiąga chociażby 14 bitów, nie mówiąc już o wymaganych co najmniej 20? To, że kupisz scalak na którym pisze 24-bitowy ADC nic nie znaczy. Trzeba jeszcze umieć zaprojektować płytkę, zasilanie, poprowadzić ścieżki itd. Nie pytaj mnie jak to zrobić, bo nigdy mi się nie udało dojść do takiej precyzji. A już zupełnie nie wierzę, że to się ot tak po prostu uda w urządzeniu umieszczonym w jakiejś puszce z siejącym obok ethernetem i PoE. Nie żebym zniechęcał, ale zmontuj sobie najpierw ADC + prosty MCU i sprawdź, czy chociaż w testowych warunkach uda ci się osiągnąć założoną precyzję.

0
  Szukaj w 5mln produktów