Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W124 - instalacja audio 10-20W

05 Paź 2015 20:27 825 17
  • #1 05 Paź 2015 20:27
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 06 Paź 2015 05:30
    nightrunner
    Poziom 21  

Kolego Tobie chyba myli się trochę trzepanie rdzy z samochodu z jakością.
    Piszesz o iluzji jakości, soczystości i potęgi, a z tego co czytam sam chcesz taką iluzję stworzyć pozbywając się wszystkiego poniżej 200Hz.
    Znaczna część instrumentów, a nawet wokal schodzi poniżej 200Hz.
    Takie obcinanie powoduje przekłamania i to znaczne, wiec nie wiem jak ty chcesz słuchać muzyki instrumentalnej.
    Ty chcesz słyszeć fortepian czy coś co gra jak fortepian.
    W takim rozwiązaniu część instrumentów straci swoją "masę" i będzie brzmieć nienaturalnie.

Tobie chodzi o zbudowanie systemu SQ czy to jest projekt w stylu co wyjdzie to wyjdzie ...
    Z tego co napisałeś wnioskuje że masz myślenie z naleciałościami home audio, a samochód to niestety nie salon.
    Planujesz zrobić dla tych szerokopasmowych głośników jakąś komorę, czy je po prostu wkręcisz i zobaczysz co z tego wyjdzie ?
    Głośniki car audio są projektowane trochę inaczej niż głośniki home audio ...

0
  • #3 06 Paź 2015 15:28
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 06 Paź 2015 19:30
    qstosz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sluchales już muzyki z oryginalnych miejsc?

Czy tylko teoretyzujesz?

0
  • #5 06 Paź 2015 19:40
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Paź 2015 19:55
    qstosz

Pytanie jest proste czy sluchales?

0
  • #7 06 Paź 2015 21:19
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 07 Paź 2015 00:17
    qstosz

Mam zupełnie inne doświadczenia.

Zastosowalem tam 10cm głośnik mb quart.

Swietna stereofonia, co do wysokich to uzywa się wysokotonowych głośników.

Zestaw był cięty zwrotnica aktywną.

0
  • #9 07 Paź 2015 07:50
    betomet
    Poziom 9  

Rozwiązaniem by tu mogło być np zastosowanie głośnika 16cm w drzwiach oraz lekkiego głośnika szerokopasmowego na twardym zawieszeniu w desce rozdzielczej.
    Tego typu głośników próżno jednak szukać w szerokiej ofercie car audio.
    Obecnie grają w moim MB morel maximo coax z przodu jak i z tyłu. Głośniki powszechnie chwalone przez instalatorów i użytkowników. Wierność przekazu szczególnie wokalu jest daleka od ideału. Stereofonia jest na dobrym poziomie.
    Może ma ktoś doświadczenia przy wykorzystaniu głośników TANG BABG Fostex Monacor w car audio?.

0
  • #10 07 Paź 2015 10:01
    qstosz

Jakie szerokopasmowe?

Woofer , tweeter w slupku i gra.

Po co wymyślać na nowo kolo.

Co do maximo to znam lepsze o koaxach nie wspomnę.

0
  • #11 07 Paź 2015 11:04
    betomet
    Poziom 9  

Lepsze to my wszyscy znamy. Z całym szacunkiem dla mb quart, morel oraz wszelkiej maści producentów car audio to raczej mierny poziom jakości dźwięku w zderzeniu z wysokiej klasy głośnikami szerokopasmowymi pokroju fostex, lowther itd, szczególnie gdy ktoś obcuje na co dzień z wyżej wymienionymi przetwornikami.
    Pytanie polega na tym, czy można tego typu rozwiązania przenieść do samochodu, i z jakim skutkiem. Jeśli ktoś poszedł tą drogą z chęcią odpalam swojego MB i jadę posłuchać....
    Z całym szacunkiem dla mb quart marel focal itd szkoda paliwa...
    Chętnie bym się pozbył dziesiątek metrów kabli w samochodzie wzmacniaczy w bagażniku, a całe to ustrojstwo zastąpił np TPA3116 o mocy 10-20W i wielkości paczki fajek, zamontowanych choćby w kieszeni radia lub przy samych głośnikach...
    Nie wspomnę już o przepaści jakościowej jaka jest pomiędzy wzmacniaczami car audio... wszelkiej maści.

Qstosz z całym szacunkiem ale nic nie wnosisz do dyskusji. Założenia brzegowe są inne.

0
  • #12 07 Paź 2015 11:30
    qstosz

Widzę że znasz się na tym ;)

Faktycznie do takiej instalacji nie chcę nic wnosić.

Pozwolisz że będę śledził ten temat, poprawia mi humor.

0
  • #13 07 Paź 2015 11:44
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 07 Paź 2015 15:28
    nightrunner
    Poziom 21  

Kolego dominator8, a możesz napisać jaką jakość chcesz uzyskać ?
    Podać jakiś przykład do którego można się odnieść.
    Bo ja z mojego poziomu odniesienia jakoś nie widzę, żeby to co chcesz zrobić zagrało na zadowalającym poziomie (dla mnie).
    Możesz napisać jak rozwiązałeś "kwestię basu", bo to tajemnicze rozwiązanie będzie rzutowało na resztę pasma i powinno mieć znaczenie przy doborze brakujących przetworników ...
    Dobrze by było jakbyś opisał jak chcesz pokryć całe pasmo bo zostawiłeś w opisie dziurę poniżej 200Hz, a nie wydaje mi się żeby ktoś Ci pomógł "nie widząc" całokształtu.

Mógłbyś napisać jakim budżetem dysponujesz ?
    Bo widzę że brakuje bardzo tego parametru skoro betomet pisze o "zderzeniu z wysokiej klasy głośnikami szerokopasmowymi".
    Kontrastując można napisać też że wielodrożne zestawy WYSOKIEJ KLASY miażdżą przetworniki szerokopasmowe niskiej klasy i wniesie to tyle samo do tematu.
    Tak więc kolego betomet zanim zaczniesz oceniać czyjeś wypowiedzi pod kątem wnoszenia czegoś do tematu, upewnij się że twoje wypowiedzi są lepsze.

0
  • #15 07 Paź 2015 15:51
    qstosz

Koledzy mówią jednym tonem ,ba nawet przyklaskuja.

Zapewne mają duże doświadczenie w CA.

Co do obsadzenia 16 co to za problem.

Dla takich wyjadaczy.

Jak rozwiązałeś kwestie basu?

0
  • #16 07 Paź 2015 21:11
    betomet
    Poziom 9  

Czytam co pisze Moderotar forum, czytam na Wikipedii definicje moderatora i przecieram oczy ze zdumienia. Gość wybrany z tłumu, mający dbać o należyty poziom dyskusji, wybija się ironią, lekceważeniem forumowicza który założył wątek, jak i mnie... Coś mi się wydaje że pośmiejemy się razem tylko że ja z tragicznego poziomu tego forum, a moderator z braku rozwoju dysksji. Dominator temat przedstawimy przez Ciebie arcyciekawy, proponuje przekierowanie na zagraniczne fara tematyczne. Tam przynajmniej ludzie albo nic nie piszą albo jeśli już to arcyciekawie. Mogę podesłać link do ciekawego wątku gdzie forumowicze w sposób rzeczowy przerabiali ten temat. Tak na koniec słuchać słuchać i jeszcze raz słuchać muzyki, najlepiej na żywo to bardzo pomaga odnaleźć właściwy punkt odniesienia.

0
  • #17 07 Paź 2015 21:22
    qstosz

Właśnie tego Ci życzę.

Arcyciekawych rozwiązań i odsluchów.

0
  • #18 07 Paź 2015 21:24
    1646083
    Użytkownik usunął konto