Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja prymitywnej instalacji CO w kamienicy

05 Paź 2015 14:35 1089 16
  • Poziom 30  
    Witam serdecznie.
    Chciałem się podjąć modernizacji instalacji CO (o ile można ją teraz tak nazwać). Instalacja zastana, więc musiałbym wiele razy napisać "chyba", nie miejcie mi tego za złe...
    Stan obecny: kuchnia Salgo (taka jak ta http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/i...budowy/kuchnie/kuchnia-salgo-6-kw-prawa.html), instalacja stalowa 1", poprowadzona z kuchni do łazienki, tam wymiennik z wężownicą i jeden biedny kaloryferek...
    Stan planowany: kupiłem już piecokuchnię Moderator 10kW (brak możliwości wydzielenia kotłowni), na razie dwa aluminiowe kaloryfery Armatura G350F (nisko okna, jedyne w tym rozmiarze), do tego dwa Danfossy kątowe.
    Po głowie chodzi mi instalacja w miedzi, przeglądałem dział w Castoramie, najlepiej finansowo wygląda opcja średnicy "15" (najtańsze rurki, tańsze od 12tek). Czy to dobry wybór?
    Kolejnym problemem jest podłączenie tego do kupy. Stara instalacja była jednocalowa, w nowym piecu wyloty są 1 1/2", problemem to nie jest, bo i tak umiejscowienie wylotów jest w zupełnie innym miejscu. Zastanawia mnie tylko, czy mogę zaraz na wylotach zastosować redukcje do 15mm i pociągnąć to na mieszkanie? Czy temperatura w pobliżu pieca nie rozszczelni mi lutowanego połączenia miedzianych rurek?
    Trzecim i na razie ostatnim problemem jest pompa. Pompa jest, ale nie chciałbym jej ruszać (ani reszty istniejącej instalacji). Czy problemem więc jest wpięcie kaloryferów pomiędzy piec a pompę (w sensie piec->kaloryfery->pompa->wymiennik->piec)?

Jeśli wyraziłem się mało jasno, mogę dorobić kilka fotek...
    Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 34  
    Co ta piecokuchnia ma ogrzewać? Całe mieszkanie + bojler? Ile metrów kwadratowych? Ile grzejników docelowo będzie? Mieszkanie zimne/ciepłe? Okna plastikowe/drewniane?
    Wklej kilka zdjęć + schemat hydrauliczny jak Ty to sobie wyobrażasz.
    Nie powinno się łączyć bezpośrednio miedzi i aluminium. Konieczne jest zastosowanie elementów izolujących. Po szczegóły odsyłam do google.
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 30  
    Piecokuchnia ma ogrzewać mieszkanie i bojler, mieszkanie ok. 60m2, ale 3,20 wysokie, docelowo 4 grzejniki + jeden istniejący w łazience, przy czym na 99% dwa w tym roku, dwa kolejne na wiosnę. Mieszkanie zimne, stara kamienica, pode mną pustostan, okna plastik, ale już nie najnowsze (szczególnie te w dużym pokoju, który chcę ogrzać najpierw). Obecna sytuacja wygląda praktycznie identycznie jak na drugim obrazku https://obrazki.elektroda.pl/81_1268950536.jpg dalej idzie instalacja pod kafelkami do zbiornika wyrównawczego i wymiennika. Do zbiornika podłączona jest też rura do uzupełniania wody w instalacji z ręcznym zaworem. Rozrysowałem to mniej więcej poniżej plus idea, jak to mniej więcej widzę (wysokości nie rzeczywiste).
    Co do połączenia miedzi z aluminium, to rozdzielać je będzie termostat na wlocie i zawór zwrotny na wylocie każdego kaloryfera, ale to chyba za mało. Co do materiału, upierać się nie będę, jeśli doradzisz mi plastik albo plastik+alu (alupex?). Najgorsze będzie podłączenie pieca, bo ciasno, mało miejsca, nie mam gwintownika, żeby dostosować sobie stalowe rury do potrzeb (miedź i plastik docinam jak chcę).

Modernizacja prymitywnej instalacji CO w kamienicy
  • Poziom 34  
    Osobiście zbudował bym cały układ od nowa.
    Rury plastikowe do Twojej instalacji odpadają. Pozostaje tylko miedź.
    Piec z naczyniem przelewowym łączysz rurą 28. Oczywiście na tym odcinku nie może być żadnego zaworu ani pompy. Czysta, goła rura.
    Rura 15stka będzie za cienka do zasilenia 4 grzejników. Celował bym bardziej w 22 od biedy 18.
    Pompę najlepiej dać na powrocie. Będzie miała lepsze warunki pracy(chłodniejsza woda).
  • Poziom 30  
    Robienie instalacji od podstaw nie wchodzi w grę, wymagałoby to generalnego remontu kuchni, w tym zerwania kafelek razem z kartongipsem i podwieszanego sufitu... Nie mam na to ani czasu (w weekend ma się oziębić) ani funduszy. A co do materiału, to praktycznie jestem przekonany do plastiku (lub alupex)...
  • Poziom 34  
    Poczytaj jakie maksymalne wartości temperatur czynnika grzewczego dopuszcza producent dla rur PP czy Alupexu. Dodaj do tego możliwość zagotowania się wody w układzie. Wyciągnij wnioski.
  • Poziom 38  
    Znajomy (hydraulik) ma kocioł stałopalny DFRO gdzie rury miedziane 32 idą do rozdzielaczy a dalej do grzejników alu-pex 16;)
    Chyba nawet nie ma zaworu 4D...
    Instalacja zamknięta :D działa już tak z 10lat...

Producent dopuszcza nawet 120st tylko nie przy 10barach tylko przy 1.5 albo 2 barach ;

Każdy robi jak uważa na własne ryzyko poniesienia strat ;)
  • Poziom 30  
    @Magister_123 niestety, póki co nie pomagasz...
    @BILGO nie wiem, jak można uzyskać 10bar w "domowej" instalacja :) mnie interesuje najprostsza domowa instalacja, chyba otwarta, i dwa/cztery kaloryfery plus wymiennik. Po poczytaniu trochę internetów prawie na pewno nie będzie to miedź, skłaniam się ku alupex ze względu na "elastyczność", ale nadal jestem otwarty na konkretne propozycje dotyczące modernizacji istniejącej instalacji.
  • Poziom 38  
    Od kotła do rozdzielacza daj miedź (albo nawet rurkę stalową te 1 czy 2m to chyba nie ma sensy pchać miedzi) a dalej do grzejników od rozdzielacza Alu-pex jeszcze jak to instalacja otwarta to tym bardziej nie ma co się obawiać o wytrzymałość alu-pexa. Wytrzyma 120st.
  • Poziom 30  
    OK, tylko, że ja nie mam rozdzielacza :) Kaloryfery będą połączone jak na rysunku powyżej, nie bardzo jest co rozdzielać (chyba że kaloryfery i bojler, ale tu chyba wystarczyłby trójnik?).
  • Poziom 38  
    Dydzio napisał:
    OK, tylko, że ja nie mam rozdzielacza

Może być bez rozdzielacza...
    Ale wg mnie lepiej dać rozdzielacz od którego po 2 rurki alupex do kazdego grzejnika
    Mniej pracy przy montażu, szybszy montaż instalacji ;)
  • Poziom 30  
    Szybciej będzie jak na rysunku powyżej, rura zasilająca, trójnik, grzejnik, rura, trójnik, grzejnik, to samo z powrotną. Nie bardzo rozumiem Twoją ideę rozdzielacza...
  • Poziom 38  
    Dydzio napisał:
    Nie bardzo rozumiem Twoją ideę rozdzielacza...

Chodzi o to że nie musisz robić tego:
    Dydzio napisał:
    rura zasilająca, trójnik, grzejnik, rura, trójnik, grzejnik, to samo z powrotną.

Ale jak chcesz tak robić to nie ma problemu.
    Albo więcej kształtek i roboty albo mniej kształtek i roboty :D
  • Poziom 30  
    Ale wtedy będę musiał do każdego grzejnika ciągnąć osobne rury, co przy dwóch oddalonych od siebie o 2m (pod dwoma sąsiednimi oknami) chyba nie ma sensu?
  • Poziom 38  
    Zrobisz jak będziesz uważał to za stosowne ;)
    Nie wiem jak będą układane rury, czy w wylewkach czy w ścianie czy na powierzchni ;)
  • Poziom 30  
    Na tynku, przy podłodze.
  • Poziom 34  
    Dydzio napisał:
    niestety, póki co nie pomagasz...

Nie odpisuje według Twojej myśli i nagle okazuje się że nie pomagam.
    Dla Mnie kocioł stało palny = instalacja z rur miedzianych/stalowych.
    Rób jak uważasz.